تحلیل نکات مهم در انتخاب نام دامنه وبسایت

تحلیل نکات مهم در انتخاب نام دامنه

شناخت نکات مهم در انتخاب نام دامنه یکی از مهم ترین مواردی است که شما باید در زمان شروع کارتان به آن توجه کنید. زیرا تصمیم گیری در این مورد میتواند برای برند و آینده کاری شما بسیار حیاتی باشد. یکی دیگر از مواردی که انتخاب نام دامنه در طراحی سایت را مهم میکند این است که تغییر آن کار پر ریسکی است و میتواند به اعتبار برند شما و یا سئو سایتتان لطمه وارد کند.

پس گزینش بهترین نام در ابتدای کار بسیار اهمیت پیدا میکند. ممکن است شما زمانی که به نام دامنه خودتان فکر می‌کنید صدها ایده درباره آن داشته باشید و بخواهید بهترین آنها را انتخاب کنید و یا بلعکس هیچ تصوری از نام وبسایت نداشته باشید. در این محتوا از آی مهدیار به مولفه های کلیدی و نکات مهم در انتخاب نام دامنه و همچنین ابزارهای برتر مرتبط با آن میپردازیم. پس تا انتها همراه ما باشید…

چرا انتخاب نام دامنه در طراحی سایت تا این حد مهم است؟

در بسیاری از سایت ها و منابع به انتخاب اسم وبسایت توصیه میشود. برخی از مواردی که باعث لزوم این مورد و اهمیت پیدا کردن آن می‌شوند از جمله موارد زیر هستند:

 • نام دامنه و برند اولین مولفه تاثیرگذار بر مخاطبان است. زمانی که نام وبسایتتان را به کسی معرفی می‌کنید. ناخداگاه بر روی تصویرسازی افراد تاثیر میگذارید. زیرا این عملکرد ذهن است که همیشه به دنبال تصویر سازی و پیدا کردن شبکه معنایی میگردد. برای همین با انتخاب یک نام هوشمندانه می‌توان در برخورد اول حس مثبتی ایجاد کرد و در ذهن افراد به شکل خوبی ماندگار شد.
 • معرف برند شما است. از نکات مهم در انتخاب نام دامنه آن است که انتخاب شما هویت برندتان است. حتی مسائلی مثل آوا و لحن افراد در زمان خواندن آدرس می‌تواند قابل توجه باشد. پس این مسئله به عنوان یک موضوع تجاری و اصول مارکتینگ باید به صورت ویژه مورد بررسی قرار بگیرد.
 • بر سئو و بهینه سازی سایت تاثیرگذار است. از همه این موراد که بگذریم بحث سئو و تعیین جایگاه به میان می‌آید. زیرا این مسئله می‌تواند به شکل مستقیم و یا غیر مستقیم سئو وبسایت ها تحت پوشش قرار بدهد. بر اساس نظر کارشناسان استفاده از عبارت های کلیدی در نام دامنه همچنان می‌تواند در رتبه بندی مهم باشد.

🔍بررسی نکات مهم در انتخاب نام دامنه

حال که از اهمیت بالای نام دامنه در آینده کسب و کار و برندینگ آگاه شدید، به این نکات می‌پردازیم که چطور باید یک نام مناسب برای دامنه وبسایت انتخاب کرد. شما با بررسی این موارد می‌توانید کار پیدا کردن اسم را برای خودتان ساده‌تر کنید و به گزینه های بهتری برسید.

1. پسوند مناسب انتخاب کنید (.com, .org, .net و .ir)

شاید اولین موردی که باید آن توجه کنید پسوند سایت است. در حال حاضر انتخاب های متفاوتی برای شما وجود دارد که لازم است آنها را بشناسید و گزینه مرتبط راانتخاب کنید بعضی از پسوند ها به صورت اختصاصی برای سایت خاص استفاده میشوند به طور مثال پسوند (.gov) مخفف واژه government برای وبسایت های دولتی مورد استفاده قرار میگیرد.

آن چیز که واضح است آن است که پسوند “.com” همچنان میتواند بهترین انتخاب باری شما باشد. این پسوند جز موارد کم ریسک و متداولی است که بسایری آن را انتخاب میکنند. پسوند .com به راحتی به خاطر سپرده میشود و جزء موارد آشنا برای افراد است. در حال حاضر بین از 75% سایت از این پسوند استفاده میکنند و این مورد میتواند برای شما گزینه ای مطلوب بشمار بیاید. هرچند پسوندهایی از جمله .ir, .net و .org نیز در ایران متداول هستند و شما میتوانید بر اساس سلیقه آنها را نیز انتخاب کنید.

یکی از نکات مهم در انتخاب نام دامنه این است که از پسوندهای کمتر شناخته شده و غیر متعارف استفاده نکنید. پسوندهایی همچون pizza. , .photography و… میتوانند برند شما را غیرقابل اعتماد و ناامن نشان دهند.

نکات مهم در انتخاب نام دامنه و پسوند سایت

2. طول مناسب

درنظر گرفتن یک دامنه با طول مناسب مورد بسیاری مهمی است که باید آن را درنظر بگیرید. اگر دامنه انتخابی شما بیش از حد بلند باشد به خاطر سپردن آن برای افراد و جستجوی آن سخت می‌شود. پس بهتر است آن را در حد استاندارد نگهداری کنید. به خاطر داشته باشید که گاهی ممکن است نام مورد نظر شما به نظر کوتاه باشد اما به دلیل تفاوت نوشتار آن در زبان انگلیسی بلندتر از میزان مورد نظرتان شود.

بر اساس نظر کارشناسان بهتر است نام دامنه بین 6 تا 17 کاراکتر درنظر گرفته شود. به طور مثال دامنه سایت ما نیز “imahdiyar.com” داری 9 کاراکتر است و طول مناسبی دارد.

3. قابلیت تبدیل نام دامنه به برند

یکی از نکات مهم در انتخاب نام دامنه این است که شما بتوانید از جنبه مارکتینگ و برندسازی بر روی آن به خوبی مانور بدهید. انتخاب هوشمندانه و خلاقانه شما میتواند به این منجر شود که بتوانید نام دامنه را به عنوان برند کاری خودتان به خوبی ارائه کنید و کاری کنید افراد با شناختن شما با آن اسم همیشه کسب و کارتان را به خاطر داشته باشند.

به طور مثال دو سایت noormags.com و noorimeges.com شباهت زیادی به یکدیگر دارند. این مسئله می‌تواند در برند سازی و دسترسی جستجوگران به سایت مورد نظر مشکلاتی را بوجود بیاورد. توصیه میشود معمولا سایت هایی که به این مشابه های زیادی دارند از یک عبارت دیگر نیز که معرف فعالیت های آنها است استفاده کنند. به طور مثال دیجی کالا، دیجی موییز یا دیجی استایل هر کدام توانسته‌اند با اضافه کردن نوع فعالیت علاوه بر انحصاری کردن برند، خودشان را به مخاطبان نیز به شکل بهتری معرفی کنند.

4. استفاده از عبارت کلیدی

استفاده از عبارت کلیدی را میتوان به عنوان یکی از نکات مهم در انتخاب نام دامنه معرفی کرد. با اینکه این نمورد یکی از بایدهای انتخاب نام دامنه در طراحی سایت بشمار نمی‌آید اما این مورد می‌تواند به نوعی مزیت محسوب شود. شما می‌توانید با اضافه کردن یک عبارت کلیدی معرفی کسب و کارتان به موتورهای جستجو حوزه فعالیتی و موضوع کاری سایتتان را نشان دهید.

معمولا پیدا کردن نام دامنه حاوی عبارت کلیدی برای افراد بسیار سخت است بنابراین اگر قصد چنین انتخابی را دارید باید به دنبال یک ایده خلاقانه و متفاوت بگردید تا نام دامنه شما مشابه سایر رقبا نباشد.

5. نامی قابل سرچ و با نوشتار آسان انتخاب کنید

گاهی برندها از کلماتی استفاده میکنند که تایپ و نوشتم آنها برای جستجوگران دشوار است. به دلیل تفاوت های زبان فارسی و انگلیسی گاهی ممکن است دو کلمه مشابه یکدیگر باشند و یا یک کلمه به دو شیوه متفاوت نوشته شود به همین دلیل است که رعایت این نکات مهم در انتخاب نام دامنه برای ایجاد دسترسی افراد به وبسایت ضروری است.

6. قابلیت تلفظ

از دیگر موارد در لیست نکات مهم در انتخاب نام دامنه امکان تلفظ کردن آن است. برخی از کلمات به دلیل خاص یا تخصصی بودن نمی توانند به درستی توسط افراد تلفظ شوند. به همین دلیل مهم است که به لحن و آوای نام برند هم توجه کنیم تا توسط عامه مردم قابل استفاده و به خاطر سپردن باشد. این نکته به اندازه قابلیت تایپ و سرچ نام دامنه در طراحی سایت اهمیت دارد.

برای آنکه این مورد را تست کنید میتوانید نام دامنه مورد نظرتان بر روی کاغذ بنویسید و از 10 نفر به صورت رندوم بخواهید که آن را بخوانند، حفظ کنند و یا آن را بنویسند. به این صورت میتوانید به نقاط ضعف و قدرت نام مورد نظرتان پی ببرید. درصورتی که درصد بالایی از افراد در خواندن و یا نوشتن نام دامنه مشکل داشتند باید به فکر عوض کردن ان باشید.

7. عدم استفاده از اعداد یا خط فاصله

با اینکه در حال حاضر استفاده از اعداد یا خط فاصله در دامنه توصیه نمیشود اما برخی از سایت‌ها از این مورد استفاده میکنند. این مورد لزوما تاثیر منفی ندارد و جز موارد ممنوع نیست. سایت سافت 98 یکی از مثال‌های از بارز استفاده از عدد در نام دامنه است. اما بر اساس نظر کارشناسان این مسائل می‌تواند سرچ، تلفظ و یا بخاطر سپردن نام را دشوار کند. مگر آنکه به شدت بر روی برندسازی تمرکز کنید.

گاهی اوقات خط فاصله میتواند مانند مانعی بر سر راه نام دامنه در طراحی سایت باشد. به طور مثال درنظر بگیرید که بین نام وبسایت آی مهدیار یک خط فاصله وجود داشت. به این فکر کنید که این کار چقدر کار جستجوگران را سخت می‌کرد.

چطور میتونیم نام‌های منحصر به فرد بیشتری برای دامنه پیدا کنیم؟

شاید شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که نام مورد نظر شما مشابه های بسیاری داشته باشد. برای آنکه بتوانید به یک انتخاب منحصر به فرد و خاص برای نام دامنه در طراحی سایت برسید می‌توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 1. کلمات جدید ابداع کنید: ساختن یک کلمه جدید با تغییر یک عبارت و یا بازی با واژه ها میتواند به یک ایده جدید برای شما تبدیل شود. شما با استفاده از این ترفند میتوانید یک نام اختصاصی و متفاوت به طور مثال برندهایی همچون کمدا و یا گوگل یا یاهو با ساختن و ابداع یک کلمه جدید نام انحصاری خودشان را تولید کردند.
 2. از کلمات کمتر شناخته شده استفاده کنید: در حال حاضر بسیاری از کلمات قدیمی و یا کلماتی با گویش ها و زبان‌های محلی به فراموشی سپرده شده اند. شما میتوانید با کمک لغت نامه و یا الهام گرفتن از یک زبان از اصطلاحات خاص مربوطه، به عنوان نام برند استفاده کنید.

معرفی بهترین ابزارهای انتخاب نام دامنه

یکی از نکات مهم در انتخاب نام دامنه استفاده از همفکری دیگران و ابزارهای مناسب است. در این بخش سعی کردیم تا با اشاره به چند وبسایت شما را برای پیدا کردن دامنه مناسب کمک کنیم.

 • وبسایت Domainr: با استفاده از این ابزار می‌توانید دامنه های مختلفی را با TLD های متفاوت پیدا کنید.
 • سایت Dot-o-mator: شما میتوانید با الهام گرفتن از نام های پیشنهادی این سایت بر اساس پسوند و پیشوندهای ارائه شده نام های متنوع و خلاقانه‌ای انتخاب کنید.
 • سایت Domain Tools: با استفاده از این ابزار می‌توانید به سادگی نام های جدیدی را کشف کنید. و با استفاده از پیشنهادهای داده شده ایده های تازه ای پیدا کنید.

مروری بر اجزای نام دامنه در طراحی سایت

حال که با کلیت نکات مهم در انتخاب نام دامنه آشنا شدید خوب است که مقداری ساختار و اجزای آدرس سایت یا URL را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

 1. اولین بخشی که با آن در آدرس سایت مواجه می‌شوید پروتکل است. HTTPS بهترین حالت پرتکل برای وبسایت شماست و امنیت سایت را برای کاربران تضمین می‌کند.
 2. ساب دامین به عنوان بخشی از پسوند دامنه نشان دهنده بخش های اصلی پیمایش شده سایت شما است. همچنین این قسمت میتواند برای نمایش نسخه‌های مختلف از وبسایت، اشاره به نسخه موبایل و… مورد استفاده قرار بگیرد.
 3. قسمت بعدی نام دامنه در طراحی سایت است که ما در این محتوا مفصلا به آن پرداختیم.

جمع بندی

در این محتوا سعی کردیم تا به بررسی نکات مهم در انتخاب نام دامنه بپردازیم و با معرفی روش های انتخاب نام انحصاری و برخی ابزارهای کاربردی به شما کمک کنیم تا این فرایند حساس را به بهترین شکل انجام دهید. شاید بسیاری از افراد به سادگی از کنار انتخاب نام دامنه در طراحی سایت گذر کنند اما این مرحله می‌تواند زمان و دقت از شما بگیرید زیرا همانطور که گفتیم نام دامنه و برند به نوعی هویت شماست و به سادگی نمیتوان آن را تغییر داد.

امیدواریم از این محتوا لذت برده باشید لطفا نظرات و تجربیاتتون رو درباره نکات مهم در انتخاب نام دامنه با ما به اشتراک بگذارید. خوش حالیم که تا انتهای این محتوا همراه ما بودید. پیشنهاد میکنم برای مطالعه مقاله های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات دیجیتال مارکتینگ و کسب و کار آنلاین به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

جدیدترین مطالب

آیا باید اعتبار سایت خود را بالا ببرید؟

ما یک راه حل ایده آل برای بازاریابی تجاری شما داریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

لورم ایپسوم متن ساختگی

آیا می خواهید ارتباط مستقیم با تیم ما داشته باشید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله لازم است.