ویژگی و نکات مهم در تولید محتوای وبلاگ در 10 مورد ضروری

نکات مهم در تولید محتوا

آیا تا به حال به نکات مهم در تولید محتوا فکر کرده‌اید؟ بنظرتان چه ویژگی هایی باعث میشود تا محتوای شما خاص و استثنایی باشد؟ چه مولفه‌ای باعث میشود تا کاربران در بین انبوهی از انتخاب ها و وبسایت های اینترنتی محتوای شما را برای خواندن انتخاب کنند؟ بدون شک برای انکه بتوانید مخاطبان بیشتری داشته باشید کار جدید و متفاوتی ارائه کنید. د راین محتوا از آی مهدیار دقیقا به همین نکته خواهیم پرداشت و به شما ویژگی های تولید محتوای خوب را نشان میدهیم. پس تا انتها همراه ما باشید…

چرا شناخت ویژگی های تولید محتوای خوب اهمیت دارد؟

بر اساس اصول بازاریابی محتوا یا همان کانتنت مارکتینگ امروزه حرف اول در دنیای دیجیتال را محتواها میزنند. منظور از محتوا تنها متن نیست! بلکه محتوای تصویری یا ویدیویی هم نقش مهمی در این عرصه دارند. در حال حاضر اگر شما یک سایت خدماتی یا فروشگاهی دارید؛ بزرگترین سرمایه شما بخش وبلاگ است. زیرا شما با تولید محتوا و بازاریابی در این بخش میتوانید به خوبی محصولات یاخدماتتان را عرضه کنید و به درآمد برسید.

بنابراین لازم است تا با شناخت اصول سئو و تولید محتوا؛ هر دو در کنار هم سطح کیفی کارتان را بالاتر ببرید. در این محتوا به برخی از موارد مهم درباره تولید محتوا میپردازیم اما شما میتوانید نکات بیشتر درباره سئو را در بخش سئو و بهینه سازی آی مهدیار بخوانید.

نکات مهم در تولید محتوای وبلاگ

در ادامه این بحث به این نکته میپردازیم چه مولفه هایی را باید برای داشتن محتوایی بهتر و متمایز رعایت کنیم. توجه به این نکات در نگارش محتوای وبلاگ و یا حتی شبکه های اجتماعی میتواند نگاه مخاطبان را به شما تغییر دهد.

1. انتخاب موضوع جذاب

انتخاب یک موضوع جالب و با ارزش اولین قدمی است که شما برای احترام به مخاطبان و برطرف کردن نیاز آنها برمیدارید. اینکه بتوانید آن موضوع را به چه شکلی ارائه دهید بسیار قابل توجه است. شما باید به این نکته توجه کنید که اکثر محتواهای شما برای پرداختن به جنبه بازاریابی و رسیدن مجموعه به درآمد بیشتر در راستای معرفی خدمات یا محصولات باشد. در عین حال ارائه مطالب مفید و با ارزش در برندینگ و اعتماد سازی حرف اول را میزد.

حال برای آنکه متوجه شوید آیا مقاله شما برای مخاطبان جذاب است یا خیر میتوانید به سادگی از سرچ کنسول یا گوگل آنالیتیکس بهره ببرید. آنالیز داده‌های سرچ کنسول برای درک جایگاه محتواها و ورودی آنها میتواند به شما بسیار کمک کند. آمار گوگل آنالیتکس هم میتواند به شما کمک کند تا واکنش مخاطبان پس از باز کردن صفحه سایتتان را متوجه شوید.

به طور مثال اگر ایمپرشن‌های محتوای شما بالا است اما میزان کلیک های کمی می‌گیرد، یکی از احتمالات آن میتواند عدم جذابیت موضوع باشد.

یکی از نکات مهم در تولید محتوا و پیداکردن موضوع همکاری با تیم فروش و یا برقراری ارتباط مستقیم با مخاطبان است. اینگونه شما میتوانید به این نکته برسید که چگونه میتوان متنی نوشت که جستجوگران بدنبال آن باشند.

2: اضافه کردن فهرست مطالب یا Table Of Contents

قرار دادن یک فهرست مطالب در کنار محتواهای وبلاگ میتواند کار شما و مخاطبانتان بسیار ساده تر کند از طرفی این موضوع میتواند صفحه شما حرفه ای تر نشان دهد. این بخش عموما در قسمت کناری یا بالای صفحه قرار میگیرد و به کاربران اجازه میدهد تا با کلیک بر روی هر سرفصل به آن بروند. این موضوع برای بهبود عملکرد ربات ها و فهم بهتر محتوا برای گوگل نیز حائز اهمیت است.

نکات مهم در تولید محتوا و فهرست مطالب
نمونه ای از فهرست مطالب در سایت آی مهدیار

3: بهینه سازی آدرس صفحه

به طور کلی بهینه سازی URL میتواند نقش مهمی در اشتراک گذاری راحت محتوا داشته باشد. اگر آدرس صفحه شما زیادی بلند و سنگین باشد این احتمالوجود دارد که کاربران برای کپی و اشتراک گذاری آن دچار مشکل شوند و لینک صفحه را به صورت شکسته انتشار بدهند. همچنین از دیگر ویژگی های تولید محتوای خوب و بهینه سازی URL استفاده از آدرس انگلیسی است.

پیش‌تر در محتوای “URL انگلیسی بهتره یا فارسی؟نکات نگارش نامک” به دلایل انتخاب زبان انگلیسی در آدرس صفحه پرداختیم که پیشنهاد میکنم حتما آن را مطالعه کنید.

4: نوشتن عنوان های قدرتمند

نوشتن عنوان یکی از مهم ترین مهارت های یک تولیدگر محتوا است. و یکی از اصلی ترین ویژگی های تولید محتوای خوب را میتوان جذابیت عنوان دانست. اگر شما بتوانید از تیترها و عنوان های متفاوت و گیرایی در متن وبلاگ استفاده کنید مخاطب وادار و مشتاق به پیگیری محتوای شما میشود. استفاده از اعداد، محن متفاوت، علایم های نگارشی و یا حتی استیکرها میتواند به شما کمک کند تا عنوان جذاب تری داشته باشید.

5: استفاده از زیر عنوان‌ها

قرار گرفتن زیر عنوان ها میتواند به خوانش بهتر محتوا و منظم‌تر شدن آن کمک کند. همانطور که میدانید استفاده از تگ‌های هدینگ H1, H2, H3 و H4 میتواند به خواننده کمک کند تا به درک بهتری از محتوای شما برسد رعایت ترتیب این عنوان ها و بکار بردن صحیح آنها میتواند به ساختار بندی مناسب‌تر متن منجر شود.

همچنین یکی از نکات مهم در تولید محتوا بکار بردن عبارت کلیدی در عنوان و زیر عنوان ها محسوب میشود. این کار میتواند در سئو و بهینه سازی متن نقش مهمی داشته باشد. پس لازم است به عنوان های فرعی نیز به اندازه تیترهای اصلی دقت داشته باشید و سلسله مراتب استفاده از آنها را رعایت کنید.

6: نگارش مقدمه و جمع بندی

هرچند تمامی آنچه جستجوگران به دنبال آن هستند در بدنه محتوا پیدا میشود اما نباید از اهمیت مقدمه و جمع بندی به عنوان ویژگی های تولید محتوای خوب غافل شد. اینکه شما بتوانید ذهن مخاطب را قبل شروع به رسیدن به محتوای اصلی آماده کنید و به آنها شرح کلی از محتوا بدهید میتواند شروعی بسیار خوبی باشد. شما میتواندی متن هایتان را با یک توضیح مختصر درباره موضوع و یا مطرح کردن سوال خوانندگان شروع کنید. به این صورت میتوانید به آنها این پیش زمینه را بدهید که با چه چیزها و مسائلی در این محتوا رو به رو خواند شد.

از لحاظ سئو نیز بکار بردن عبارت کلیدی اصلی و عبارت LSI در بخش های ابتدایی و 10% اول متن بسیار مهم و تاثیرگذار است.

از دیگر نکات مهم در تولید محتوا میتوان به پایان بندی آن اشاره کرد. برخی افراد تصور میکنند که اهمیت قسمت پایانی متن وبلاگ کمتر از سایر بخش ها است. با اینکه برخی از افراد با رسیدن به جوابشان از صفحه خارج میشوند اما بسیاری از افراد نیز تا انتها به خواندن ادامه میدهند. در اینجاست که لازم است شما یک جمع بندی از موضوع داشته باشید تا به ذهن افراد هدف بدهید. معمولا قرار دادن برخی از نکات فرعی در پاراگراف آخر توصیه میشود زیرا با اینکار میتوان ارزش محتوایی این قسمت را هم افزایش داد.

7: طول محتوا

برخوردای محتوا از طول مناسب یکی از پارامترها و نکات مهم در تولید محتوا است. بحث مهم اینجاست که مقاله شما باید برای مخاطبان مفید و ارزشمند باشد. درست است که تعداد کلمات در سئو تغییرگذار است و طول محتوا یکی از مولفه‌های مهم گوگل برای رتبه بندی و تعیین جایگاه مقالات محسوب میشود اما گاهی شما میتوانید یک محتوا را با یک آموزش تصویری و یا بیان دیاگرامی به شیوه بهتری به مخاطب برسانید. بنابراین بهتر است اولویت کارتان را بر روی مفید بودن محتوا قرار دهید.

اما این نکته را هم درنظر بگیرید که محتوای زیر 600 کلمه سندیت و ارزش کمتری برای گوگل دارد و به همین خاطر برای کسب جایگاه بهتر باید بر روی مقالات بیشتر از این مقدار سرمایه گذاری کرد.

8: جنبه های بصری

یکی از نکات مهم در تولید محتوا که باید به خوبی به آن پرداخت توجه به استفاده درست از انواع جلوه های بصری و فایل های رسانه است. تصاویر، فایل های ویدیویی و یا فایل های صوتی میتوانند مثل شما را به بهترین شکل کامل کنند و به آن ارزش و اعتبار بیشتری بدهند. بهتر است همیشه از تصاویر مرتبط با محتوا و متن استفاده کنید تا پیوستگی بهتری میان تصویر و متن بوجود بیاورید. بکار بردن رسانه ها میتواند از ویژگی های تولید محتوای خوب باشد که به خوانندگان برای درک بهتر منظور شما و افزایش اثر بخشی بازاریابی محتوا کمک کند.

9: شبکه لینک سازی

لینک سازی یکی از بخش جدا نشدنی محتواهای وبلاگ بشمار می‌آید. لینک ها بازرهای پرقدرتی هستند که میتوانند کاربران به سایت های دیگر یا صفحات دیگر از وبسایت منتقل کنند. کلیک کردن کاربران بر روی لینک ها باعث گردش بیشتر آنها در سایت در درنهایت افزایش زمان استفاده آنها از سایت یا اصطلاحا “time on site” میشود.

همچین استفاده از لینک های داخلی، خارجی و بک لینک ها تاثیر غیرقابل انکاری برسئو صفحات و جایگان صفحات دارد. به همین دلیل است که همیشه توجه به لینک سازی یکی از نکات مهم در تولید محتوا و سئو آن محسوب میشود.

مزایای شبکه لینک سازی

10. انتخاب درست عبارت کلیدی

انتخاب عبارت کلیدی یکی از نکات مهم در تولید محتوا است که بارها و بارها به آن اشاره کردیم. این نکته نه‌تنها برای سئو، بلکه برای نگار متن نیز نقش مهمی را بازی میکند. عبارت کلیدی اصلی نماینده ای از متن شماست. بنابراین ارتباط آن با منظور و مفهوم کلی شما بسیار مهم است.

این مورد از لحاظ سئو و بهینه سازی نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد. نحوه پیدا کردن عبارت های کلیدی بلند یا “long tail keywords” استفاده درست از عبارات کلیدی LSI و بسیاری ترفندهای دیگر به شما کمک میکند تا بتوانید متنتان را در جایگاه خوبی قرار دهید و آن را به بهترین شکل به جستجوگران عرضه کنید.

جمع بندی

در این محتوا سعی کردیم تا به توضیح کاملی از ویژگی های تولید محتوای خوب برسیم. بدون شک نکات و ترفندهای بسیار زیادی برای متمایز کردن یک محتوا وجود دارد. اما به طور کلی قالب یک محتوای استاندارد برای وبلاگ باید داری مشخصات گفته شده باشد.

موارد گفته شده از انتخاب موضوع تا عبارت کلیدی و نگارش متن اصلی همگی به شما کمک میکنند تا در نهایت بتوانید بازدیدکنندگان را راضی کنید. اما مهم ترین مورد استعداد و توانایی خود شما در قرار دادن کلمات در کنار یکدیگر، بکارگرفتن دستور زبان و داشتن بیان و لحنی مناسب است. امیدواریم از این محتوا لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو درباره نکات مهم در تولید محتوا با ما به اشتراک بگذارید.

خوش حالیم که تا انتهای این محتوا همراه ما بودید. پیشنهاد میکنم برای مطالعه مقاله های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات دیجیتال مارکتینگ و کسب و کار آنلاین به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

جدیدترین مطالب

آیا باید اعتبار سایت خود را بالا ببرید؟

ما یک راه حل ایده آل برای بازاریابی تجاری شما داریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − پنج =

لورم ایپسوم متن ساختگی

آیا می خواهید ارتباط مستقیم با تیم ما داشته باشید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله لازم است.