تحلیل جامع کلمات کلیدی LSI، کاربرد و نحوه استفاده از آنها

کاربرد کلمات کلیدی LSI

آیا تا به حال عبارت "کلمات کلیدی LSI" به گوشتان خورده است؟ وقتی درباره کلمه کلیدی فکر میکنیم، بی اختیار به فکر کلمات مهم، پرجستجو در سئو می‌افتیم. کلماتی که در مقاله مینویسیم و آن کلمه کلیدی را چند بار در متن تکرار میکنیم. به این ترتیب گوگل میفهمد که ما محتوای خوبی برای این کلمه داریم و در این عبارت جایگاه ما را بهبود میدهد. کلمات کلیدی در اصل نشان دهنده موضوع نوشته ما هستند تا گوگل بتواند به درستی محتوا را در لیست نتایج به جستجوگران نمایش دهد.

در گذشته افراد دست به اشتباه مهلکی درزمینه تولید محتوا میزدند و برای سئو بهتر محتواهایشان و نمایش متن ها در جایگاه بالاتر به دفعال زیاد و به شکل اغراق آمیزی از کلمات کلیدی استفاده میکردند. تصور کنید در زمان خواندن متنی عبارتی خاص بارها و بارها در متن تکرار شود. این کار میتواند تاثیر مستقیمی در خوانایی متن و درک آن داشته باشد و خوانندگان را کلافه کند. به همین دلیل است که امروزه استفاده بیش از حد کلمه کلیدی در متن منسوخ شده و بوسیله الگوریتم های گوگل شناسایی و جریمه میشود.

چرا که در گذشته ربات‌های گوگل، برحسب تعداد تکرار کلمات کلیدی در متن، تشخیص می‌دادند که مطلبتان مفید است یا خیر. اما در حال حاضر سیستم آنالیز گوگل بسیار پیشرفته‌تر از گذشته شده و حتی بدون تکرار کلمات کلیدی هم قادر به ارزیابی محتوای وب‌سایتتان است. در همینجا است که کلمات کلیدی LSI وارد ماجرا میشود و کیفیت متن ها را تا حد زیادی بهبود میبخشد. در واقع استفاده از عبارت کلیدی LSI تاثیر زیادی در بهبود ارزیابی و رتبه بندی وب‌سایت شما در گوگل دارد. باید بگوییم که امروزه یکی از راه‌های سئو شدن متن‌هایتان استفاده از کلمات کلیدی LSI است.

کلمه کلیدی LSI چیست؟

کلمه کلیدی LSI (Latent Semantic Indexing) کلماتی هستند که به یک کلمه کلیدی اصلی مرتبط هستند و از نظر معنایی مرتبط دیده می شوند. در این روش از تکنیک‌های ریاضی برای یافتن روابط بین کلمات و مفاهیم در یک قسمت از محتوا استفاده می‌شود. یعنی شما باید به جای تکرار یک عبارت مشخص، از کلمات مرتبط با موضوع استفاده ‌کنید. چرا که یکی از مواردی که باعث سئو شدن متن می‌شود، استفاده از عبارت کلیدی LSI است. البته نباید LSI را با کلمات مترادف اشتباه بگیرید. چرا که آنچه در موردش صحبت می‌کنیم فراتر از مترادف‌ یا هم معنی‌ها است.

به طور مثال:

اگر کلمه کلیدی اصلی صفحه شما «استوری اینستاگرام» است، کلمات کلیدی LSI مواردی مانند «تنظیمات استوری اینستاگرام»، «آموزش استوری اینستاگرام»، «نکات استوری اینستاگرام» یا «نحوه استفاده از استوری اینستاگرام» هستند. موارد مثل این را در مدرسه به عنوان شبکه معنایی یاد میگرفتیم، با استفاده از کلمات کلیدی LSI، با این حال، آنها مترادف نیستند (کلمات مختلف که معنی یکسانی دارند). آنها کلماتی نزدیک به هم هستند که به تعریف موضوع یک صفحه کمک می کنند.

در آی مهدیار ما از «کلمات مرتبط معنایی» استفاده می‌کنیم، و اگر می‌خواهید صفحات وب شما در SERP رتبه‌بندی شوند، نمی‌توانید اهمیت گنجاندن آنها را در محتوای خود نادیده بگیرید. گوگل فراتر از ایندکس کردن یک صفحه بر اساس کلمات کلیدی منفرد (که قبلاً اتفاق می افتاد) حرکت کرده است. الگوریتم‌های آن از کلمات کلیدی نزدیک به هم برای دادن زمینه به محتوا استفاده می‌کنند، مخصوصاً زمانی که ابهام وجود دارد.

به این صورت، شما بیش از حد از یک عبارت کلیدی استفاده نمی کنید و مطلب را برای مخاطب غیرقابل خواندن نمی کنید. با به کار گیری کلمات کلیدی، مخاطبین می توانند به نتایج جستجو خود سریع تر و آسان تر دست پیدا کنند که همین امر باعث افزایش آمار بازدیدکنندگان سایت خواهد شد.

این نکته را به خاطر داشته باشید:

هیچ چیز برای گوگل مهم تر از کسب رضایت کاربرانش نیست! و تمامی الگوریتم های گوگل نیز بر همین اساس طراحی شده ایند. پس اگر شما نیز محتوایی تولید کنید که تا حد ممکن جامع، مفید، مستند و با خوانایی قابل قبولی باشد بدون شک محتوای شما در جایگاه بالایی نمایش داده خواهد شد. پس اول از همه این نکته را بدانید که باید برای مخاطب تولید محتوا کنید نه برای گوگل!!

اهمیت استفاده از کلمات کلیدی LSI چیست؟

اما بیایید این را از چارچوب خارج نکنیم. استفاده از کلمات کلیدی مرتبط در محتوای شما مهم است، و انجام این کار بخشی از راه اندازی صفحه ای است که به طور جامع یک موضوع را پوشش می دهد و این کلید موفقیت شماست.

و حتی اگر کلمات کلیدی LSI به معنای واقعی وجود نداشته باشند، درک Indexing Semantic Indexing مطمئناً میتواند به شما کمک کند محتوای بهتری ایجاد کنید که رتبه خوبی در SERP ها داشته باشد.

یکی از کارهای بزرگی که شما با استفاده از عبارت کلیدی LSI در حق محتواتان انجام میدهید آن است که محتوای شما در صورت برخورداری از کیفیت بالا، با چند عبارت مختلف رنک میگیرد و به جایگاه خوبی میرسد به همین دلیل نیز انتخاب عبارت های مرتبط و کاربردی در کنار کلمه کلیدی اصلی همواره از طرف کارشناسان سئو توصیه میشود.

عبارت کلیدی LSI

کلمات کلیدی LSI مترادف نیستند

درک این نکته مهم است که کلمات کلیدی LSI مترادف نیستند.

مترادف کلمه ای است که به معنای دیگری باشد و در جای خود به کار رود. اما برخی از مترادف ها به خودی خود فاقد زمینه هستند.

نمونه ای از مترادف بدون بافت کلمه "پرتقال" است. این می تواند به معنای میوه (پرتقال) یا کشور پرتقال باشد. به خودی خود، استنباط زمینه ای که یک کلمه در آن استفاده می شود دشوار است. اما کلمات مرتبط معنایی را در یک صفحه از محتوا وارد کنید، و منطقی است.

کلمه پاییز که در زمینه یک فصل استفاده می شود زمانی معنا پیدا می کند که کلمات دیگر در صفحه شامل مواردی مانند برگ، درخت، آب و هوا باشد. اینها مترادف نیستند بلکه کلمات مرتبطی هستند که معنی را استنباط می کنند. در بسیاری از موارد، کلمات مرتبط می توانند به تعریف موضوعی بدون ذکر آن کمک کنند.

از منظر سئو، این بدان معناست که موتورهای جستجو درک درستی از کلماتی ایجاد می کنند که انتظار دارد در صفحه ای که در مورد یک موضوع خاص صحبت می کند ببیند، و اهمیت استفاده از آنها در محتوای شما از کجا می آید.

به عنوان مثال، چگونه می‌توانید انتظار داشته باشید که Google محتوای شما را به عنوان مرتبط‌ترین صفحه وب برای یک سرچ رتبه‌بندی کند، اگر مواردی را که صفحات دیگر انجام می‌دهند ذکر نکنید؟ شما باید از کلمات مرتبط معنایی در محتوای خود برای نشان دادن ارتباط استفاده کنید، و به طور خلاصه، این هدف از استفاده از کلمات کلیدی LSI است. بوجود آوردن انسجام و پیوستگی در متن با استفاده از عبارت کلیدی LSI میتواند علاوه بر تاثیر بر درک بهتر متن توسط مخاطب به ربات های گوگل نیز کمک کند.

چگونه کلمات مرتبط معنایی را برای محتوای خود پیدا کنید

بنابراین، چگونه کلمات مرتبط معنایی را برای استفاده در محتوای خود پیدا می کنید؟ در اینجا پنج رویکردی وجود دارد که می‌توانید هنگام انجام تحقیقات کلمات کلیدی برای یافتن راه‌هایی برای اطمینان از صحبت در مورد چیزهای درست در صفحات خود و اینکه می‌توانید کلماتی را که انتظار می‌رود در محتوای مربوط به آن‌ها یافت می‌شوند استفاده کنید، استفاده کنید.

استفاده از google suggestion

بدون شک همواره بهترین توصیه برای پیدا کردن عبارت های کلیدی اصلی، LSI و بخصوص عبارت های کلیدی بلند یا long tail keyword استفاده از ابزار گوگل جاسشن میباشد. حتما تا به حال شما هم دیده اید که در زمان جستوجوی عبارتی گوگل ادامه آن را کامل میکند و یا در قسمت پایینی برگه عبارت های مشابهی را به شما پیشنهاد میدهد. استفاده از این عبارت ها در صورت مرتبط بودن با موضوع میتواند جزء کابردی ترین روش ها باشد.

پیدا کردن عبارت کلیدی LSI

از ابزار google trends استفاده کنید

یکی دیگر از راهکارهای موجود برای پیدا کردن کلمات کلیدی LSI استفاده از ابزار گوگل ترند میباشد. گوگل ترندز میتواند به شما نشان دهد که در حال حاظر چه عبارت هایی به چه میزان بازدید دارند و این بازدید در کدام قسمت ها بیشتر میباشد. شما همچنین میتوانید میزان بازدید و سرچ چندین عبارت مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید. و همچنین در قسمت پایین‌تر صفحه عبارت های مشابه را نیز در دو دسته فزاینده و برتر مشاهده کنید.

استفاده از ابزار گوگل ترندز

چگونه بهترین کلمات کلیدی را انتخاب کنیم؟

فرض کنید که سبدی  از کلمات کلیدی دارید، اما نمی توانید از همه آن ها استفاده کنید. در این شرایط، چگونه می توان فهمید که بهترین کلمات کلیدی کدام است؟ جواب ساده است. باید علت جستجو این کلمات توسط افراد را دریابیم. زمانی که علت را دریافتیم، می توان تصمیم گرفت که بهترین کلمات کلیدی کدام ها می توانند باشند. این کلمات مانند مواد اولیه برای پخت غذا هستند. اغلب اوقات، هدف کاربران از جستجو یکی از سه دلیل زیر می‌باشد:

 • کسب اطلاعات درباره ی یک چیز ( مثلا فوتبال چیست؟)
 • کسب اطلاعاتی خاص درباره ی یک چیز ( مثلا بهترین بازیکن فوتبال کیست؟)
 • پیدا کردن روشی برای خرید یک چیز ( مثلا از کجا می توانم بلیت بازی در استادیوم آزادی را بخرم؟)

اشتباهات هنگام استفاده از کلمات کلیدی LSI

 • استفاده زیاد از کلمات کلیدی LSI و بلااستفاده در مقاله
 • استفاده از عبارت کلیدی LSI نا مرتبط به عبارت کلیدی اصلی
 • گاها استفاده از کلمات پیشنهادی گوگل درست نیست و بهتر است آنها را جایگزین کنیم

به خاطر داشته باشید که تعداد عبارت های کلیدی lsi که انتخاب میکنید به طور مستقیم به تعداد کلمات محتوا بستگی دارد. اگر محتوایی با تعداد کلمات اندک می‌نویسید بهتر است بیش از 2 عبارت LSI در نظر نگیرید. اما بسته به اهمیت صفحه و کلمات بیشتر میتوانید تا حداکثر 4 عبارت کلیدی فرعی نیز انتخاب نمایید.

مزایا استفاده از کلمات کلیدی LSI

 • بهبود بخشیدن وب سایت شما
 • نمایش داده شدن محتوای شما درصفحه اول سرچ گوگل
 • استفاده از کلمات کلیدی باعث ایجاد خلاقیت و نوآوری میشود
 • داشتن محتوا متنی قوی تر و باکیفیت تر
 • بالا بردن بازدیدها وب سایت و سودآوری آن
 • افزایش خوانایی متن و جلوگیری از تکرار بیش از حد کلمات

سوالات متداول

چطور باید از عبارت کلیدی LSI استفاده کنیم؟

شما باید عبارت موردنظرتان را در بخش عبارت های کلیدی وارد کنید و ازآن به صورت پخش در قسمت های مختلف متن استفاده نمایید.

در چه جاهایی باید کلمه کلیدی LSI را بکار ببریم؟

در بخش هایی مثل تایتل ها، متن جایگزین تصاویر، توضیح متا و متن بدنه باید از این عبارات استفاده کرد.

آیا درنظر گرفتن چگالی کلمه کلیدی مهم است؟

بله درنظر گرفتن چگالی کلمه کلیدی و میزان تکرار آن از مسائل مهم در سئو میباشد. که معمولا 2-1% بهترین میزان از چگالی کلمات کلیدی است.

جمع بندی

از آنجایی که گوگل پر استفاده ترین موتور جست و جو در ایران است باید به این نکته توجه داشت که داشتن بازدید وب سایت یا محتوای شما در گوگل یک مزیت ارزشمند است که باعث پیشرفت و سودآوری زیاد برای شما است، پس دقت در انتخاب عبارت کلیدی LSI بسیار مهم و قابل توجه است. امیدواریم از این محتوا لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

خوش حالیم که سایت ما رو برای مطالعه این محتوا انتخاب کردید. شما برای خواندن مطالب مرتبط بیشتر می‌توانید به وبلاگ آی مهدیار و برای اطلاع از برترین خدمات دیجیتال مارکتینگ به صفحه اصلی سایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

یازده + سیزده =