با دنیای الگوریتم‌‌‌های گوگل آشنا شو

نوشته شده توسط سحر فرزانه نژاد در دسته سئو و بهینه سازی تقریبا 6 ماه قبل

در این مقاله به تحلیل و بررسی الگوریتم‌‌‌های گوگل برای سئو می‌پردازیم. و مولفه‌‌‌های مهم در پیروی از این قوانین را بازگو می‌کنیم. در ادامه همراه ما باشید.
بررسی الگوریتم‌‌‌های گوگل برای سئو

امروزه آشنایی با الگوریتم‌‌‌های گوگل برای سئو و بهینه سازی سایت‌ها امری لازم و ضروری است. در حال حاضر گوگل به بستر گسترده و فضای وسیعی برای فعالیت سایت‌ها تبدیل شده است.این الگوریتم موتورهای جستجو ی پرطرفدار برای ارائه خدمات کاربردی تر به مخاطبان و نمایش هرچه بهتر نتایج الگوریتم هایی را طراحی کرده است.

این الگوریتم موتورهای جستجو‌ها به نوعی باید‌ها و نباید هایی هستند که گوگل برای استاندارد سازی و بهبود فرایند کاری و نمایش سایت‌ها تعیین کرده است. هر کسی می‌داند برای پیشرفت و ارتقا سایتش باید با الگوریتم‌‌‌های گوگل برای سئو و بهینه سازی بهتر آشنایی داشته باشد و مسیر امن و مشخص شده را دنبال کند.

از این رو شناخت الگوریتم‌‌‌های گوگل برای سئو و بهینه سازی و همچنین مدیریت وب سایت نقش کلیدی دارد. پس برای بررسی بهتر انواع و کاردکرد این الگوریتم‌ها در ادامه با ما همراه باشید…

الگوریتم گوگل چیه؟

شاید اولین سوالی که به ذهن افراد بیاید درباره چیستی این الگوریتم‌ها باشد. در اصل این الگوریتم‌ها دستور العمل هایی هستند که گوگل براساس آنها سایت‌ها را تحلیل و ارزیابی می‌کند. در دنیایی از سایت‌ها با جمعیت انبوه و گستردگی فراوان، اولین قدم برای تامین نظم، قانون گذاریه. در این جاست که اگوریتم‌‌‌های گوگل معنا و اهمیت پیدا می‌کنند.

انواع الگوریتم‌‌‌های گوگل برای سئو سایت

الگوریتم موتورهای جستجو گوگل به دو شکل هستند. الگوریتم‌‌‌های اصلی و اولیه وظیفه بررسی و رتبه بندی سایت‌ها را برعهده دارند. این الگوریتم‌ها در قدم‌‌‌های اولیه موارد مختلفی از محتوا و بسایت شما را سنجش می‌کنند. و الگوریتم‌‌‌های ثانویه و جانبی که برای بهبود نمایش نتایج جست و جو و شناسایی سایت‌‌‌های اسپم کاربرد دارند. در ادامه به برخی از مهم ترین موارد این دسته اشاره خواهیم کرد.

۱. الگوریتم پنگوئن

پنگوئن الگوریتم‌‌‌های گوگل برای سئو
الگوریتم پنگوئن گوگل

همان طور که می‌دانید لینکهای اسپم هم برای کاربران و هم برای گوگل یکی از موارد آزار دهنده است. اگر به یاد اشته باشید، در سالهای قبل بستر اینترنت توسط اسپم‌ها تسخیر شده بود، در همان زمان الگوریتم پنگوئن به کمک کاربران اینترنت آمد. در حال حاضر این الگوریتم موتورهای جستجو با شناسایی لینک‌‌‌های اسپم برخی از وبسایت‌ها آنها را جریمه و مانع گسترش و رشد آن‌ها می‌شود. در عوض این الگوریتم حامی‌لینک‌‌‌های معتبری است که به شکل طبیعی درست و استفاده می‌شوند.

از دیگر کارکردهای این الگوریتم شناسایی کلمات کلیدی انبوه و اغراق آمیز در متن‌ها است. بدون شک کلمات کلیدی نقش مهمی‌در بهینه سازی محتوا دارد. اما استفاده بیش از حد این کلمات در متن هم برای خوانندگان و هم برای الگوریتم پنگوئن آزار دهنده است.

در صورتی که الگوریتم پنگوئن متوجه تخطی شما از هر یک از این قوانین شود. بی هیاهو و بی سر و صدا شما را جریمه می‌کند. این الگوریتم درونگرا قادر است و بدون اخطار قبلی ترافیک سایت را برای یک کلمه کلیدی کاهش دهد و یا یکی از صفحات وبسایت را برای یک کلمه کلیدی از ایندکس گوگل خارج می‌کند.

برای رفع این مشکل می‌توانید از قسمت وب مستر لینک‌‌‌های اسپم را حذف کنید.

۲. الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندای گوگل
الگوریتم پاندای گوگل

الگوریتم پاندا را می‌توان اولین و پرو پاقرص ترین طرفدار محتواهای تمامی‌وبسایت‌ها دانست. این الگوریتم موتورهای جستجو مطالعه گر، روزانه تعداد زیادی از محتواها از سراسر دنیا را می‌خواند. پاندا دوستدار مطالب باکیفیت است. و تنها محتواهایی که واقعا ارزش خواندن داشته باشند را به دیگر مخاطبان گوگل معرفی می‌کند. به همین دلیل است که افراد با کپی برداری از محتوا‌‌‌های دیگر سایت‌ها به جایگاه‌‌‌های بالا نمی‌رسند. بنابراین ساخت محتوای مناسب و منحثر به فرد یکی از اصول مهم و اولیه در سئو بهینه سازی است. زیرا الگوریتم پاندا علاوه بر وسواس در متن محتوا، حافظه بسیاری قوی هم دارد و به خوبی محتوای تکراری را شناسایی می‌کند.

الگوریتم پاندا یکی از حیاتی ترین الگوریتم‌‌‌های گوگل برای سئو و بهینه سازی سایت‌ها است. پاندا خوره مطالعه است پس اگر محتوایی را تولید می‌کنید هم برای احترام به سلیقه کاربران و هم برای تایید شدن توسط این الگوریتم موتورهای جستجو، از نوشتن متن‌‌‌های کوتاه و بدون توضیحات بپرهیزید. این نکته را به یاد داشته باشید که در میان مقالات گوناگون در رابطه با یک موضوع خاص همیشه محتوای کامل و تکمیل تر، محتوای پرطرفدار تر است. بهترین راه برای تولید محتوا و جلب رضایت الگوریتم پاندا، خلاقیت و نوآوری در نگارش و یا بازنویسی محتوا است.

از دیگر مولفه‌‌‌های حائز اهمیت برای پاندا تبلیغات است. قطعا شما هم تا به حال با سایت هایی مواجه شده اید که تبلیغات مداوم و بیش از حد آنها مانع از کار شما شده. پیام‌‌‌های تبلیغاتی که گاه و بیگاه جلو چشم مخاطبان ظاهر می‌شوند. و حواس آنها را پرت می‌کنند. تمرکز بر روی متن و دسترسی ساده به آن از دغدغه‌‌‌های مهم این الگوریتم موتورهای جستجو است. که گاها عملکرد برخی از سایت‌ها موجب نارضایتی آن می‌شود.

این نکته مهم را همیشه را به خاطر داشته باشید. تولید محتوا کار آسانی نیست اما برای پیشرفت سایتتان و حفظ مخاطبانتان باید برای این کار وقت بگذارید. و سعی کنید کیفیت محتوا را بالا ببرید.

۳. الگوریتم مرغ مگس‌خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل
الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

به راستی که الگوریتم مرغ مگس خوار یکی از ناجیان گوگل بود. این الگوریتم موتورهای جستجو دقیقا مانند حرکت یک مرغ مگس خوار پرسرعت و با دقت است. به لطف کارکرد این الگوریتم گوگل مرتبط ترین نتایج موجود در اینترنت برحسب مفهوم اصلی مورد نظر کاربران برای آنان نمایش داده می‌شود. این الگوریتم با درک کامل نیاز و منظور شما و پیدا کردن کلمات مترادف و شبکه معنایی، نزدیک ترین و مناسب ترین موارد را به شما ارائه می‌کند.

الگوریتم مرغ مگس خوار دقیقا همان کسی است که اگر شما حتی به اشتباه و یا حتی با غلط املایی موضوعی را جست و جو کنید، آن را برای شما اصلاح میکند. و نتایج مرتبط را در اختیار شما می‌گذارد.برای کمک به فرایند کاری این الگوریتم موتورهای جستجو کافیست که انسان گونه عمل کنیم. بهتر است برای نگارش مطالب از کلمات هم خانوده،هم معنی و مترادف در طول متن بکار ببریم. تا متنی منسجم و سازگار با موضوع اصلی تولید کنیم. استفاده از نشانه گذاری در طول متن هم از لحاظ نگارشی و هم از لحاظ درک مطلب ارزش متن را دو چندان می‌کند.

۴. الگوریتم کبوتر

الگوریتم کبوتر گوگل
الگوریتم کبوتر گوگل

هنگامی‌که صفحه ای در سایت ایندکس می‌شود، چند کبوتر در آن گذاشته می‌شود. زمانی که کاربران کلمه کلیدی مشخصی را جست و جو کنند، این کبوتران با مقایسه و بررسی کلمه کلیدی مطلب مناسب با آن را نوک می‌زنند. به همین صورت مطلبی از سایت که بیشتر نوک خورده باشید، در رده‌‌‌های بالا نتایج گوگل نمایش داده می‌شود. این الگوریتم به کاربران گوگل برای پیدا کردن بهترین نتایج بر اساس نیاز، هدف و موقعیت جغرفیاییشان کمک می‌کند.

۵. الگوریتم پیج لایوت(page layout)

الگوریتم پیج لایوت
الگوریتم پیج لایوت

این الگوریتم برای حفظ آرامش کاربر در هنگام استفاده از یک وبسایت مخالف پاپ آپ‌‌‌های ریز و درشت کنار و گوشه صفحه است. تمام این تبلیغات و حرکات اضافه ثمره ای جز پرت کردن حواس و تمرکز کاربران از موضوع اصلی نخواهد داشت. و خیلی زود باعث احساس خستگی و اضطراب در ذهن کاربران می‌شود. از این رو یکی از وظایف اصلی الگوریتم پیج لایوت برخورد با تبلیغات گیج کننده و نامناسب است. پس درورتی که می‌خواهید از تبلیغات در سایتتان استفاده کنید بهتر است که میزان و مکان معقولی را برای این کار در نظر بگیرید تا مخاطبان سایتتان را فراری نکنید و توسط الگوریتم پیج لایوت جریمه نشوید.

۶. الگوریتم گورخر

الگوریتم گورخر گوگل

امروزه کسب و کار‌‌‌های اینترنتی بسیار پیشرفت کرده اند و جایگاه چشم گیری داشته اند و فرهنگ خرید اینترنتی زیر سایه ی بیماری و پاندمی‌کرونا بسیار جا افتاده است. این دسته از وب سایت‌ها برای دیده شدن و دریافت رنک مناسب درگوگل، سایت‌‌‌های خودشان را سئو می‌کنند. در کنار این‌ها الگوریتم موتورهای جستجو گوگل برای رتبه بندی عادلانه بین سایت‌ها، وارد عمل می‌شوند و با فاکتور‌‌‌های تکنیک‌‌‌های اصولی روند بهبودسئو وب سایت‌ها را چک می‌کنند و سئو آن‌ها را بهبود می‌بخشند.

از الگوریتم‌‌‌های گوگل برای سئو، الگوریتم گورخر است که تمرکز این الگوریتم موتورهای جستجو بیشتر روی سایت‌‌‌های فروشگاهی است که گوگل از این الگورتیم برای پیشگیری تخلف‌‌‌های فروشگاهی مثل هک اطلاعات مشتریان، کلاهبرداری اینترنتی و … وارد عمل می‌شود.

هدف الگوریتم گورخر در واقع مانند دیگر الگوریتم‌ها، بهبود وضعیت سئو سایت است تا سایت فروشگاهی رنک مناسبی در گوگل دریافت کند و این کار را با حذف سایت‌‌‌های کلاهبردار و سایت هایی که خدمات نامناسب ارائه می‌کنند انجام می‌دهند.

الگوریتم گوگل با سایت‌‌‌های فروشگاهی که موارد زیر را رعایت کنند رفاقت می‌کند:

  • وبسایت فروشگاهی که نماد اعتماد الکترونیک داشته باشد.
  • سایت هایی که برای کاربر تجربه کاری ایجاد کند.
  • فروشگاه‌‌‌های اینترنتی که ضمانت پس از فروش دارند
  • سایت هایی که رضایت مشتری دارند.
  • وبسایت هایی که برای خدماتشان محتوای مناسب تولید می‌کنند
  • سایت هایی که اطلاعات مشتری خود را در امنیت قرار میدهند
  • فروشگاه اینترنتی هایی که مشکلات فنی خود را برطرف می‌کنند

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم با جمع آوری و بررسی مهم ترین الگوریتم‌‌‌های گوگل برای سئو و بهینه سازی سایت به شما کمک کنیم. شما با شناخت هرچه بهتر قوانین و الگوریتم‌‌‌های گوگل می‌توانید به خودتان و سایتتان در ارتقا و پیشرفت جایگاه کمک کنید. این نکته را در نظر بگیرید که فعالیت و کار کردن در هر جایی قوانین و مقررات خاص خودش را دارد. و این خط قرمز‌ها در جامعه بزرگ سایت‌‌‌های اینترنتی به خوبی شفاف و واضح است. تنها کاری لازم برای بقا و ماندگاری در این عرصه نیز در پیروی از این موارد خلاصه می‌شود.

امیدوارم از خوندن این مثاله لذت برد باشید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو با به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده مقاله‌‌‌های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای مشاهده خدمات کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینگ به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

عکس نویسنده

نوشته شده توسط سحر فرزانه نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *