بررسی جامع ساخت بک لینک برای سایت و مهم ترین نکاتی که باید درباره آن بدانید

ساختار بک لینک سایت

بدون شک ساختن بک لینک برای سایت امری موثر برای افزایش رنک سایت می باشد. لینک سازی یا بک لینک یعنی دریافت لینک از دیگر سایت های اینترنتی برای سایت خود . لینک در واقع متن یا حتی تصویری است که کاربر با کلیک بر روی آن به صفحه ی دیگری در همان سایت را سایت های دیگر منتقل می شود . ربات های گوگل بک لینک ها را چک می کنند و هنگام بررسی به صفحات لینک شده ؛ مراجعه می کنند در نتیجه مسیر حرکتی ربات ها در گوگل شکل میگیرد . بک لینک ها به زبان ساده تر راه ارتباطی بین دو سایت یا راه ارتباطی بین صفحات یک سایت می باشند .

به عبارتی: هنگامی که سایتی معتبر و پربازدید به صفحه ای از سایت شما لینک می دهد در اصل به شما ارزش و اعتباری می بخشد و گوگل متوجه می شود که چه میزان کسب و کار و محتوای شما قابل قبول و قابل استناد است که دیگر سایت ها حاضر به لینک دادن به سایت شما هستند. در نتیجه این عمل گوگل رنک سایت شما را نیز افزایش خواهد داد.

انواع بک لینک ها :

 • لینک فالو
 • لینک نوفالو
 • لینک خارجی
نکات ساخت بک لینک برای سایت

بک لینک های سایت بسیار مهم اند

ایجاد بک لینک برای سایت علاوه بر تاثیر بر سئو ، در رتبه بندی گوگل بسیار موثر اند . چون ربات های گوگل به دلیل بررسی صفحات سایت ، ارزش و اعتبار صفحه ی لینک شده را تشخیص می دهند . پس هرچه سایت شما از نظر لینک صفحات معتبر تر باشد شانس شما را برای کسب جایگاه مناسب در نتایج گوگل افزایش خواهد داد .

شما هم می توانید سازنده بک لینک برای سایت باشید و هم گیرنده. به این معنا که هنگامی که شما در متن یا محتوایی که تولید می کنید از لینک های خارجی به دیگر سایت ها استفاده می کنید، چه این لینک ها فالو باشند و چه نوفالو، بک لینکی محسوب می شوند که شما برای آنها می سازید. و در صورتی که سایت دیگری برای شما چنین کار مشابهی انجام دهند، او برای شما بک لینک ساخته است و به سایت شما اعتبار می دهد.

اهمیت و ضرورت انکرتکست

متن لینک شده یعنی لینک بر روی چه عباراتی قرار داده شده است . مثلا جملاتی مانند (جهت ورود به سایت اینجا کلیک کنید) را در نظر بگیرید ؛ متن لینک شده را در واژه ی (اینجا) قرار می دهیم و وقتی گوگل با بک لینک سایت شما آشنا می شود به متن لینک شده بسیار توجه می کند . در واقع متن لینک شده یا انکر تکست شما برای ربات های گوگل بسیار ارزشمند است . پس بهتر است نحوه ایجاد بک لینک را با عبارات هدفمند ایجاد کنید . این نکته را توجه داشته باشید که بک لینک های نامفهوم توسط گوگل ، اسپم شناسایی می شوند و سایت شما جریمه خواهد شد.

ترکیبات مهمی که در ایجاد بک لینک ها ضروریست

 • از کلمات هدف و کلیدی استفاده کنید تا از نظر سئو مشکلی پیش نیاید .
 • در ایجاد بک لینک ها توصیه می شود از نام برند یا نام وبسایت خود استفاده کنید .
 • استفاده از عبارات عمومی که برای کاربر قابل درک باشد در لینک سازی حائز اهمیت است .
 • اگر از عبارات طولانی استفاده می کنید ؛ توصیه می شود عبارات شما راهنمایی کننده و تشویق کننده برای استفاده ی کاربر از آن باشد .
 • توازن لازم را در لینک سازی رعایت کنید در غیر این صورت گوگل آن را غیر طبیعی تشخیص می دهد پس لینک سازی هدفمند و منظم اهمیت دارد .
نحوه ایجاد بک لینک برای سایت

تعیین ارزش بک لینک های سایت شما توسط گوگل

این موضوع که بک لینکی که شما میسازید چه اندازه ارزشمند و موثر است. به مولفه های بسیاری مربوط است. زیرا در صورتی که این موارد را رعایت نکنید، بک لینک های ما بی ارزش و بی فایده خواهند بود. در ادامه این بخش به برخی از مهمترین موارد و نکاتی که در اعتبار بخشی بک لینک برای سایت موثر است خواهیم پرداخت.

۱. اعتبار دامنه :

عمر دامنه ، نوع دامنه ، تعداد بک لینک های دریافتی ، تعداد لینک های خروجی و ... از فاکتور های تعیین اعتبار دامنه هستند . هر چه اعتبار دامنه ی خود را افزایش دهید ارزش ایجاد بک لینک ها بیشتر شده و بر رنک سایت شما اثر گذار خواهد بود . صفحه ای که حد اقل عمر دامنه آنها یک سال بیش از سایت شما است می توانند بک لینک های موثری برای شما تولید کنند.

۲. اعتبار صفحه :

اعتبار صفحه با توجه به لینک های داخلی سایت و بک لینک های موثر بر همان صفحه سنجیده می شود اما اهمیت اعتبار دامنه بیشتر از اعتبار صفحه می باشد . پس توصیه می شود لینک سازی داخلی را فراموش نکنید. و در نتیجه از صفحاتی بک لینک بدهید که صفحات ایندکس شده و فعال بیشتری دارند.

۳. لینک های خروجی:

تعداد زیاد لینک های خروجی در سایت شما موجب کاهش ارزش سایت می شود پس در استفاده از لینک های خروجی زیاده روی نکنید چون از نظر گوگل غیر حرفه است . در نتیجه هنگامی که خودتان هم قصد انتخاب سایتی برای ساخت بک لینک را دارید، سایتی را انتخاب کنید که لینک های خروجی کم تری داشته باشد و بک لینک های سنجیده شده ای برای دیگر دیگر سایت ها تولید کند.

۴. بک لینک ها با موضوع صفحه ی شما مرتبط باشد:

ارتباط موضوعی سایت با بک لینک ها مهم است . این موضوع اثر گذاری بهتری در رنگ سایت شما دارد .پس در صورتی که در حوزه علم و تکنولوژی فعالیت می کنید، ساخت بک لینک در سایت های هم حوزه و هم حرفه شما می تواند ارزش بیشتری به بک لینک برای سایت شما دهد.

۵. محل قرارگیری بک لینک ها را شناسایی کنید :

بدانید لینک هایی که در محتوای صفحه هستند ارزش بیشتری دارند . البته آن ها می توانند در هدر، ساید بار یا فوتر ها یا حتی بخش نظرات نیز هم قرار گیرند .

نکات مهم ساخت بک لینک

اثر بک لینک ها نوفالو بر سئو

بک لینک های نوفالو ارزش و اعتباری به سایت نمی دهند . اما اگر توازن بین بک لینک فالو و نوفالو به هم بریزد احتمال جریمه شدن سایت زیاد است و سئوی سایت سقوط می کند .

نحوه ایجاد بک لینک برای سایت

 • ایجاد بک لینک های متنی از سایت های معتبر
 • استفاده از رپورتاژ آگهی
 • فعالیت در شبکه های مجازی
 •  در تالار های گفتمان پروفایل بسازید لینک های صفحات مربوط را منتشر کنید
 • در سایت های مرتبط کامنت بگذارید

سوالات متداول:

بک لینک چیست؟

به زبان ساده بک لینک ها لینک های خارجی هستند که سایر سایت ها با آدرس سایت شما در وب‌سایت خودشان ایجاد میکنند. این نوع از لینک ها میتوانند در افازیش رنک و اعتبار سایت شما نقش داشته باشند.

روش های ساخت بک لینک های ارزشمند چیست؟

1. تبدیل به یک سایت مرجع شوید 2.محتوای آسمان خراش یا همیشه سبز منتشر کنید 3. پست های مهمان را قبول کنید.

چه نوع بک لینک برای سایت ارزش بیشتری دارد؟

بدون شک قوی ترین بک لینک ها لینک های "do follow" هستند و میتوانند اعتبار بیشتری به شما بدهند.

ساخت چه تعداد بک لینک برای افزایش رنک محتوا لازم است؟

هرچه رغابت یک محتوا سخت تر باشد نیاز به ساخت لینک های بیشتری دارد. بنابراین میتوان گفت برای برخی از کلمات کلیدی دشوار ساخت 1 یا 2 بک لینک کافی نیست و شما باید حداقل 10 بک لینک در طول زمان بسازید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا با اشاره به مهم ترین نکات ساخت بک لینک برای سایت به شما در انتخاب هوشمندانه و درست این مولفه تاثیر گذار کمک کنیم. شما با استفاده از بک لینک ها می توانید اعتبار خوبی کسب کنید اما تمامی این موارد در گرو نوع انجام این کار است.امیدواریم که این مقاله برای شما موثر بوده باشه. لطفا نظرات و پیشنهاداتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده مقاله‌‌‌های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای مشاهده خدمات کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینگ به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

چهار × 5 =