11مولفه مهم در تنظیمات امنیتی تلگرام+ آموزش تصویری

بررسی نکات تنظیمات امنیتی تلگرام

درباره‌ی تنظیمات امنیتی تلگرام و افزایش امنیت تلگرام چه میدانید‌؟ از زمانی که دنیای رسانه های جمعی و اجتماعی پا به زندگی عمومی مردم گذاشت‌؛ فعالیت هایی قبیل هک اطلاعات در این رسانه‌ها افزایش یافت‌. اما بدانید و آگاه باشید که در رسانه‌ها هم می توان حریم خصوصی با درصد بالایی را داشت‌. رسانه‌هایی مانند تلگرام که افراد زیادی از آن استفاده می کنند از مبدا‌های پر سوژه برای هک اطلاعات هستند اما تنظیمات امنیتی تلگرام در حفظ حریم خصوصی کاربران بسیار تلاش کرده و تا حدود زیادی راه‌های لو رفتن اطلاعات کاربران را مسدود کرده است‌.

در این مقاله با تنظیمات امنیت تلگرام آشنا خواهیم شد و تا حدود زیادی آنها را تقویت خواهیم کرد پس اگر می خواهید حریم خصوصی خود را حفظ کنید و افزایش امنیت تلگرام را داشته باشید‌؛ توصیه می شود با ما همراه باشید‌.

بررسی کلی تنظیمات تلگرام

شما بعد از نصب هر اپلیکیشنی باید با تنظیمات آن به خوبی آشنا شوید‌. پس بعد از نصب تلگرام از ساید بار سمت راست settings را انتخاب کنید‌. در این بخش از بالا به پایین به ترتیب با پروفایل‌، اکانت‌( شامل خطی که با آن اکانتتات را ساخته‌اید‌؛ آی دی‌ و بایو می باشد‌.‌)‌، setting که بخش هایی نظیر notification and sound، privacy and security‌، data، chat settings‌، folders، devices‌ و languages میباشد‌. در بخش help میتوانید ask a question‌، telegram FAQ و privacy policy را مشاهده می کنید‌‌. که هر کدام از مطالب گفته شده‌؛ بطور اختصاصی برای بخش‌های مختلف عمل میکنند و فعالیت آنها را کنترل میکند‌.

در ادامه به بررسی تنظیمات امنیتی تلگرام خواهیم پرداخت‌ و در کنار آن به نکات افزایش امنیت تلگرام اشاره خواهیم کرد‌.

تنظیمات امنیت تلگرام

تنظیمات امنیتی تلگرام‌(privacy and security)

در ادامه قدم به قدم این بخش را بررسی خواهیم کرد‌.

در بخش privacy :

تنظیمات امنیتی تلگرام

۱‌. مسدود‌سازی اکانت‌ها (blocked users)

اولین گزینه بعد از انتخاب امنیت تلگرام‌، blocked users است که به چشم می خورد‌. در این بخش می توانید افرادی را که بلاک کرده‌اید را مشاهده کنید و آن ها را آنبلاک(unblock) و رفع مسدودیت کنید و یا افرادی را به بلاک لیست خود اضافه کنید‌.

۲‌. شماره تلفن (phone number)

در این بخش برای تنطیمات امنیتی تلگرام خود می توانید تعیین کنید چه کسانی می توانند شماره‌ی شما ببینند‌؛ این را از طریق پرسشی که در بالای صفحه نمایش داده شده است با این منظمون که چه کسی بتواند شماره تلفن من را ببیند؟ ( who can see my phone number) می توانید محدود کنید و با انتخاب everybody یعنی همه‌، my contacts یعنی مخاطبان شخصی خودم و nobody یعنی هیچ کس می توانید دامنه دیده شدن شماره تلفنتان را تعیین کنید‌ که از نظر افزایش امنیت تلگرام این گزینه بسیار توصیه میشود‌.

توجه کنید اگر میخواهید در تنظیمات امنیتی تلگرام‌، حریم خصوصیتان حفظ شود بهتر است که تنظیمات این بخش را روی everybody قرار ندهید بلکه بر گزینه my contacts متمرکز شوید‌. اما از جانب تلگرام گزینه nobody گزینه امن تلقی شده است که اینگونه در پروفایل شما هیچ گونه شماره‌ای نمایش داده نخواهد شد‌.

در این بخش گزینه‌ی دیگری به نام expection وجود دارد که این گزینه به پرسش ابتدایی مربوط است‌. اگر در بخش ابتدایی گزینه my contacts را انتخاب کرده باشید می‌توانید با اضافه کردن مخاطب یا اعضای یک گروه تلگرامی در بخش never allow نمایش شماره تلفن خود را به آنها محدود کنید و با always allow می توانید کسانی را که می خواهید شماره شما را ببینند را انتخاب کنید‌.

۳‌. آخرین بازید (last seen & online)

این بخش ارتباط مستقیم با حریم خصوصی کاربران دارد‌. در این بخش شما می توانید آخرین بازدید و آنلاین بودنتان را تنظیم کنید و نمایش آن را به مخاطبانتان محدود کنید‌. شما با پاسخگویی به سوالی با مضمون چه کسی بتواند آخرین بازدید مرا ببیند ( who can see your last seen time ) میتوانید محدودسازی را ایجاد کنید‌.

اگر تنظیمات را بر everybody یعنی همه‌، قرار دهید به این معناست که همه افراد می توانند آخرین بازید شما را ببینند که این موضوع توصیه نمی شود‌. گزینه my contacts یعنی مخاطبین من‌، به این معناست که فقط مخاطبین شما می توانند اخرین بازیدتان را ببینند‌ که از نظر امنیت این مورد توصیه میشود‌. گزینه nobody یعنی هیچ کس به معنای این است که هیچ یک از افراد نمی توانند آخرین بازیدتان را ببینند و از نظر افزایش امنیت تلگرام این مورد توصیه می شود‌.

علاوه بر این‌ها در بخش expections می‌توانید نمایش آخرین بازدیدتان را به افراد یک گروه نیز محدود‌سازی کنید و حتی افرادی را که می خواهید آخرین بازدیدتان برایشان نمایش داده شوند را در این بخش انتخاب کنید‌.

توجه کنید شما نمی‌توانید زمان آخرین بازید و آنلاین بودن افرادی را که محدودشان کرده‌اید را ببینید و زمان بازید آن ها برای شما و زمان بازید شما برای آنها به صورت کلماتی قبیل last seen recently، last seen within a week/month نمایش داده میشود‌.

۴‌. عکس پروفایل (profile photo)

این بخش به تازگی به تنظیمات امنیت تلگرام اضافه شده است که به دلیل افزایش امنیت تلگرام بسیار از آن استقبال شد‌. در این بخش می توانید تعیین کنید که چه کسانی می‌توانند عکس پروفایلتان را ببینند‌؛ اگر تنظیمات را بر everybody قرار دهید به این معناست که شما اجازه داده‌اید که همه افراد عکس پروفایلتان را ببینند که از نظر امنیتی توصیه نمیشود‌؛ و اگر تنظیمات را بر my contacts قرار دهید به این معناست که شما به مخاطبانتان اجازه دسترسی به عکس پروفایلتان را مجاز کرده اید که از نظر افزایش امنیت تلگرام این گزینه کار ساز است‌.

در همین قسمت در بخش add expection می توانید کسانی را که دوست ندارید به پروفایلتان دسترسی داشته باشند را انتخاب کنید و آن ها را محدود کنید‌.

۵‌. فوروارد پیام‌ها (forwarded messages)

مدیریت فوروارد پیام‌ها نیز به تازگی یه تنظیمات امنیت تلگرام اضافه شده است‌. این مورد نیز در افزایش امنیت تلگرام بسیار موثر بوده است‌. پیش از این قابلیت‌، با فوروارد پیام‌ها از صفحه شخصی شما به گروه یا صفحه شخصی دیگری‌، نام شما در بالای پیام ظاهر میشد که افراد با کلیک بر آن به راحتی می‌توانستند به شما دسترسی پیدا کنند‌.

اما با ارائه این قابلیت مشخص شد که حفظ حریم خصوصی برای تلگرام بسیار مهم است‌. شما با قرار دادن این تنظیمات بر everybody می توانید مانند قبل دسترسی را برای کسایی که پیامتان برایشان فوروارد شده است‌؛ فراهم کنید که از نظر امنیت تلگرام توصیه میوشد این گزینه را بر ‌my contacts یعنی مخاطبان و برای افزایش امنیت تلگرام‌، این مورد را بر nobody قرار دهید‌. و در add exceptions می توانید افراد استثنا را انتخاب کنید‌.

۶‌. تماس ( calls )

در این بخش شما می‌توانید تعیین کنید که چه کسانی بتوانند با شما تماس برقرار کنند‌. گزینهeverybody از نظر امنیتی توصیه نمیشود و گزینه my contacts از نظر امنیتی قابل تامل است و گزینه nobody طبق معمول گزینه افزایش امنیت تلگرام تلقی میشود‌. شما می توانید در گزینه add exceptions می توانید کسانی را که نمیخواهید به هیچ عنوان با شما تماس برقرار کنند را محدود‌سازی کنید‌. اگر می خواهید امنیت بیشتری را در این زمینه برقرار کنید می توانید از بخش pree-to-peer تعیین کنید که زمان برقرای تماس های صوتی‌، ارتباط شما با مخاطب بصورت مستقیم برقرار شود‌.

۷‌. گروه ( groups )

در این بخش می توانید تعیین کنید که چه کسانی بتوانند شما را به گروه ها ادد کنند‌. با انتخاب گزینه everyone می توانید اجازه ادد کردن شما در گروه‌ها را برای همه افراد مجاز کنید و با انتخاب گزینه my contacts می توانید این دسترسی را محدود کنید و باعث افزایش امنیت تلگرام خود شوید‌. و در بخش add exception میتوانید این محدودیت را محکم تر کنید‌.

در بخش security:

افزایش امنیت تلگرام

۸‌. رمز دسترسی (passcode louck)

این آپشن برای امنیت فیزیکی تلگرام استفاده می شود‌. باوجود این گزینه‌، زمانی که افراد به اکانت شما دسترسی پیدا کنند‌؛ نمیتوانند به راحتی به اطلاعات خصوصی شما دست پیدا کنند‌. و این یعنی حفظ حریم خصوصی برای سازنده تلگرام بسیار مهم بوده است‌.

۹‌. احراز هویت دو مرحله‌ای (two-step verification)

این آپشن از روش‌های امنیتی جهت حفاظت از حساب‌های کاربری است که این حفاظت در بستر سرویس‌های اینترنتی و برنامه‌های کاربردی انجام می‌دهد‌. این احراز هویت حتی پیامک‌های ورود به تلگرام را نیز کنترل می‌کند تا هکر‌ها را شناسایی کند‌.

۱۰‌. نشست فعال ( active sessions)

تلگرام به دلیل داشتن قابلیت دسترسی به حساب کاربری از طریق چند دستگاه توانسته محبوبیت خوبی را کسب کند‌. هر دستگاه هم اگر فعال باشد و به حساب کاربری دسترسی داشته باشد‌؛ نشست فعال به آن گفته می شود‌. اگر شما یکی از دستگاه‌هایتان را گم کنید‌؛ این نشست فعال برای شما حیاتی می شود‌. اینگونه که از طریق دستگاه دیگری می توانید دسترسی افراد دیگر را به سیستمتان قطع کنید‌ و دیگر نگران هک شدن حساب‌های کاربریتان نباشید‌.

۱۱‌. حذف اکانت (delete my account)

در بخش حذف اکانت شما می‌توانید تعیین کنید اگر تا مدت زمان مشخصی به تلگرام دسترسی نداشتید‌، تلگرامتان بصورت خودکار کاملا حذف و به عبارتی delete account شود‌. این بازه های زمانی بصورت یک ماه‌، سه ماه‌، شش ماه و یک سال تعریف شده است‌.

جمع بندی

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به نکاتی درباره‌ی تنظیمات امنیتی تلگرام و افزایش امنیت تلگرام اشاره شد‌. اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید خوشحال می شویم که با ما به اشتراک بگذارید‌. برای مشاهده مقالات بیشتر از وبلاگ آی مهدیار و برای کسب اطلاعات بیشتر از وبسایت آی مهدیار دیدن بفرمایید‌.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

پانزده + 6 =