خوشه محتوایی و ساختار های اصلی آن

بررسی خوشه محتوایی وبسایت و ساختار های آن

خوشه محتوایی ( topic clusters ) از تکنیک‌های سئو است که مورد توجه واقع شده است که ساختار خوشه محتوایی بسیار کاربردیست و لازم است با آن آشنا شوید‌.

در مقاله خوشه بندی محتوا و نقش آن در سئوی سایت به اهمیت این مبحث در سئو و بهینه سازی سایت اشاره کردیم‌. اما در این مقاله به چگونگی و روش‌های ایجاد یک خوشه محتوایی می پردازیم. پس اگر قصد خوشه بندی اصولی محتوای سایت خود را دارید‌، لطفا در ادامه این متن همراه ما باشید.

مروری بر محتوای خوشه ای

بطور کلی محتوای خوشه ای از تکنیک‌های سئو است که این اواخر مورد توجه سئو کاران قرار گرفته است که این مورد علاوه بر تقویت سئو بازدید مطالبتان را زیاد میکند‌. ساختار محتوای خوشه ای به قدری ساده است که شما بعد از به کار بردن آن و دیدن نتایج نرخ کلیک و ترفیک سایتتان شگفت‌زده خواهید شد‌. این تکنیک به راحتی فعالیت تولید محتوای شما را مدیریت و به صورت هدفمندی کنترل میکند‌. برای آشنایی بیشتر دقت کنید که هر محتوا سه جز اصلی دارد که به صورت زیر است:

  1. یک محتوای ستون
  2. چند محتوای موضوعی
  3. لینک

دلایل اهمیت و لزوم استفاده از ساختار خوشه محتوایی چیست‌؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید‌؛ گوگل و موتور‌های جستجو به این فکر هستند که جست‌وجو برای افراد و کاربران خصوصی و شخصی‌سازی کند‌. پس مانور دادن روی کلمات کلیدی کمی برای دریافت رنک و همچنین کلیک کمی دشوار خواهد شد پس اینجا محتوای خوشه‌ای به کارمان خواهد آمد تا شما با استفاده از محتوای خوشه ای میتوانید با حداکثر کلمات کلیدی روند موتور‌های جست‌وجو را به نفع خودتان کنید‌ و در پی آن نتیجه کاملی را در جست‌وجو کاربر ارائه دهید‌. به بیان ساده کرد خوشه محتوایی ارزش محتوای شما را جهت دریافت بازدید بیشتر‌، افزایش میدهد‌.

مزایای استفاده از ساختار خوشه محتوایی

  1. جلب مخاطبان بیشتر به متن و سایت شما
  2. افزایش دریافت بازدید‌کنندگان سایت
  3. افزایش خرید و مشتری وبسایت‌های فروشگاهی
  4. موثر بر کیفیت متون و محتواهایتان
  5. امکان به روز رسانی دارند و این محتوا را ارزشمند‌تر میکند

بررسی اجزاء خوشه محتوایی

یک خوشه محتوایی از اجزای متفاوتی تشکیل شده است. که هر کدام جایگاه و اهمیت خود را دارند. در ادامه به آنالیز این اجزا می پردازیم.

محتوای ستون یا پایه (Pillar Content)

محتوای پایه ای اصل و اساس خوشه محتوایی است. این بخش از 3 تا 5 هزار کلمه تشکیل شده و محتوایی کوتاه به حساب می آید. محتوای پایه بر روی یک موضوع کلی تمرکز می کند و بخش های مختلف آن را مورد ارزیابی قرار می دهد.این بخش برای معرفی اجمالی موضوع می باشد. و ابعاد آن قسمت را به خوبی برای خوانندگان روشن می سازد.

محتواهای موضوعی خوشه (Cluster Content)

دومین بخش در خوشه محتوایی که کاربران را به محتوای پایه اتصال می دهد، محتوای موضوعی است. این گونه از محتوا ها دارای یک موضوع خاص و شاخص هستند. و هر کدام با کلید واژه ای اختصاصی در ارتباط با کلید واژه اصلی فعالیت می کنند. طراحی محتوا های موضوعی به گونه ای است که بازدید کنندگان را مجدد به سمت محتوای پایه سوق می دهد.

همان طور که در مقاله قبلی به طور مختصر بیان شد، لینک ها عامل برقراری اتصال صفحات به یکدیگر هستند. لینک های داخلی در خوشه محتوایی عامل ارتباط میان محتوا های موضوعی و محتوای ستون است. برای این منظور بعد از انتشار محتوای ستون، در زمان متشر کردن هر محتوای موضوعی باید آن را به محتوای ستون مربوط به خودش لینک دهیم. این گونه ارتباط بین محتوا های موضوعی با محتوای اصلی روشن و قابل تشخیص خواهد شد.

خوشه محتوایی و راه های استفاده درست از آن

1_ محتوا های تولید شده را برسی کنید

برای خوشه بندی هدفمند مطالب ابتدا باید به بررسی آنها بپردازید. شما در این گام باید در محتوا های تولید شده تغییراتی ایجاد کنید و برخی از آنها را کنار بگذارید. تا با نیاز ها و افکار تازه شما تطابق پیدا کنند. پر بازید ترین و کاربردی ترین محتوا های تولید شده از طرف شما می توانند به محتوای پایه سایت شما تبدیل شوند. حال اگر شما در ابتدای راه هستید و قصد دارید کاری را از پایه شروع کنید، باید با جست و جو واژه های کلیدی مناسب را بیابید و مطالب خود را بر اساس آن کلید واژه ها نگارش کنید.

2_ همراهی موتور های جست و جو در ساخت خوشه محتوایی

در راه ارتقاع کارتان و بداشتن قدم های استوار تر برای ساخت خوشه محتوایی و یافتن کلید واژه ها به تجبه یا نظر دوستان اکتفا نکنید. شما برای این منظور می توانید از داده های آماری برای یافتن محبوب ترین و مورد استقبال ترین واژه ها یا عناوین استفاده کنید. امروزه یکی از قابل اعتماد ترین وبسایت ها برای مشاهده آمار میزان سرچ کاربران سایت گوگل ترند است.

جمع بندی

امروزه وجود سایت های گوناگون در سطح اینترنت موجب شده تا هر افراد برای ارتقا سطح کیفی سایتشان همه تلاش خود را بکار بگیرند و به بهترین شکل سایت خود را نظم دهی و مرتب کنند. این عامل منهای جدابیت بصری باعث سهولت استفاده کاربران نیز میشود. شما همچنین با استفاده از خوشه محتوایی مناسب در سایتتان باعث می شوید تا مطالب شما بدرستی دیده شوند.

امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو برای ما بنویسید. لطفا برای مشاهده مقاله های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای مشاهده خدمات کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینگ به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

%u0645%u0642%u0627%u0644%u0647 %u0628%u0639%u062F%u06CC

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

سه × 5 =