خوشه محتوایی و ساختار‌‌‌های اصلی آن

نوشته شده توسط سحر فرزانه نژاد در دسته وبسایت تقریبا 9 ماه قبل

در مقاله خوشه بندی محتوا و نقش آن در سئوی سایت به اهمیت این مبحث در سئو و بهینه سازی سایت اشاره کردیم. اما در این مقاله به چگونگی و روش‌‌‌های ایجاد یک خوشه محتوایی می‌پردازیم. پس اگر قصد خوشه بندی اصولی محتوای ساخت خود را دارید، لطفا در ادامه این متن همراه ما باشید.
بررسی خوشه محتوایی وبسایت و ساختار‌‌‌های آن

در مقاله خوشه بندی محتوا و نقش آن در سئوی سایت به اهمیت این مبحث در سئو و بهینه سازی سایت اشاره کردیم. اما در این مقاله به چگونگی و روش‌‌‌های ایجاد یک خوشه محتوایی می‌پردازیم. پس اگر قصد خوشه بندی اصولی محتوای سایت خود را دارید، لطفا در ادامه این متن همراه ما باشید.

بررسی اجزاء خوشه محتوایی

یک خوشه محتوایی از اجزای متفاوتی تشکیل شده است. که هر کدام جایگاه و اهمیت خود را دارند. در ادامه به آنالیز این اجزا می‌پردازیم.

محتوای ستون یا پایه (Pillar Content)

محتوای پایه ای اصل و اساس خوشه محتوایی است. این بخش از 3 تا 5 هزار کلمه تشکیل شده و محتوایی کوتاه به حساب می‌آید. محتوای پایه بر روی یک موضوع کلی تمرکز می‌کند و بخش‌‌‌های مختلف آن را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.این بخش برای معرفی اجمالی موضوع می‌باشد. و ابعاد آن قسمت را به خوبی برای خوانندگان روشن می‌سازد.

محتواهای موضوعی خوشه (Cluster Content)

دومین بخش در خوشه محتوایی که کاربران را به محتوای پایه اتصال می‌دهد، محتوای موضوعی است. این گونه از محتوا‌ها دارای یک موضوع خاص و شاخص هستند. و هر کدام با کلید واژه ای اختصاصی در ارتباط با کلید واژه اصلی فعالیت می‌کنند. طراحی محتوا‌‌‌های موضوعی به گونه ای است که بازدید کنندگان را مجدد به سمت محتوای پایه سوق می‌دهد.

همان طور که در مقاله قبلی به طور مختصر بیان شد، لینک‌ها عامل برقراری اتصال صفحات به یکدیگر هستند. لینک‌‌‌های داخلی در خوشه محتوایی عامل ارتباط میان محتوا‌‌‌های موضوعی و محتوای ستون است. برای این منظور بعد از انتشار محتوای ستون، در زمان متشر کردن هر محتوای موضوعی باید آن را به محتوای ستون مربوط به خودش لینک دهیم. این گونه ارتباط بین محتوا‌‌‌های موضوعی با محتوای اصلی روشن و قابل تشخیص خواهد شد.

خوشه محتوایی و راه‌‌‌های استفاده درست از آن

1_ محتوا‌‌‌های تولید شده را برسی کنید

برای خوشه بندی هدفمند مطالب ابتدا باید به بررسی آنها بپردازید. شما در این گام باید در محتوا‌‌‌های تولید شده تغییراتی ایجاد کنید و برخی از آنها را کنار بگذارید. تا با نیاز‌ها و افکار تازه شما تطابق پیدا کنند. پر بازید ترین و کاربردی ترین محتوا‌‌‌های تولید شده از طرف شما می‌توانند به محتوای پایه سایت شما تبدیل شوند. حال اگر شما در ابتدای راه هستید و قصد دارید کاری را از پایه شروع کنید، باید با جست و جو واژه‌‌‌های کلیدی مناسب را بیابید و مطالب خود را بر اساس آن کلید واژه‌ها نگارش کنید.

2_ همراهی موتور‌‌‌های جست و جو در ساخت خوشه محتوایی

در راه ارتقاع کارتان و بداشتن قدم‌‌‌های استوار تر برای ساخت خوشه محتوایی و یافتن کلید واژه‌ها به تجبه یا نظر دوستان اکتفا نکنید. شما برای این منظور می‌توانید از داده‌‌‌های آماری برای یافتن محبوب ترین و مورد استقبال ترین واژه‌ها یا عناوین استفاده کنید. امروزه یکی از قابل اعتماد ترین وبسایت‌ها برای مشاهده آمار میزان سرچ کاربران سایت گوگل ترند است.

کلام آخر

امروزه وجود سایت‌‌‌های گوناگون در سطح اینترنت موجب شده تا هر افراد برای ارتقا سطح کیفی سایتشان همه تلاش خود را بکار بگیرند و به بهترین شکل سایت خود را نظم دهی و مرتب کنند. این عامل منهای جدابیت بصری باعث سهولت استفاده کاربران نیز میشود. شما همچنین با استفاده از خوشه محتوایی مناسب در سایتتان باعث می‌شوید تا مطالب شما بدرستی دیده شوند.

امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو برای ما بنویسید. لطفا برای مشاهده مقاله‌‌‌های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای مشاهده خدمات کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینگ به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

عکس نویسنده

نوشته شده توسط سحر فرزانه نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *