خوشه بندی محتوا و نقش آن در سئوی سایت

نوشته شده توسط سحر فرزانه نژاد در دسته سئو و بهینه سازی تقریبا 9 ماه قبل

در حال حاضر نیز رقابت اساسی تجارت‌‌‌های آنلاین بر سر دیده شدن و جذب مخاطب مجازی است. به همین دلیل مفاهیم تازه ای همچون سئو، تولید محتوا و مدیریت محتوایی بوجود آمده است.در این مقاله به بررسی اهمیت و جایگاه خوشه بندی محتوایی در سازماندهی و سئو سایت خواهیم پرداخت. پس در ادامه همراه ما باشید.
بررسی خوشه بندی محتوا و تاثیر آن در سئو و بهینه سازی سایت

زندگی امروزه ما نسبت به نسل‌‌‌های پیشین بسیار متفاوت تر است و استفاده از اینترنت موجب تغییر سبک زندگی ما در همه جوانب شده.در حال حاضر نیز رقابت اساسی تجارت‌‌‌های آنلاین بر سر دیده شدن و جذب مخاطب مجازی است. به همین دلیل مفاهیم تازه ای همچون سئو، تولید محتوا و مدیریت محتوایی بوجود آمده است.در این مقاله به برسی اهمیت و مزایای خوشه بندی محتوا می‌پردازیم.

برسی خوشه بندی محتوا یا محتوای خوشه ای

موتور‌‌‌های جست وجو همچون گوگل سیاست‌‌‌های خاصی دارند که بر اساس آنها جایگاه سایت‌ها را مشخص و به کاربران نمایش می‌دهند. به مجموعه اقداماتی که موجب دیده شدن سایت می‌شود سئو می‌گویند.برای اطلاعات بیشتر درباره سئو و بهینه سازی مقاله سئو و بهینه سازی، توضیح به زبان ساده را مطالعه نمایید.

از جمله مواردی که برای سئو و بالا بردن رتبه سایت لازم و معثر است خوشه بندی محتوایی (Content Cluster) می‌باشد.

به مجموعه ای از محتوا‌ها و مطالب سایت که به صورت اصولی تولید و شامل اجزایی می‌شود خوشه محتوایی گفته می‌شود. این اجزا شامل سه بخش «یک محتوای ستون»، «چند محتواهای موضوعی» و «لینک» است.

وجه مشترک این محتوا‌ها اتصال گسترده تر آنها به محتوای پایه ای یا محتوای ستون (Pillar Content) است. محتوای پایه درباره موضوعی کلی صحبت می‌کند که بسیار جست و جو می‌شود. و به اصطلاح نرخ جست و جوی آن کلمه کلیدی در اینترنت بالا است.محتوا‌ها یدیگر که به آن مرتبط هستنداطلاعات جزی تری درباره محتوای پایه به مخاطبان می‌دهد. و همچنین درون محتوای پایه لینک‌‌‌های بسیاری وجود دارد که به محتوا‌‌‌های مرتبط متصل شده و شبکه سازی می‌کنند. شما می‌توانید روند خوشه سازی محتوا همچون درختی در نظر بگیرید که شاخ‌‌‌های کوچکتر به سر شاخه‌‌‌های اصلی و بزرگتر متصل هستند.

دلایل اهمیت خوشه سازی محتوا برای وبسایت‌ها

در گذشته تنها با تمرکز بر روی یک واژه کلیدی بازدید‌‌‌های سایت را بالا می‌بردند.اما امروزه بر اساس آمار و نطر کارشناسان اهمیت تکنیک‌‌‌های خوشه بندی محتوا مشخص و بیش از هر زمان دیگر اثبات شده. این روش به دلایل زیادی به نسبت به روش‌‌‌های پیشین برتری دارد که در ادامه به توضیح برخی از ان دلایل می‌پردازیم.

به تازگی گوگل و دیگر موتور‌‌‌های جست و جو در حال شخصی سازی سرچ‌ها برای افراد هستند. به همین دلیل نگارش و تایین کلمه لیدی مناسب در باره موضوعات دشوار تر از پیش شده است. و هدف اصلی خوشه سازی محتوا داشتن حد اکثر کلمات کلیدی مرتبط با یک موضوع اصلی است. همچنین خوشه بندی بندی محتوا و تواند باعث افزایش بازدید و سهولت کاربری شود.

مزایای خوشه سازی محتوا

سپری کردن زمان بیشتر در سایت برای مطالعه مطالب دسته بندی شده سایت

تجربه ثابت کرده سایت هایی که محتوای خود را خوشه بندی می‌کنند از دیگر سایت‌ها موفق تر هستند. زیرا این کار موجب این می‌شود که مخاطبان و کاربران زمان بیشتری در سایت شما بمانند و از مطلبی به مطلب دیگر بروند. شما را در خاطر خود نگه دارند یا از شما خرید کنند. به همین خاطر این امر در سئو سایت شما بسیار موثر است.

حضور در صفحه اول

در صورتی که خوشه سازی مناسبی انجام دهید،تمام کلید واژه‌‌‌های مرتبط باموضوعات به صفحه خاصی از سایت شما ختم خواهد شد.که این باعث می‌شود شما به عنوان سایت برتر، اولویت اول موتور‌‌‌های جست و جو باشید.

بروز رسانی آسان رد خوشه بندی محتوا

از دیگر مزیت‌‌‌های خوشه سازی مطالب بروز رسانی آسان است. این مسئله برای گوگل بسیار مهم و پراهمیت است. بنابر این شما همیشه فرصت این را دارید که خوشه‌‌‌های ضعیف تر را پر بارتر از قبل کنید.

کلام آخر

در آخر نکته کلیدی برای خوشه بندی محتوا شناخت درست مخاطبان و نیاز‌‌‌های آنان می‌باشد.اما مهم تر از آن برنامه ریزی صحیح برای پیشبرد اهداف اصلی سایت است که می‌تواند به شما در اجرای صحیح این کار کمک کند.در این مقاله سعی شد راجع اهمیت خوشه سازی محتوا و تاثیرات آن در سئوی سایت توضیح داده شود. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون در این زمینه رو برای ما بنویسید.

برای مشاهده مقاله‌‌‌های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای مشاهده خدمات کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینک به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

عکس نویسنده

نوشته شده توسط سحر فرزانه نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *