تولید محتوای ویروسی چیست؟ آموزش ساخت محتوای وایرال

نحوه تولید محتوای ویروسی

آیا تا به حال نام تولید محتوای ویروسی یا وایرال به گوشتان خورده است؟ به این نکته توجه کرده اید که چه اتفاقی می افتند که یک محتوا مثل ویروسی همه جا پخش میشود و انواع و اقسام مدل های آن توسط افراد ساخته میشود؟ پرداختن به این نکته میتوان همزمان جالب و سوال برانگیز باشد که چطور میتوان محتوایی ساخت که مثل یک بمب در فضای مجازی صدا بدهد.

امروزه ما محتواهای ویروسی را در اینستاگرام، تیک تاک و یا یوتیوب زیاد میبینم. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که بهترین روش برای جذب مخاطبان فعال تولید محتوای ویروسی است. به همین دلیل است که بازاریاب ها و کارشناسان دیجیتال مارکتینگ همیشه به دنبال راهی برای ساخت چالش های پرسرو صدا هستند.

تصاویر یا ویدیو هایی که میتوانند صدها بار دست به دست شود قطعا مخاطبان زیادی خواهند داشت. خبر خوب این است که ساخت چنین محتوایی برای شما هم کار دست یافتنی است. فقط کافیست نکات لازم در ساخت چنین محتوایی را بدانید و از استراتژی های ساخت این نوع محتوا پیروی کنید. اگر شما هم میخواهید بیشتر درباره محتوای وایرال و نحوه تولید آن بدانید، در ادامه با آی مهدیار همراه شوید...

تولید محتوای ویروسی به چه معناست؟

قبل از آنکه به هر نکته دیگری بپردازیم باید بدانیم که به چه محتوایی ویروسی یا Viral گفته میشود. همانطور که از نام این محتوا پیداست محتوای وایرال مثل یک ویروس در زمان کوتاهی پخش میشود و در دسترس افراد زیادی قرار میگیرد. و قبل از آنکه بفهمید صدها هزار نفر محتوای ویروسی را میبینند. امروزه سرعت بالای شبکه های اجتماعی فرصت خوبی به افراد برای ساخت و دنبال کردن محتواهای این‌چنینی میدهد.

قالب های مختلفی برای این نوع از مفاهیم وجود دارد که میتواند شامل تصویر، ویدیو، یک شعار و یا یک اصطلاح و متن باشد. به این ترتیب این محتواها از جذابیت لازم برای بازنشر شدن به دفعات بالا برخوردار باشد و یک جنبه سرگمی متفاوت و به یاد ماندنی داشته باشد.

چطور میتوانیم محتوای وایرال بسازیم؟

برای ساخت یک محتوای پربازدید و کاربر پسند باید چند نکته و گام اساسی را درنظر بگیرید. در ابتدای کار باید این نکته را تاکید کنیم که هیچ تضمینی در موفقیت یا شکست شما ندارد. بنابراین اگر برای اولین بار به نتیجه مدنظرتان نرسیدید ناامید نشوید. تنها کافیست دوباره شانستان را امتحان کنید و با کسب تجربه درباره دفعالت قبلی و بازخورد های افراد دست به حرکت حساب شده تری بزنید. برای اینکه محتوایتان را تبدیل به یک محتوای فعال و مورد استقبال تبدیل کنید 7 مرحله زیر را درنظر بگیرید:

1: تحقیق و بررسی کنید

برای آنکته بتوانید به بهترین شکل کارهایتان را مدیریت کنید و بهترین موضوع را برای ساخت محتوا انتخاب کنید لازم است که بررسی دقیقی از وضعیت فکری مردم، علایق، وضعیت حاضر جامعه، موقعیت ها و ابزارهای موجود داشته باشید. گاهی جریان سازی و استفاده از جو موجود، شرایط و اتفاقات میتواند برای شما فرصت مناسبی برای تولید یک محتوای وایرال بوجود بیاورد.

ویدیو علی دایی برای قرعه کشی جام جهانی را به خاطر دارید؟ این ویدیو چندین هزار بار در پلتفروم های مختلف شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام، توییتر،یوتیوب و... بازنشر شد و جزء یکی از پرمخاطب ترین محتواهای ویروسی است. این نکته به دلیل موقعیت سنجی درست تولید کننده آن و استفاده به موقع از فرصت ها است تا بتواند با درگیر کردن علاقه و احساسات افراد بازدیدهای زیادی بگیرید.

پس همیشه بهترین زمان برای تولید محتوای ویروسی زمانی است که یک رخداد جدید، خبر جنجالی و یا موقعیت خاص و جذاب پیش آمده است. در این زمان شما میتوانید با تعیین یک هدف و برنامه ریزی برای آن از این فرصت برای ساخت محتواهای جدید استفاده کنید. شناخت درست مخاطب هدف درجه سنی، موقعیت زمانی، موقعیت جغرافیایی، فرهنگ و... را حتما درنظر بگیرید و از پرداختن به این مولفه ها در کارتان قافل نشوید.

آموزش تولید محتوای ویروسی
تولید محتوای ویروسی

2: متمایز باشید

برای اینکه بتوانید نکته ای جدید و متفاوت ارائه کنید باید از یک دیدگاه دیر به موضوعات نگاه کنید. اگر کارهای همیشگی را انجام بدهید تنها از یک کار تقلید کرده اید. اما اگر بتوانید خودتان سبک جدیدی را ابداع کنید و ایده‌های نویی داشته باشید قطعا برنده خواهید بود. شما باید به مخاطبانتان یک چیز غیر منتظره و جدید ارائه کنید به این صورت آنها مشتاق به پیگیری فعالیت های شما خواهند شد.

به طور مثال خابی لیم تیک‌تاکر معروف را به یاد دارید؟ این فرد حتی بدون صحبت کردن یا انجام کار پیچیده ای و تنها با ساخت سبک منحصر به فرد خودش توانست به شهرت و درآمد بسیاری برسند و ویدیوهای او همچنان هم جزء محتواهای ویروسی در شبکه های اجتماعی محسوب میشود. بنابراین باز هم به این نکته میرسیم که باید برای پیشرفت نسبت به دیگران متمایز باشید تا بتوانید نظرات را به خودتان جلب کنید.

3: از موضوعات متداول و پرتجربه استفاده کنید

اینکه بتوانید از موضوعی استفاده کنید که افراد زیادی با آن همزاد پنداری کنند میتواند نکته بسیار موثری باشد. برای این کار به طرز فکر، نگاه و فعالیت های عامه مردم نگاه کنید. امروزه میتوانیم شاهد آن باشیم که بسیاری با پرداختن به موضوعات و بحث های روزمره میتوانند مخاطبان زیادی پیدا کنند. این موضوعات به دلیل اینکه وجه مشترک و تجربه بسیاری از افراد است میتواند به خوبی بازنشر شود و بسیاری آنها برای دوستان و اطرافیانشان ارسال کنند.

بنابراین میتوانیم این انتظار را داشته باشیم که پرداختن به موضوعات بسیار تخصصی که افراد کمی از آن سررشته دارند نمیتواند عامل ساخت یک تولید محتوای ویروسی باشد. البته لزوما هم اینطور نیست و باید مولفه های زیادی را درنظر گرفت.

4: از ابزارهای درست استفاده کنید

برای آنکه بتوانید محتوا و منظورتان به بهترین شکل ارائه کنید لازم است که انواع آن را به درستی بشناسید. گزینه های زیادی برای شما وجود دارد که بهتر است از بین آنها مناسب ترین راانتخاب کنید در غیر این صورت آنطور که انتظار دارید تولید محتوای ویروسی نخواهید داشت. استفاده ازفایل های صوتی و آهنگ ها یکی از ابزارهایی است که میتواند به شما کمک کند. عکس ها و تصاویر خنده دار، سرگرم کننده و گاها تامل برانگیز میتوانند به خوبی وایرال شوند. فایل های ویدیویی هم سهم انکار ناپذیری در جذب بیینده دارند. به شرطی به اندازه کافی آن را برای دنبال کردن جذاب بسازید.

به طور مثال میم ها یکی از مواردی هستند که به صورت ویروسی بازنشر میشود. حتما شما هم با آنها آشنایی دارید. استفاده درست از متن در کنار سایر رسانه ها مثل تصویر یا ویدیو میتواند ترکیب پر بازدید باشد. همچنین بکارگیری موزیک های جذاب و محبوب میتواند تاثیر بسیار خوبی بر تولید محتوای ویروسی داشته باشد.

5: تبلیغات را فراموش نکنید

برخی اوقات محتواها به صورت کاملا اتفاقی و بدون پیشبینی وایرال میشوند. اما اگر شما قصد دارید به صورت عمدی برنامه ریزی شده این کار را انجام دهید نیاز به تبلیغات و کمک گرفتن از رسانه های هم حوزه خودتان دارید. برای این کار پیشنهاد میکنیم که محتوایتان را برای بازنشر برای افراد دیگر و که طرفداران بیشتری دارند؛ ارسال کنید تا آنها نیز بتوانند محتوا را پخش کنند. این نوع از محتوا به صورت برنامه ریزی شده با هدف رساندن پیام و یا مفهوم خاصی ساخته میشود که عموما برای آن فرد سودآوری بالایی دارد.

6: عملکرد هایتان را آنالیز کنید

یکی از موارد موثر برای درس گرفتن از فعالیت های خودتان و دیگران برای موفقیت در تولید محتوای ویروسی آنالیز رفتارها و تعیین استراتژی است. حتی اگر موفق به وایرال کردن محتوایتان نشدید چیزی از دست ندادید. زیرا نکات تازه ای یاد گرفتید و به درک بهتری از این کار رسیدید. به عنوان بسیاری از چالش ها میتوانند محتواهای ویروسی خوبی باشند. چالش هایی مثل سطل آب یخ و یا دابسمش از نمونه های چالش های پرطرفدارند. شما با بررسی عامل محرک در پخش شدن یک محتوا میتوانید الگوها را پیروی کنید و در نهایت خودتان محتوای وایرال تولید کنید.

نکته هایی که میتواند در وایرال شدن محتوا به شما کمک کند:

در ادامه به برخی ترفندهایی اشاره میکنیم که میتواند در وایرال کردن یک محتوا نقش داشته باشد.

  • روی مضوعات محبوب و ترند تمرکز کنید
  • یک مقدمه خوب را مد نظر قرار دهید
  • شما میتوانید از تیترهای جذاب و جنجالی استفاده کنید
  • از المان های تصویر رنگی کمک بگیرید
  • قدرت تصویرها و اهمیت قاب بندی را دست کم نگیرید
  • دیگران به اشتراک گذاری تشویق کنید
محتوای وایرال

بررسی سوال های متداول محتوای وایرال

مزایای محتوای ویروسی چیست؟

ساخت محتوایهای ویروسی به شما این امکان را میدهد تا با افراد جدید آشنا شوید و فعالیت هایتان را در زمان کوتاهی به جامع هدف بزرگ‌تری معرفی کنید. این کار میتواند به شما اعتبار و ارزش بیشتری بدهد و به نوعی تبلیغ رایگان محسوب میشود.

چطور میتونیم محتوای ویروسی بسازیم؟

بار این کار ابتدا نیاز به یک هدف استارتژی دارید. شما با پیدا کردن شناخت از مخاطبان و رعایت کردن عامل زیبایی بصری، سرگرمی، متمایز بودن و... میتوانید محتواهای پربازدید و با قابلیت اشتراک گذاری بسازید.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم برخی از مهم ترین ترفندهای تولید محتوای ویروسی را مورد بررسی قرار دهیم. تعیین کردن یک برنامه دقیق برای این کار میتواند تا حدودی سخت باشد. اما پیشنهاد میکنم که قبل از هرچیز به فکر تولید یک محتوای سرگرم کننده و مخاطب پسند باشید. زیرا در این صورت کاربران به صورت خودخواسته محتوای شما پخش میکنند و با دوستانشان به اشتراک میگذارند. ما در بخش تولید محتوای آی مهدیار به نکات زیادی درباره استراتژی و ترفندهای ساخت محتوا اشاره کرده اید که پیشنهاد میکینم حتما مطالعه کنید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو درباره محتوای وایرال با ما به اشتراک بگذارید.

خوش حالیم که تا انتهای این محتوا همراه ما بودید. پیشنهاد میکنم برای مطالعه مقاله های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات دیجیتال مارکتینگ و کسب و کار آنلاین به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

3 × 4 =