بیگ دیتا و کاربردهای ارزشمند آن زمینه های مختلف

بررسی جامع بیگ دیتا و کاربرد های آن

شاید برایتان سوال باشد که گوگل چگونه در بین انبوهی از اطلاعات ، پاسخ سوالات شما را می دهد ؟ چه سیستمی می تواند اینقدر دقیق اطلاعات اغلب صحیح را در اختیار کاربر قرار می دهد ؟ این سیستم به عنوان بیگ دیتا یا کلان داده نام گرفته است که به قول معروف می توان گفت این سیستم مو را از ماست بیرون می کشد و دقیق پاسخگو سوالات شماست !

برای آشنایی با بیگ دیتا big data با ما همراه باشید تا راز های گوگل برایتان برملا شود .

بیگ دیتا یا کلان داده چیست ؟

در رایانه های امروزی ، بشر هوشمند خیلی راحت می تواند از بین انبوهی از داده ها ، اطلاعات مد نظرش را دریافت کند و سریع به هدفش برسد . این انبوه اطلاعات همان کلان داده یا بیگ دیتا می باشد . به اصطلاح ساده تر بیگ دیتا شامل مراحلی قبیل جمع آوری اطلاعات ، تحلیل اطلاعات و در نهایت استخراج اطلاعات با بزار های معمولی می باشد که افراد را به اهدافشان می رساند .

نمی توان گفت این تعریف ، تعریفی جامع و کامل برای بیگ دیتا است چون بخشی از این پلتفرم بر عهده ی data science ، data mining ، data analysis و machine learning می باشد که همه این ها بر مبنای بزرگتر هوش مصنوعی در بستر فناوری است .

در این زمینه منابعی که مسئولیت جمع آوری اطلاعات را دارد مهم اند . از این منابع می توانیم به داده های کاربران سابق و محتوا های تولید شده توسط مردم در بستر شبکات اجتماعی شاره کرد که این منابع برای بیگ دیتا بسیار حائز اهمیت است .

بیگ دیتا چیست؟

اطلاعات در بیگ دیتا چگونه تولید می شوند ؟

می دانید که اطلاعات مجموعه ای از حقایق است که تحلیل می شوند . داده ها در مراحل مختلف ، ایفای نقش متفاوتی دارند . حالا در نظر داشته باشید اگر بر داده های خام تحلیل و پردازش کنیم ؛ همه ی آن ها به اطلاعاتی تبدیل خواهند شد و اطلاعات می توانند مفهوم قابل درکی را به کاربر منتقل کند .

حالا این داده ها در بیگ دیتا از روش های مختلفی استخراج می شوند . جالب است بدانید که با هر کلیک شما در گوگل داده هایی ثبت می شوند ؛ این داده ها شامل سیستم های عامل مورد استفاده ، محل اتصال شما به اینترنت و ... می باشد . البته فعالیت های غیر اینترنتی نیز می توانند داده باشند مثلا تحقیقات محلی ، فیلم دوربین های نظارتی ، اطلاعات تحصیلی افراد مرتبط ، حتی بلیط های اتوبوس که قبلا خریداری می شد !

کاربرد های بیگ دیتا در زمینه های هوشمند!

۱ . آموزش

بیگ دیتا در هر مرحله ای از آموزش کاربرد دارد چه بسا که آموزش های بر خط همگی بر اساس بیگ دیتا هستند . کلان داده در زمینه های انتخاب رشته ، کاریابی ، برنامه ریزی جهت تحصیل و ... موثر است . استفاده از بیگ دیتا در زمینه های آموزشی باعث افزایش بهره وری و شناسایی نقاط قوت و نقاط ضعف دانش آموز و دانشجو می شود تا افراد به جای فرار از تحصیل به سمت آن سوق پیدا کنند .

۲ . رسانه های جمعی

در دهه های اخیر رسانه ها باشناخت بیشتر مخاطبان خود و کسب اطلاعات از علاقه مندی ها و درک احساسات آن ها توانستند محتوا های کاربرپسندی را تولید کنند . رسانه های جمعی بیگ دیتا ها را از امتیاز سریال ها ، تاریخچه تماشای آن ها ، دستگاه مخاطبان ، تخمین موجودی حساب ، تماشای دوباره آن برنامه ، داستان سریال و سوابق جستجو و ... به دست می آوردند .

۳ . پزشکی

بیگ دیتا ها در زمینه کنترل سلامت بسیار مهم هستند و می توانند منجر به پیشگیری یک سری بیماری ها و عفونت های خطرناک شوند . در این زمینه ها alayacare از ابزار های پیشرفته ی جکع آوری بیگ دیتا می باشد . این اپلیکیشن در واقع اطلاعاتی از بیمار کسب می کند و سوابق بیمار را دریافت می کند و از راه دور پایش سلامت بیمار را انجام می دهد .

بیگ دیتا ی پزشکی با شناسایی تغییرات ضربان قلب ، سلامت قلب افراد را کنترل می کنند و از سکته های ناگهانی پیشگیری می کنند ؛ ابزار این کار ساعت های هوشمند ، فشار خون ، ساعت خواب و ... می باشد که با ثبت همه ی این ها پایش سلامت را انجام می دهند .

۴ . بورس

بیگ دیتا در بورس به شما زمان درست خرید و فروش سهام را که از مهم ترین نکات و اصول است نشان می دهد . این کار توسط سیستم های با دقت بالا انجام می شود .

۵ . سیاست

گاهی بیگ دیتا ها کار های غیر قانونی و غیر اخلاقی را هم کنترل می کنند . برای مثال در انتخابات مجهوری اسلامی سال ۲۰۱۶ آمریکا از نا آگاهی مردم سو استفاده کردند که این قضیه حاشیه هایی درباره ی استفاده از بیگ دیتا برای تبلیغات هدفمند ایجاد کرد .

بررسی نکات مهم بیگ دیتا

خصوصیات بیگ دیتا چیست ؟

کلان داده ۵ ویژگی بارز دارد . که شامل : حجم ، تنوع ، نرخ تولید بالا ، ارزش ، صحت است . به چند مورد از این ویژگی ها بیشتر می پردازیم .

حجم ( volume )

گاهی حجم داده ها آنقدر زیاد است که با ابزار های معمولی نمی شود آن ها را تحلیل کرد . اندازه دقیق نمی توان برای اندازه گیری آن ها در نظر گرفت چون حجم داده ها وابسته به نوع داده است .

نرخ تولید ( velocity )

جمع آوری داده ها به هیچ وجه مقطعی نیست ؛ چون مطالب روز به روز زیاد تر می شوند و هر ثانیه مطلب جدید به بستر هوشمند تزریق می شود . پس بیگ دیتا یک ویژگی بارز دارد که آن نرخ تولید بالا در شبکه های اجتماعی است .

تنوع ( variety )

در شبکات اجتماعی روزانه میلیون ها محتوا به اشتراک گذاشته می شوند که در واقع هر مطلب خودش حاوی ده ها اطلاعات دیگر شامل ساعت و تاریخ مطلب منتشر شده است . این باعث ایجاد ویژگی مهم تنوع در کلان داده ها می شود .

صحت ( veracity )

توصیه می شود داده هایی که در بیگ دیتا قرار می گیرند ؛ از نظر درستی ، صحت داشته باشند . وقتی منابع شما صحت داشته باشد استاندارد های تحلیل پچار پیچیدگی نمی شوند و خطا نخواهند داشت . در نظر داشته باشید اگر اطلاعات درست نباشند نتایج درستی دست کاربر را نمی گیرد.

ارزش ( value )

داده ارزشمند چیزی است که کاربر را مستقیما به هدفش برساند در غیر این صورت فقط محتوا تلقی می شود و هر محتوایی محتوای ارزشمندی نیست . پس بدانید بیگ دیتا از هر داده ی بی ارزشی متمایز است .

بیگ دیتا و گستردگی هایی که نمیدانید !

بیگ دیتا نمی تواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد . گاهی در کلان داده شما سوال پیدا می کنید نه جواب ! این سوالات معمولا مجموعه ای از تغییرات غیر قابل پیش بینی در زمینه مد نظر هستنند .

توجه داشته باشید بیگ دیتا راه صد ساله را یک شبه رفتن نیست و تضمینی برای بازده هایی با سرعت بالا به شما نمی دهد پس نباید دست از تلاش برداشت و به امید کلان داده نشست !

انواع تحلیل های بیگ دیتا را بدانید !

در کل تحلیل های بیگ دیتا را به ۴ بخش تقسیم می کنیم : توصیفی ، تشخیصی ، پیش بینی ، تجویزی !

تحلیل توصیفی

در تحلیل توصیفی بیگ دیتا ، نمودار ، جدول و ... به مدیران کمک می کند که درباره ی وضعیت شغلی که در آن هستند اطلاعاتی کسب کنند و نقاط ضعف را به خوبی برطرف کنند و عملکرد بهتری را در آینده رقم بزنند !

تحلیل تشخیصی

در تحلیل بیگ دیتا ی تشخیصی علت مشکلات بوجود آمده پیدا می شود . این تحلیلی است پیچیده تر و عمیق تر که اساسا بر مبنای هوش مصنوعی هستند .

تحلیل پیش بینی

تحلیل پیش بینی در بیگ دیتا بسیار پیشرفته است و می تواند بروز مشکلات احتمالی را پیش بینی کند تا قبل از بروز مشکل پیشگیری های لازم انجام شود . این به صرفه جویی در هزینه ها هم بسیار کمک کننده است .

تحلیل تجویزی

پر هزینه ترین تحلیل بیگ دیتا ، تحلیل تجویزی است ! در این بخش راه کار های مشکلات احتمالی ارائه می شود تا اگر مشکلی رخ داد بشود خیلی سریع آن را برطرف کرد .

ارتباط بیگ دیتا با دیجیتال مارکتینگ !

از کلان داده در دیجیتال مارکتینگ استفاده می شود که به اهدافی نظیر شناخت کاربر ، شناخت عقیده ها ، شخصی سازی اهداف ، افزایش تاثیرگذاری تبلیغات و بهینه سازی هزینه می شود .

جمع بندی

در این مقاله به مفهوم بیگ دیتا اشاره شد و متوجه شدیم اطلاعات در کلان داده چگونه تولید می شود و چه کاربرد هایی دارد و با انواع خصوصیات و تحلیل های آن آشنا شدیم و در انتها به ارتباط کلان داده و دیجیتال مارکتینگ پرداختیم .

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید . برای استفاده از مقالات بیشتر از وبلاگ آی مهدیار دیدن فرمایید و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات دیجیتال مارکتینگ ما از وبسایت آی مهدیار بازدید کنید .

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

15 − 13 =