وب سایت یا پیج اینستاگرام کدومش برای کسب و کار بهتره؟!

مقایسع وب سایت و اینستاگرام برای مشاغل. بررسی مزایا و معایب

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که چرا بسیاری از افراد و کسب و کار ها علی رقم وجود برنامه ای همچون اینستاگرام به فکر تاسیس وبسایت می افتند؟. و آیا واقعا چنین کاری لازم است؟ دلایل آنها برای تاسیس وب سایت به جای پیچ اینستاگرام چیست؟ در این مقاله با بررسی هر دو راه به و مقایسه وب سایت با اینستاگرام تمامی این سوال ها پاسخ خواهیم داد. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید..

_) مقایسه وب سایت با اینستاگرام

اینستاگرام یکی از مناسب ترین بستر ها برای ایجاد کسب وکار و فعالیت بحساب می آید. استفاده از این برنامه و شروع فعالیت به سن و سال و میزان تحصیلات و دانش خاصی محدود نمی شود. امروزه شاید حجم عظیمی از کسب و کار های اینترنتی در قالب این برنامه هستیم. اما وبسایت ها به صورت حرفه ای تر قابلیت های بسیاری را در اختیار کاربران قرار می دهند. در قسمت پایین به بررسی مزایا ، معایب و مقایسه وب سایت با اینستاگرام می پردازیم.

مقایسه وب سایت با اینستاگرام

.) مزایا و برتری های اینستاگرام در مقایسه با سایت

اینستاگرام کم هزینه و رایگان است

شاید یکی از شاخص ترین مزایای مقایسه وب سایت با اینستاگرام را بتوان رایگان بودن گزینه دوم، یعنی اینستاگرام دانست. بسیاری از افراد برای شروع کسب و کارشان بودجه زیادی ندارند. از این رو می توان اینستاگرام را راه کم خرج تر و بصرفه تری برای مشاغل خانگی و کوچک دانست. این در حالیست که شما برای راه اندازی وبسایت نیاز به سرمایه اولیه دارد.پس شما می توانید با درنظر گرفتن اینستاگرام به عنوان انتخاب اولتان بدون پرداخت هیچ هزینه ای و تنها با در اختیار داشتن محصول و یا تولید محتوا کارتان را آغاز کنید.

در ادامه این بحث پیشنهاد می کنم مقاله اصول و مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی در اینستاگرام را مطالعه کنید.

برای شروع کار با اینستاگرام نیاز به تخصص نیست

همان طور که در قسمت بالاتر هم اشاره کردیم شروع کار در اینستاگرام به تحصیلات خاصی محدود نمی شود. و هر فردی که مستعد و علاقه مند فعالیت در حوزه باشد، قادر به انجام آن. البته بدون شک هر کسی برای پیشرفت و موفقیت در کار نیازمند کسب آگاهی و دانش است. اما در مورد وبسایت این طور نیست.

فردی که قصد تاسیس وبسایتی داشته باشد، باید بر روی نکات برنامه نویسی و طراحی وبسایت تسلط داشته باشه. یا حداقل از یک کارشناس مشاوره بگیرد. البته امروزه بسیاری از افراد و تیم های حرفه ای مسئولیت طراحی و راه اندازی وبسایت شما را به عهده می گیرند.ازین رو در صورتی که دانش چندانی در زمینه تاسیس یا مدیریت وبسایت ندارید، در مقایسه وب سایت با اینستاگرام فعالیت در این اپلیکیشن محبوب را در اولویت قرار دهید.

دسترسی ساده تر اینستاگرام در مقایسه با سایت

صادقانه می توان گفت که در حال حاضر بخش زیادی از زمان اکثر افراد در اینستاگرام سپری می شود. امروزه اینستاگرام تبدیل به یک سرگرمی اعتیادزا شده. که اوقات فراقت همه را به خوبی پر می کند. اما حقیقت این است که افراد تا احساس نیاز به چیزی نکنند، صفحه مرورگرشان را باز نمی کنند. در صورتی که امروزه چک کردن اینستاگرام و پیگیری پست ها برای ما تبدیل به یک عادت شده. پس بدون شک احتمال بازدید و دنبال کردن پیج اینستاگرام در مقایسه با سایت بیشتر است.

قدرت فروش و جذب مخاطب غیر مستقیم

بر اساس آمار و نظر کارشناسان حوزه فروش، " فروش و ارائه محصول غیر مستقیم تاثیر بیشتری در جذب مشتری دارد." اینستاگرام شبکه اجتماعی تعاملی است که هدف اصلی آن ایجاد سرگرمی است. اکثر افراد وقتی وارد این برنامه می شوند قصد سرگرم شدن و گذراندن وقتشان را دارند. نه خرید و اطلاع از خدمات افراد یا برند های مختلف. اما در لا به لای موضوعات مختلف و سرگرم کنند، به طور غیر مستقیم با محصولات جالبی مواجه می شوند و آنها را خریداری می کنند. به طوری که شاید از قبل حتی قصد آن را هم نداشتند.

این نکته ای است که تنها درباره اینستاگرام صادق است. مسائل پیج ها و خدمات مختلفی در روز هستند که به صورت ناخداگاه آنها را می بینیم و از آنها استفاده می کنیم. و به طور نامحسوسی در ذهن ما تاثیر می گذارند. این برتری جدی اینستاگرام در مقایسه با سایت را نباید دست کم گرفت. و باید از این فرصت به بهترین شکل استفاده کرد.

با رعایت نکات و اصول فروش و بازاریابی وخاطبان زیادی خواهید داشت

در حال حاضر پیج ها کسب و کار های بسیار موفقی در اینستاگرام هستند که فالوور های زیاد دارند. و نرخ بازدید و تعامل آن ها به طور روزانه بسیار بالا است. شما در اینستاگرام برای پیروزی در رقابت نیازمند یادگیری اصول و روش های فروش، جذب مخاطب و بازاریابی هستید. در صورت رعایت نکات لازم شما می توانید بازدیدکنندگان و دنبال کنندگان زیادی داشته باشید. همچنین با سرمایه گذاری هدفمند تر بر روی مخاطبان و گروه هدفتان می توانید با سرعت بیشتری به فروش و جذب مخاطب برسید.

پیشنهاد می کنم برای آموزش رایگان مباحث مربوط به اینستاگرام، از بخش اینستاگرام وبلاگ آی مهدیار بازدید کنید.

اینستاگرام در مقایسه سایت

.) معایب اینستاگرام نسبت به وب سایت

پست هات تو اینستاگرام گم میشن

وقتی حجم محتوا و تعداد ها پست ها زیاد بشه، بدون شک بسیاری از این ها در زیر خروار ها پست جدید گم میشن. در صورتی که برای تولیدو انتشار هر کدوم از اون ها تلاش زیادی شده و حاوی اطلاعات ارزشمندی هستند. یکی از برتری های وبسایت دسترسی همشگی و دائمی به تمامی محتواهاست. نوی وبسایت هیچ وقت چیزی گم نمیشه. حتی اگر مربوط به سال های قبل باشه به سرعت میشه اون رو سرچ و ارزش استفاده کرد.

دسته بندی کردن محتواها امکان پذیر نیست

یکی از نکات دیگر و برتری های وب سایت نسبت به اینستاگرام، قابلیت دسته بندی کردن مقالات و محتوا ها بر اساس موضوعات است. به طور مثال سایتی که در حوزه فروش طلا و جواهر فعالیت می کند، می تواند به راحتی محصولاتش را در دسته بندی هایی همچون گردنبند، دستبند، گوشواره و ... قرار دهد. این دسته بندی باع نظم بیشتر و دسترسی ساده بر کاربران به بخش های مختلف خواهد شد.

امکان بروز رسانی پست ها در اینستاگرام کمتر است

یکی از مواردی که به طور جدی در اینستاگرام به چشم می خورد، عملکرد ضعیف در ویرایش و بروزرسانی پست ها است. به طور مثال تغییر اطلاعات و متن در زیر پست ها فرایندی دشوار و زمانبر است. و تغییر و ویرایش عکس ها هم به هیچ عنوان مقدور نیست. اما وبسایت قابلیت های زیادی در زمینه ایجاد تغییرات دارد. و بروز رسانی و تلاش برای بهبود محتوا بخشی از روند معمول کار است. شما می توانید در عین سادگی و سرعت هر چیز را بدون هیچ مشکلی در وبسایتتان آپدیت کنید.

اعمال محدودیت در خصوص اینستاگرام دور از ذهن نیست

با توجه به وضعیت حال حاضر چنین چیزی دور از ذهن نیست. و تا به امروز هم شاهد محدودیت و حساسیت هایی در خصوص اینستاگرام بوده ایم. ممکن است روزی از خواب بیدار شویم و ببینیم تمامی تلاش های ما از بین رفته. و اینستاگرام هم به عاقبت تلگرام دچار شود. پس عاقلانه است که همیشه راه دومی را هم در نظر بگیریم. بدون شک آینده و اعتبار وبسایت ها دائمی است. و به راحتی خدشه دار نمی شود. پس کسب و کارهای وابسته به وبسایت همیشه آینده شغلی با ثبات و مطمئنی دارند.

چارچوب و خط قرمز های اینستاگرام دست و پاگیر است

وقتی قرار است در اینستاگرام فعالیت کنید، باید به قوانین آن پایند باشید. برخی از بخش ها امکانات اینستاگرام همانند طرح کلی و دسترسی ها از اختیار شما خارج است. و شما باید چارچوب مشخص شده ای که برایتان طراحی کرده اند فعالیت کنید. بسیاری از کسب و کار ها با ایده های بزرگ نمیتوانند در این قالب محدود شوند. وبسایت هایی که مستقیما برای شما و کسب و کار شما طراحی و برنامه ریزی می شوند، بدون شک ارزش و قابلیت های بیشتر دارند. می توان گفت وبسایت ها فضا و بستر بیشتری برای ظهور ایده ها و عملی کردن برنامه هایتان به شما می دهد.

پیشنهاد می کنم حتما مقاله قوانین و محدودیت های اینستاگرام برای انجام فعالیت های مختلف را مطالعه کنید.

پروسه خرید و پرداخت اینستاگرام در مقایسه با سایت ناامن و طولانی است

حتما شما هم تا به حال از طریق اینستاگرام خرید اینترنتی انجام داده اید. فرایند پرداخت وجه در اینستاگرام همیشه زمانبر است. و از طرفی به دلیل عدم شفاف بودن پروسه پرداخت برای ادمین پیچ گاهی کسب و کار ها با فیش واریز ساختگی و کلاهبرداری های این چنینی مواجه می شوند.

اما در وبسایت مشتری پس از اطمینان از خرید مستقیم به درگاه بانک متصل و خریدش را علنی می کند. درگاه پرداخت آنلاین به طور خودکار و مستقیم تمام کار ها را انجام می دهد. بنابراین امتیاز خوبی را می توان به مقایسه وب سایت با اینستاگرام برای امنیت درگاه های پرداخت اختصاص داد.

نکته دیگر این است که وبسایت ها همیشه قسمتی برای پشتیبانی و اطلاع رسانی به مشتریان دارند. که در صورت بروز هر گونه مشکل آماده کمک رسانی به آنها است. همچنین برخی از وبسایت ها با داشتن نماد اعتماد الکترونیک صداقت و فعالیت قانونی سایتشان را تضمین می کنند.

نرخ تبدیل اینستاگرام در مقایسه با سایت کمتر است

همان طور که در بخش بالا تر نیز گفته شد یکی از امکانات اینستاگرام در مقایسه با سایت، جذب مشتری غیر مستقیم و در کنار تامین سرگرمی است. از این رو نرخ تبدیل بازدید کنندگان و مخاطبان به مشتری بسیار کم است. اما جست و جوی افراد در اینترنت هدفمند و مستقیم است. کسی که به دنبال چیزی در اینترنت می گردد به طور کامل از هدف اصلی آگاه و مصمم است. از این رو احتمالاین که درصد بیشتری از بازدیدکنندگان مشتری یا مخاطب فعال شما شوند بسیار بیشتر است. و در مقایسه وب سایت با اینستاگرام مولفه نرخ تبدیل بسیار اثر گذار است.

نداشتن فعالیت روزانه مساوی با نابودی است

بدون شک اگر شما به طور روزانه در اینستاگرام فعالیت نداشته باشید هر چه که به سختی در گذشته ساخته اید نابود خواهد شد. و اینستاگرام در مقایسه با سایت نیاز به فعالیت روزانه و اختصاص ساعاتی در روز برای کار دارد. در غیر این صورت به راحتی فراموش خواهید شد. اما در وبسایت اگر از اصول سئو و بهینه سازی پیروی کنید و جایگاه خوبی برای کسب و کار و صفحاتتان داشته باشید، لوزمی به فعالیت همه ساعته نیست. و شما می توانید با نظارت بر روند کاری سایت یا محول کردن بخشی از کار به اعضای دیگر تیم خیالتان را از روند سایت راحت کنید.

کلام آخر

به منظور جمع بندی تمامی این مباحث باید گفت که انتخاب فعالیت در این دو حوزه کاملا بستگی به نوع کسب و کار و منابع مالی شما دارد. اگر کسب و کار و ایده های بزرگی دارید، مزایا و قابلیت های بیان شده در مقایسه وب سایت با اینستاگرام را درنظر بگیرید. زیرا وبسایت فضای بیشتری برای رشد کسب و کار شما فراهم می کنم. اما اگر کسب و کار کوچکی و خانگی با بودجه محدود دارید، سعی کنید با کسب آگاهی بیشتر از تمامی فرصت ها بهترین استفاده را بکنید.

بدون شک در حال حاضر بسیاری از پیج های اینستاگرام موفق هستند و درآمد بالایی دارند. اما راه سومی هم وجود دارد که بسیاری از کسب و کار ها و برند ها از این طریق به جایگاه بالایی رسیده اند. آن هم داشتن و مدیریت پیج اینستاگرام و وب سایت با هم است. بر اساس تجربه کارکرد این دو ابزار دیجیتال مارکتینگ در کنار هم کسب و کار شما را شکست ناپذیر و قوی تر از قبل خواهد کرد. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو برای ما بنویسید.

برای مشاهده مقاله های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای مشاهده خدمات کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینگ به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

شانزده + 12 =