صفحات زامبی سایت‌ چیست؟ چگونه شناسایی میشوند؟

صفحات زامبی سایت‌

همانطور که در فیلم‌ها زامبی‌ها موجودات ترسناک تلقی میشوند‌؛ تاثیر صفحات زامبی سایت در سئو هم میتواند مشکل آفرین باشد با این تفاوت که صفحات زامبی تخیلی نیستند.

تاثیر صفحات زامبی سایت در سئو چگونه است؟ آیا صفحات زامبی سایت همیشه علیه سیستم شما عمل میکند؟ بطور کلی صفحات زامبی سایت به چه معناست؟ چگونه میتوان این صفحات را از صفحات سالم مشخص کرد؟ صفحات زامبی مسئله‌ای است که همه سایت‌ها ممکن است با آن رو به رو شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر از تاثیر صفحات زامبی در سئو با تیم تولید محتوای آی مهدیار همراه باشید....

صفحات زامبی سایت ( zombie page ) به چه معناست؟

تقریبا همه ما با بخش تعداد صفحات سایت از دستور آشنا هستیم. منظور همان بخشی است که در نوار بالای جستجو در گوگل دیده میشود. وقتی شما به دنبال محتوای خاصی هستید قطعات ابتدا آن را سرچ میکنید. وقتی تعداد صفحات را در دستور بررسی میکنید میبینید بر فرض مثال 120 هزار صفحه برای پاسخ به سرچ شما وجود دارد وقتی بیشتر دقت میکنید میبینید نهایتا برای پاسخ دقیق به موضوع شما نهایتا 100 صفحه وجود دارد. این یعنی یک اختلافی بین تعداد صفحات واقعی و تعداد صفحاتی که توسط گوگل نمایش داده شده وجود دارد.

میتوان گفت صفحات زامبی سایت صفحاتی هستند که بی هیچ سودو فایده‌ای در سایت حضور دارند. و بیشتر کاربران در هنگام بازدید از سایت شما اصلا متوجه زامبی پیج موجود در سایت شما نمیشوند.

نحوه شناسایی زامبی پیج چگونه است؟

تاثیر صفحات زامبی سایت در سئو بدون شک و بطور قطعی مخرب است. اما از این‌ها مهم‌تر پیدا کردن این صفحات است. بدانید و آگاه باشید پیدا کردن صفحاتی که زامبی تلقی میشوند به این راحتی هم نیست و اگر در تشخیص اشتباه کنید گل به خودی زده‌اید. در ادامه به چند روش برای تشخیص زامبی پیج خواهیم پرداخت.

عمده‌ترین راه برای پیدا کردن زامبی پیج‌ها استفاده از گوگل سرچ کنسول میباشد:

روش اول

 • وارد google search console شوید.
 • به تب performance بروید.
 • بر آیکون به علاوه (+) کلیک کنید.
 • page را در آن بخش انتخاب کنید.
 • compare را انتخاب کنید.
 • در این مرحله دو صفحه از سایتتان را برای مقایسه انتخاب کنید. توصیه میشود یک صفحه که عملکرد خوبی دارد و یک صفحه که عملکرد خوبی ندارد را انتخاب کنید.

با این کار میتوانید عملکرد صفحات را با مقایسه کردن به خوبی آنالیز کنیم.

روش دوم

 • وارد google search console شوید.
 • به تب coverage وارد شوید.
 • در صفحه‌ای که باز میشود excluded را انتخاب کنید.
 • صفحه را به پایین اسکرول کنید بر explored currently not indexed کلیک کنید.
 • با این کار صفحاتی به شما نمایش داده میشوند که همان صفحات زامبی سایت شما هستند. این صفحات در آخرین خزشی که خزنده‌های گوگل داشته‌اند مشاهده شده‌اند ولی هنوز ایندکس نشده‌اند. و علت عدم ایندکسینگ انها این است که محتوای ارزشمندی ندارند و یا اطلاعاتی که به کار برده شده تکراری است.
صفحات زامبی سایت‌

نکاتی که در شناسایی زامبی پیج مهم است:

این نکات شامل میزان بازدید سایت‌، نرخ کلیک‌، میانگین رتبه صفحات فرود‌، نرخ پرش صفحات میباشد.

چگونه با صفحات زامبی مقابله کنیم؟

در مقابله با صفحات زامبی دو راه دارید. یا باید آنها را بهبود دهید و ارتقا دهید و بهینه سازی کنید و یا باید آن ها را حذف کنید و به کل از آنها راحت شوید. انجام هر کدام از اینها نیازمند دانستن یکسری اصول میباشد.

بهبود صفحات زامبی سایت

بالاتر هم اشاره شد این صفحات غالبا برا کاربران هیچ سودی ندارند و اصطلاحا به‌ درد نخور هستند. پس میتوانند در سرعت بارگیری صفحات سایتتان اثرگذار باشند. و چون محتوای ارزشمندی ندارند عملا ایندکس نمیشوند. حالا در مرحله اول بهتر است این صفحات را بهینه کنید قبل از اینکه به فکر حذف کردن آنها باشید:

1. بررسی محتوای صفحه

ابتدایی ترین کاری که باید برای بهینه سازی زامبی پیج انجام دهید این است که محتوا را بررسی کنید. چون مشخصه‌ی صفحات زامبی این است که محتوای به درد نخوری دارد. پس باید این محتواها را ارزشمند ومنحصر به فرد و صد البته کاربر محورتر کنید. در این زمینه بروزرسانی صفحات زامبی سایت میتواند شما را از شر صفحات زامبی پیچ خلاص کند.

2. بررسی طراحی صفحات

قالب سایت میتواند خودش یک زامبی باشد. این قالب که میگوییم مربوط به صفحات قدیمی سایت است. ممکن است طی مدتها این قالب بهم ریخته باشد و به عبارتی طراحی آنها باید بصورت واکنش گرا بروزرسانی شود.

حذف صفحات زامبی

این قضیه مربوز به زمانی است که صفحه‌ای که زامبی اعلام شده است راهی در بهبود نداشته باشد. و فقط راه خلاصی از آن حذف صفحات است. دقت کنید بین صفحاتتان صفحه‌ای که را که نسبت به سایر صفحات ترافیک بالاتری دارد را حفظ کنید و برای جلوگیری از حذف صفحات در بهترین حالت سایر صفحات را به این بخش ریدایرکت کنید.

اگر چند صفحه با یک کلمه کلیدی وجود داشته باشد میتوانید برای آنها از تگ کلونیکال استفاده کنید. و اگر صفحه‌ای دارید که محتوای ارزشمندی ندارد و هیچ صفحه مشابهی هم ندارد بهتر است بصورت 404 به حذف این صفحات اقدام کنید و یا از تگ نوایندکس از خزش خزنده‌ها در این صفحات جلوگیری کنید تا بودجه خزش شما هدر نرود. برای انجام این کار باید دقت کنید که صفحات کاربردی سایتتان را پاک نکنید.

مشخصات صفحات زامبی سایت:

 1. صفحات اخبار‌های قدیمی که محتوای آنها قدیمی شده و قالب صفحات بهم ریخته است.
 2. صفحاتی که برچسب‌های هم نام دارد و این هم نام بودن‌ها دقیقا مثل صفحات مهم و کاربردی سایت میباشد.
 3. صفحاتی که مقاله آنها فاقد محتوا هستند.
 4. دسته‌بندی‌هایی که فاقد مقاله و یا محصول هستند.
 5. صفحاتی که مقالات آنها از 300 کلمه کمتر است.
 6. مطالاب قدیمی که از 6 ماه اخیر تا به الان بازدید خوبی ندارند.
 7. صفحات محصول ناموجود و بدون اعتبار و بدون بازدید.
صفحات زامبی سایت‌

صفحات زامبی چه تاثیری بر سئو دارد؟

صفحات زامبی بلاشک تاثیر مخرب بر سئو دارند. کمترین نوع ضرری که میتواند برساند قطعا هدر دادن بودجه خزش یا همان کراول باجت وبسایت شماست. با اینکه این دسته از صفحات هیچ جایگاهی در گوگل ندارند ولی خزنده‌ها باز هم به آن سرک میکشند. اینگونه بخشی از بودجه خزش ما هدر میرود در نتیجه صفحات مهم و پرمحتوا از قلم بیفتند و یا اصلا خزنده‌ها به آنها سر نزنند.

برای همین گوگل دوست دار سایت‌های معتبر است در واقع گوگل ترجیح میدهد یک صفحه مهم و با محتوا را در نتایج خود نشان دهد تا اینکه 100 صفحه‌ی بی ارزش و بی محتوا را نمایش دهد. حالا اگر تعداد صفحات زامبی شما زیاد باشد رنک سایت شما به شدت دچار مشکل خواهد شد.

چگونه از ایجاد صفحات زامبی جلوگیری کنیم؟

یکی از راه‌های جلوگیری از ایجاد صفحات زامبی این است که از مقالات قدیمی غافل نشوید این کار را میتوانید با انجام بروزرسانی‌ها با برنامه ریزی مناسب انجام دهید. و صفحات فرودی که دوره‌ای هستند و برای جشنواره‌ها و یا کمپین‌ها ایجاد شده‌اند را بعد از سپری دوره مد نظر حذف یا ریدایرکت کنید. و در کنار این موارد استراتژی‌هایی مثل بروزرسانی محتواهای قدیمی‌، عدم بارگذاری محتوای کمتر از 300 کلمه‌، استفاده اصولی از برچسب‌ها‌، دسته بندی اصولی مقالات‌، عدم استفاده از محتوای کپی‌ و افزایش کیفیت سرعت سایت رعایت بفرمایید.

جمع بندی

ممنون تا انتهای مقاله با ما همراه بودید. در این مقاله با به صفحات زامبی سایت اشاره کردیم. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید. اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید با ما نیز به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده مقالات بیشتر در این زمینه از وبلاگ آی مهدیار و برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ از وبسایت آی مهدیار دیدن بفرمایید.

%u0645%u0642%u0627%u0644%u0647 %u0642%u0628%u0644%u06CC%u0645%u0642%u0627%u0644%u0647 %u0628%u0639%u062F%u06CC

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

12 + 20 =