محتوای مارک‌دار قطعه حیاتی در پازل دیجیتال مارکتینگ

محتوای مارک‌دار ( branded content )؛ ترند تولید محتوای این روز‌های فناوری است‌. به عبارتی اگر اینگونه محتواها نباشد‌؛ گویی چیزی در محتوای شما کم است‌.

محتوای مارک‌دار چیست؟ این دسته از محتوا‌ها چه تفاوتی با بازاریابی محتوا دارد‌؟ آیا در محتوای مارک‌دار در مقابل سایر محتواها قرار دارند‌؟ درباره‌ی لزوم استفاده از محتوای برند‌دار اینستاگرام چه میدانید‌؟ با ما همراه باشید تا درباره‌ی این موضوع بیشتر بدانید‌….

منظور از محتوای مارک‌دار چیست‌؟

قبل از محتوای مارک‌دار لازم است که بدانید در دنیای وسیع فناوری اگر به دنبال بازاریابی محتوا باشید‌؛ لزوم آن آشنایی شما با انواع محتوا میباشد‌. این محتوای مارک‌دار را عملا نمیتوان از دیگر محتوا‌ها و خصوصا بازاریابی محتوا متمایز کرد. اما اگر میخواهید بدانید که محتوا مارک‌دار چیست باید خدمتتان عرض کنم که branded content محتوایی است که ارزش و اعتبار کسب‌وکار شما را زیاد میکند‌. به عبارتی این محتوا نامی است از شرکت یا بیزینس شما که بر زبان‌ها می‌افتد و با آن نام شما را میشناسند‌. البته مانند یک نوشته‌ای که بر جایی نقش بسته باشد عمل نمیکند بلکه این موضوعی است که بین مخاطبان و مشتریانتان میچرخد‌.

همان طور که گفته شد این محتواها را نمیتوان از سایر مقالات و انواع آنها جدا کرد‌. به صراحت میتوان گفت که این دسته از محتواها در بطن محتوا تعاملی قرار دارند چون باعث گفت‌وگو و تعامل بین مشتریان و شما و همچنین بین مشتری‌ها میشود‌. اساس کار محتوای برند‌دار در واقع ایجاد احساس‌ هیجان‌، ایجاد خاطرات و انرژی است‌. میتوان گفت محتوای branded بر بعد روانی و روحی کاربران کار میکند تا در یاد‌ها با احساسات ماندگار شود‌. این امتیاز مثبتی برای این دسته از محتواها محسوب میشود چون حس تجربه واقعی را به کاربر منتقل میکند‌.

ابزار محتوای branded چیزی نیست جز شناخت درک مخاطب‌، دانستن تکنیک‌های داستان پردازی و تولید محتوا جذاب و تبلیغات هوشمندانه نیست‌.

جایگاه استفاده از محتوای branded

 • سایت‌های پویا در تولید محتوا
 • سایت‌هایی با متون و مقالات سئو شده
 • محتواهای اینستاگرامی
 • محتواهای فیسبوکی
 • محتواهای زمینه تبلیغات در شبکات اجتماعی
محتوای مارک‌دار

راز موفقیت محتوای مارک‌دار

1‌. مشخص کردن زمان پیاده‌سازی محتوای برند‌دار

آشنایی با استراتژی محتوا مهم است‌. یکی از استراتژی‌های مهم در تولید محتوا تعیین زمان مناسب است‌. شما باید بهترین زمان را برای انتشار محتوایتان در نظر بگیرید و ببینید چه موقعی مخاطب آماده‌ی دیدن مطالب شما را دارد و یا برند شما در چه زمانی نیاز به دیده شدن دارد‌. با زمان بندی دقیق میتوانید به سادگی اکیپ وفاداری را دور خودتان جمع کنید‌.

2. تشخیص یاران وفادار

اینکه محتوای شما کجا منتشر شود‌، چه کسی مخاطب آن باشد بسیار مهم است‌. شناسایی جامعه هدف قبل از انتشار هرگونه محتوایی‌، حیاتی‌ترین قدم در یافتن مخاطب است‌. پس تعیین که محتوایتان را باید برای چه کسی تعریف کنید و درک کنید چه کسی نیاز دارد پیام شما را بشنود اینگونه لحن ایجاد محتوای برند‌دارتان نیز دستتان می‌آید‌.

3. تشخیص و شناسایی رقبا

شناسایی رقبا مسیر پیشرفت با پررنگ کردن نقاط قوتتان را هموارد میکند‌. اینگونه شما میتوانید اشتباهات رقبایتان را درس عبرت قرار دهید و از نقاط ضعفشان در مسیر پیشرفتتان استفاده کنید اما به کسی ضرر نرسانید‌. این بررسی شامل موارد زیر است‌:

 • ببینید که رقبا چه کاری را انجام نمی‌دهند شما آن را انجام دهید‌.
 • ببینید رقبا در چه کاری ضعف دارند؛ شما آن را به بهترین نحو انجام دهید‌.
 • نحوه انتقال پیام رقبا را بررسی کنید و شما راه بهتری را برای انتقال پیامتان پیدا کنید‌.

4. از محتوای پروموت استفاده کنید

برای پروموت محتوای مارک‌دار میتوانید به روش زیر عمل کنید‌:

 • جذاب بنویسید و محتوایتان را خواستنی کنید‌.
 • کلمات کلیدی را صحیح و هوشمندانه به کار ببرید‌.
 • عنوان نویسی جذاب را فراوش نکنید‌.
 • در محتوایتان کال تو اکشن را رعایت کنید‌.
 • تعامل را در محتوا جدی بگیرید.
 • با مخاطبان وفادارتان ارتباط برقرار کنید‌.
 • قابلیت اشتراک‌گذاری را برای محتوایتان میسر کنید‌.

بازاریابی محتوا و محتوای مارک‌دار در تعامل با هم هستند‌.

محتوای branded و بازاریابی محتوا در هیچگونه تقابلی با هم قرار ندارند‌. بطور کلی بازاریابی محتوا یک تکنیک کاملا عملی است که جهت ارتقا کسب‌وکار و افزایش سود به کار برده میشود‌. حالا این بازاریابی محتوا پلی برای برندینگ میشود که در دل آن محتوای مارک‌دار را میتوانید پیدا کنید‌.

مسیر محتوای branded و بازاریابی محتوا

مسیر اول‌: هدف اصلی از مارک‌دار کردن محتوا

 1. افزایش تعامل با مخاطب از طریق انتقال احساسات و ایجاد گفت‌وگو دو طرفه
 2. یاد‌آورد شدن برند شما با اولین مسئله مرتبط با محتوای branded که ایجاد کرده‌اید‌. به قول معروف وقتی کسی گفت (ف) ذهن مخاطبان برورد فرحزاد‍‌!
 3. اصلی ترین موضوع که بعد از تمام این‌ ها تحقق میابد این است که جایگاه برند شما به واسطه‌ی محتوای branded بهبود یابد و در یاد‌ها ماندگار باشید و ذهن مخاطب شما را پیش ببرد‌.

مسیر دوم‌: اهداف بازاریابی محتوا

 1. دریافت بازده مثبت با دریافت فالوور هدفمند در غالب محتوای branded
 2. افزایش نرخ تبدیل و در نتیجه افزایش سود و دستیابی به سود خالص
 3. افزایش ترافیک و در نتیجه دریافت ورودی سایت

وجه اشتراک این دو مسیر

به طور کلی هر دوی این مسیر‌ها به ارتقا کسب‌وکار می انجامد و کاربران شما را بر اثر محتوای branded و در نتیجه بازاریابی درست می‌شناسند‌.

تفاوت اساسی محتوای branded و دیگر محتوا‌ها

درست است که محتوای branded را در دل همه‌ی محتوا‌ها میتوان پیدا کرد اما در عین وجه اشتراک‌، باز هم تفاوت‌های بارزی قابل درک است‌. محتوای branded در جبهه پیام برند قرار دارد یعنی هدف اصلی‌اش معروف کردن پیام برند و آن کسب و کار است اما میتوان به صراحت گفت که سایر محتوا‌ها یا فعالیت‌های محتوایی بیشتر برای مخاطبان در نظر گرفته میشود‌.

محتوای branded از نظر سرعت بسیار قابل تامل است‌. اینگونه که در کمترین زمان ممکن میتواند برای شما فالوور‌های وفادار کسب کند در حالی که روش‌های دیگر تولید محتوا از این سرعت بر‌خوردار نیستند‌.

اکثر محتوا‌های برند‌دار بدون برنامه‌ریزی پیش میروند و در لحظه میتوانند کارشان را به نحو‌ احسن انجام دهند‌. این ماجرا مثل این است که یک چیزی با سرعت و سروصدا از وسط جمعیتی عبور کند و همه را متوجه خود کند یعنی هم سرعت دارد هم غیر منتظره و بدون برنامه ریزی بوده و همچنین تا مدت‌ها در ذهن میماند‌.

جمع‌بندی

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید در این مقاله به محتوای برند‌دار اشاره شد اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید با ما به اشتراک بگذارید و اگر این مطلب برایتان مفید بود نظراتتان را برایمان بنویسید‌. اگر به دنبال مقالات بیشتر هستید از وبلاگ آی مهدیار و برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ از وب‌سایت آی مهدیار دیدن کنید‌.

جدیدترین مطالب

آیا باید اعتبار سایت خود را بالا ببرید؟

ما یک راه حل ایده آل برای بازاریابی تجاری شما داریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سه =

لورم ایپسوم متن ساختگی

آیا می خواهید ارتباط مستقیم با تیم ما داشته باشید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله لازم است.