دیجیتال مارکتینگ درگاه ورود به دنیای کسب و کار اینترنتی

نوشته شده توسط نگار حنیفه در دسته وبسایت تقریبا 5 ماه قبل

می دانید که با افزایش مصرف اینترنت و هوشمند شدن بسیاری از کار ها ، کسب و کار های مختلف در بستر دیجیتال هم پیشرفت چشم گیری داشته است . در طی دهه های گذشته دیجیتال مارکتینگ توانسته کسب و کار ها به خصوص کسب و کار های آنلاین را توسعه دهد . با ما همراه باشید تا درک کنید که دیجیتال مارکتینگ چیست و چگونه به کمک ما می آید . فهرست خلاصه مطالب دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست ؟دیجیتال مارکتینگ آنلاین دیجیتال مارکتینگ آفلاینبازاریابی محیطی ارتقا یافته رادیو مارکتینگ بازاریابی تلویزیونی بازاریابی تلفنی ابزار های مورد نیاز…
بررسی جامع دیجیتال مارکتینگ

می دانید که با افزایش مصرف اینترنت و هوشمند شدن بسیاری از کار ها ، کسب و کار های مختلف در بستر دیجیتال هم پیشرفت چشم گیری داشته است . در طی دهه های گذشته دیجیتال مارکتینگ توانسته کسب و کار ها به خصوص کسب و کار های آنلاین را توسعه دهد . با ما همراه باشید تا درک کنید که دیجیتال مارکتینگ چیست و چگونه به کمک ما می آید .

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست ؟

به هر بازاریابی محصولات و خدمات در بستر هوشمند ، دیجیتال مارکتینگ گفته می شود ! در این زمینه ابزار هایی پیدا می شود که بسیار کمک کرده اند که این علم جدید بتواند دیده شود . در بازاریابی دیجیتال در واقع استفاده از ابزار های دیجیتال رونق دارد و صد البته در کنار این ها اپلیکیشن ها ، مرورگر ها و … می توانند کمک کننده باشند . اما بدانید که دیجیتال مارکتینگ حتما نیازی ندارد که بصورت آنلاین باشد ؛ این نوع از بازاریابی به صورت آفلاین نیز بازده دارد پس از این بابت نگرانی نداشته باشید .

دیجیتال مارکتینگ آنلاین

در بازاریابی آنلاین شما مستقیما از اینترنت استفاده می کنید و در کنار اینترنت از ابزار های دیجیتال نیز کمک می گیرید . این ابزار ها و پلتفرم های دیجیتال به سرعت پیشرفت شما کمک شایانی میکند و البته این پیشرفت زیر سایه ی ارتباط دقیق با مشتریان است . دیجیتال مارکتینگ بر خط ، دائم آزمون و خطاست به صورتی که شما از خطا هایتان درس می گیرید و آن ها را تکرار نمی کنید . و در کل بازاریابی دیجیتال به شما کمک می کند که در هزینه هایتان تا حد زیادی صرفه جویی شود .

دیجیتال مارکتینگ آفلاین

در بازاریابی دیجیتال به صورت آفلاین همه ی فعالیت ها بصورت سنتی و محیطی انجام می شود . و می توانید از ابزار هایی مانند بازاریابی محیطی ارتقا یافته ، رادیو مارکتینگ ، تلفن مارکتینگ و … استفاده کنید که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت .

بازاریابی محیطی ارتقا یافته

اگر ابزار های بازاریابی سنتی با ابزار دیجیتال همراه شود ؛ می تواند بسیار تاثیر گذار باشد . شما می توانید سازه های تبلیغاتی خود مانند بیلبورد ها را به شهر تزریق کنید و همزمان آن ها را در ابزار های دیجیتال مثل فضا های مجازی ارائه دهید .

رادیو مارکتینگ

رادیو به عنوان یک رسانه ی معتبر برای دیجیتال مارکتینگ قابل استفاده است . این ابزار نه تنها در ایران بلکه در سایر کشور ها همچنان رواج یافته و طرفداران پابرجای خودش را دارد . شما در رادیو می توانید محصول خود را به عنوان پیام تبلیغاتی میان برنامه ای تبلیغ بفرمایید یا اسپانسرینگ برنامه را دریافت کنید .

بازاریابی تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی از خیلی وقت پیش رایج بوده است چون تلویزیون پرمخاطب ترین رسانه در هر کشوری است و در دهه های اخیر به کانال بازاریابی دیجیتال تبدیل شده است .

بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی به دو بخش تماسی و پیامکی تقسیم می شود . در دیجیتال مارکتینگ تلفنی چون فرد تماس گیرنده را نمیشناسید ممکن است ارتبط خوبی برقرار نکنید و یا ممکن است مخاطب شما در دسترس نباشد و شما نتوانید با او ارتباط برقرار کنی و یک شانس را از دست می دهی . برای همین از بازاریابی تلفنی باز خورد خوبی دریافت نمی شود . و اما بازاریابی پیامکی تا چند وقت پیش بسیار مد بود اما بعداز مدتی به نوعی مزاحمت تبدیل شد که بر کاربر اثر منفی گذاشت . البته می دانید که همه این ها محدودیت زمانی دارند برای همین درصدی از بازخور های منفی به دلیل این محدودیت هاست .

ایزار های لازم برای دیجیتال مارکتینگ

ابزار های مورد نیاز دیجیتال مارکتینگ

شما در بازاریابی دیجیتال به ابزار هایی نظیر تحلیل داده ، بهینه سازی مرورگر ها ، ایمیل مارکتینگ ، تبلیغات کلیکی ، انتشار رپورتاژ آگهی ، چت آنلاین ، تبلیغات در شبکه های اجتماعی و … می باشد که در ادامه با این ها بیشتر آشنا خواهیم شد .

تحلیل داده ها

هر کمپین تبلیغاتی نیاز جدی به ابزار هایی دارد که بتواند داده ها و اطلاعات دریافتی را تحلیل کند . در این زمینه استفاده از پلتفرم های مختلف توصیه می شود که ممکن است این پلتفرم ها داخلی یا خارجی باشند . از ابزار های مورد استفاده و پر کاربرد می توان به گوگل آنالیتیکس و متریکس اشاره کرد که در ادامه با آن ها بیشتر آشنا خواهیم شد .

گوگل آنالیتیکس

از پرطرفدار ترین ابزار دیجیتال مارکتینگ ، گوگل آنالیتیکس می باشد که بسیاری از گزارش ها را رایگان در اختیار شما می گذارد . در این پلتفرم شما می توانید رفتار مخاطبانتان را دنبال کنید و حتی آن ها را تحلیل کنید . البته گوگل آنالیتیکس اطلاعات کلی تری را در اختیارتان می گذارد چون حجم اطلاعاتی که دارد بسیار بالاس دیگر به جزئیات نمی پردازد!

متریکس

متریکس از ابزار های دیجیتال مارکتینگ ایرانی است که به استارت آپ ها بسیار کمک کرده است . این پلتفرم به عنوان ابزار تحلیل گر شخص ثالث عمل می کند تا نتایج کمپین ها را به صورت واضح و قابل فهم به تبلیغ کننده ارائه دهد . این سرویس ها کاملا بی طرف هستند و با داشتن شمارنده این قضیه ثابت شده است . متریکس به شما کمک می کند که بدانید هر کاربری جذب چه منابعی شده و چه مشخصات رفتاری دارد و خیلی سریع تخلفات جذب کاربر جدید را به شما گزارش می دهد .

بهینه سازی مرورگر

برای اینکه به درجات بالای گوگل نائل شوید و در نتایج وجود داشته باشد باید موتور های جستجوی خود را بهینه سازی کنید و این کار را سئو کاران خیلی خود می دانند . در این زمینه می توانید از ابزار هایی کمک بگیرید تا به دیجیتال مارکتینگ کمک شایانی شود این ابزار ها شامل SEMrush ، MOZ ، الکسا و … می باشد که در ادامه با این ابزار آشنا خواهیم شد .

SEMrush

SEMrush از ابزار های پرکاربرد دیجیتال مارکتینگ می باشد که رنک سایت شما را ارتقا می بخشد و کاربرد اصلی آن در ردیابی رقبای شماست ! از این جهت می توانید بک لینک های رقبا را پیدا کنید و آن ها را به سمت خود جذب کنید و حتی ثانیه به ثانیه می توانید تغییرات و نوسانات رقبا را بررسی و تحلیل رقابتی خوبی داشته باشید .

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی ثابت کرده که در بستر دیجیتال مارکتینگ نرخ بازگشت سرمایه خوبی دارد که ابزار هم برای بهینه سازی ایمیل مارکتینگ ها ارائه شده که هم پلتفرم های خارجی مانند GetReponse ، Marketo ، Emma ، Mailerlite و … و هم پلتفرم های ایرانی مانند میل چی ، میل تاز ، نامه رسان چابک و … دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم . در ایمیل مارکتینگ داشتن تقویم محتوایی توصیه می شود .

Mailchimp

mailchimp از سخاوتمند های ابزار دیجیتال مارکتینگ می باشد که به ایمیل مارکتینگ ها بودجه هایی خوبی داده است . بااستفاده از این ابزار ماهانه می توانید به ۲۰۰۰ نفر ایمیل رایگان ارسال کنید . این گونه می توانید در هزینه هایتان صرفه جویی کنید . این ابزار قابلیت تقسیم بندی مخاطب ، اتوماسیون های قوی ، گزارش رفتار کاربر و … را دارد . پس با استفاده از آن می توانید در ایمیل هایتان محتوا های ارزشمندی را تولید کنید و مخاطبان خود را افزایش دهید .

تبلیغات کلیکی

در این گونه از تبلیغات شما باید مبلغی پرداخت کنید ؛ این مبلغ در ازای هر کاربری که بر تبلیغ کلیک کرده است دریافت می شود . پس بدیهی است که مبلغ بر اساس تعداد افرادی که کلیک کرده اند متغیر خواهد بود .

تبلیغات در شبکه اجتماعی

تبلیغات در فضا ی مجازی این روز ها به چشم همه ی ما خورده است . و بسیاری از ما مطالبی که در این تبلیغات برای جذاب را دنبال کرده ایم و خیلی از این تبلیغات حتی منجر به خرید ما نیز شده است . در بستر دیجیتال مارکتینگ تبلیغ در فضای مجازی توانسته فرصت خوبی برای برندینگ ها ایجاد کند . انتشار تبلیغات به درآمدزایی شما بسیار کمک می کند . در این شرایط شما می توانید از موارد زیر به خوبی استفاده کنید !

اینفلوئنسر مارکتینگ

در این روش از تبلیغات می توانید به سراغ افرادی بروید که معتمد مردم هستند و افراد زیادی آن ها را می شناسند . این گونه شما خیلی راحت می توانید تبلیغات خود را منتشر کنید و بازده خوبی دریافت کنید . و کنار این ها از ابزار هایی مانند تگرو ، اسنت وی ، ادسنسور ، ادومنچر و … نیز استفاده کنید تا تبلیغ شما در فضای مجازی در بستر دیجیتال مارکتینگ بیشتر دیده شود و همچنین اصولی باشد .

انتشار رپورتاژ آگهی

در رپورتاژ آگهی می توانید محتوایی مناسب و جذاب تولید کنید که مورد توجه کاربران باشد . رپورتاژ آگهی از ابزار های کار آمد دیجیتال مارکتینگ می باشد . محتوای آگهی شما می تواند به هدف تبلیغ برند ، سئو و افزایش فروش و … باشد تا بتوانید کمپین بهینه و موثری داشته باشید .

چت آنلاین

در وبسایت های امروزی اگر دقت کرده باشد یک صفحه ی کوچکی در پایین صفحه سایت باز می شود و از شما می پرسد آیا کمکی لازم دارید یا خیر یا اگر سوال دارید در این چت از پشتیبانی آنلاین بپرسید . این باکس های کوچک چت به سادگی با مخاطب ارتباط می گیرد و رفتار آن ها را تحلیل می کند . برخی چت های آنلاین را می توان به رای چت ، دینگ چت ، ریتین ، چتیاتو ، دیالوگ و … اشاره کرد .

امکانات بازاریابی دیجیتال

اهمیت دیجیتال مارکتینگ در چیست ؟

بدانید که استراتژی های بازاریابی کاملا به بازریابی دیجیتال بستگی دارد و باعث افزایش فروش می شود وبرند شما را به مرور بین افراد محبوب می کند . این بازاریابی می تواند نرخ بازگشت سرمایه را بالا ببرد و فرصت های شغلی پویایی را ایجاد کند و صد البته رنک سایت شما را افزایش خواهد داد .

گفته شد دیجیتال مارکتینگ می تواند فرصت شغلی ایجاد کند . فناوری هوشمند شاهد ردیف اول این ماجرا هاست . چون بازاریابی دیجیتال می تواند شغل هایی را ایجاد کند که به صورت دورکاری هستند که از خانه نیز می توان آن را کنترل کرد .

بازاریابی دیجیتال باعث پیشرفت در قیف فروش دیجیتال می شود . شما می توانید خدماتتان را در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام ، لینکدین ، یوتیوب و … تبلیغ کنید و با استفاده از دیجیتال مارکتینگ مخاطبان هدف خود را پیدا کنید و آن ها را به مشتری تبدیل کنید .

در دیجیتال مارکتینگ می توانید مهارت هایتان را توسعه دهید و هنگامی که توانستید این مهارت ها را تقویت کنید می توانید در کنار این ها مهارت های جدیدی را کسب کنید و و خودتان را با زمینه های زیر مجموعه ی بازاریابی دیجیتال تطبیق دهید .

وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

بازاریابان دیجیتال با داشتن بودجه و هدف برای حمایت از کسب و کار های کوچک به جهت افزایش آگاهی از برند ها در کانال های دیجیتال فعالیت می کنند . آن ها باید بر شاخص های کلیدی خاصی متمرکز شوند و آن ها را دقیق بسنجند تا نتایج خوبی دریافت کنند . مدیر بازاریابی می تواند برای خودش تیم تشکیل دهد و وظایفی از جمله مدیر سئو ، مدیر بازاریابی و محتوا ، مدیر شبکه اجتماعی ، مدیر ایمیل مارکتینگ و … را برای افراد تیم خود تعریف کند .

جمع بندی

در این مقاله با مفاهیم دیجیتال مارکتینگ آشنا شدیم و ابزار های کاربردی آن را در زمینه های مختلف شناختیم و با انواع بازاریابی دیجیتال آشنا شدیم و اهمیت وجو آن ها را بررسی کردیم و در انتها با وظایف مدیر کانال شبکه دیجیتال آشنا شدیم .

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید . اگر مایل به بررسی مقالات بیشتر هستید از وبلاگ آی مهدیار دیدن کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر از وبسایت آی مهدیار دیدن بفرماید .

عکس نویسنده

نوشته شده توسط نگار حنیفه

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها