با استفاده از تقویم محتوایی برای هر محتوات برنامه ریزی کن

نوشته شده توسط نگار حنیفه در دسته تولید محتوا تقریبا 5 ماه قبل

تا به حال شده در کار های روزمره خود دچار سردرگمی شوید و یا انجام کار های مهمی را فراموش کرده باشید ؟ به نظر شما بهتر نیست با هر آنچه که رو به روی شماست با برنامه ریزی پیش بروید و به عبارتی در عمل انجام شده قرار نگیرید ؟ قطعا می دانید که برنامه ریزی در هر کاری می تواند به ذهن شما نظم دهد و این قضیه سرلوحه کار تولید کنندگان محتوا در بستر هوشمند فناوریست . سئو کار ها و تولید کنندگان محتوا با ساخت تقویم محتوا یا content calendar به کارهایشان نظم می دهند و…
نحوه ساخت و طراحی تقویم محتوایی

تا به حال شده در کار های روزمره خود دچار سردرگمی شوید و یا انجام کار های مهمی را فراموش کرده باشید ؟ به نظر شما بهتر نیست با هر آنچه که رو به روی شماست با برنامه ریزی پیش بروید و به عبارتی در عمل انجام شده قرار نگیرید ؟

قطعا می دانید که برنامه ریزی در هر کاری می تواند به ذهن شما نظم دهد و این قضیه سرلوحه کار تولید کنندگان محتوا در بستر هوشمند فناوریست . سئو کار ها و تولید کنندگان محتوا با ساخت تقویم محتوا یا content calendar به کارهایشان نظم می دهند و آن ها را مدیریت می کنند . ساخت تقویم محتوا از استراتژی های ناب پیشرفت دادن کار شماست چون نظم همیشه کارساز است .

تقویم محتوا چیست ؟

در زمینه ساخت تقویم محتوا بهتر است ابتدا با مفهوم اصلی آن آشنا شویم . تقویم محتوا یعنی برنامه ریزی از لحاظ موضوعی و زمانی برای محتوایی که قرار است در آینده منتشر شود . این برنامه ریزی مطابق زندگیتان باید قابل اجرا باشد . این تقویم سردبیری باید هدفمند باشد و در گذر زمان برایتان پیشرفت محسوب شود .

نکات ساخت تقویم محتوا

چرا ساخت تقویم محتوا ضرورت دارد ؟

هر چیزی که برنامه شما را جهت بدهد ؛ لازمه ی زندگیتان است . پس قطعا به یک برنامه ریزی دقیق نیاز دارید و در زمینه تولید محتوا ، تقویم محتوا اصولی و پایبندی جهت اجرای آن کار شما را پیش می برد . تقویم محتوا در زمینه هایی مثل بازاریابی محتوا یا توسعه کسب و کار بسیار ضروری است . اگر می پرسید چرا ؟ ادامه مطالب را با ما باشید!

چیزی فراموش نخواهد شد

در نظر داشته باشید روی دست حافظه ی انسان هیچ کارت مموری و یا هارد با حجم های بالا وجود ندارد . اما آدمیزاد است دیگر جایزالخطاست . قطعا فراموش کردن مسائل مهم برای همه پیش آمده ؛ پس توصیه می شود برای جلوگیری از فراموشی مسائل ، ساخت تقویم محتوا را جدی بگیرید تا مسائل را در شلوغی کار های روزمره ی خود گم نکنید .

سود کاری شما افزایش پیدا می کند

می دانید هر کاری ، تاریخ انقضایی دارد . اگر انجام کار از زمان مقرر بگذرد ؛ دیگر بهره وری کافی نخواهد داشت . هر چه زمان کار سر می رسد عجله و اضطراب ما برای تکمیل آن بیشتر می شود پس ساخت تقویم محتوا شما را در پیش بردن کار ها یاری می کند و برای سود کاری ، هر مسئله ای را سر مهلت مقرر انجام خواهید داد و انجام آن برایتان ساده و حتی راحت تر خواهد بود .

انرژیتان بی خودی هدر نمی رود

داشتن برنامه ی هدفمند باعث افزایش تمرکز شما خواهد شد . تمرکز شما بر چیز هایی که سرعت کارتان را توسعه می دهد ؛ بسیار کمک کننده هستند پس هر چیزی که مزاحم کار شما باشد حذف می شود . تقویم محتوا تمرکز شما را برای محتوایی که قرار است تولید شود را زیاد می کند و عوامل مزاحم خود به خود حذف می شوند پس انرژيتان بی خود هدر نمی رود .

blank

چگونه تقویم محتوا را بسازیم که پیشرفت نصیب ما شود؟

ساخت تقویم محتوا باید از چند جهت بررسی شود . برای این کار باید تولید محتوای اصولی را خیلی خوب بدانید . در کنار این ها مخاطب هدف خود را شناسایی کنید و جهت ایجاد تقویم محتوای خود توصیه می شود از مهارت های خود غافل نشوید . برای دانستن چگونگی ساخت تقویم محتوا مراحل زیر را طی کنید :

۱ . اهداف بازار را پیدا کن

اولین قدم پیدا کردن نیاز ها و اهداف بازار است . اگر شناسایی شما دقیق نباشد کار شما را در مراحل بعدی سخت می کند . می دانید محتوای قدرتمند می توانند کسب و کار ما را به خوبی متحول کنند . با توجه به اهداف بازار باید حواستان به ارتباط محتوایی شما با تقویم محتوا باشد ؛ در غیر این صورت کاسکله ی سیندرلا خیلی زود تر از ساعت مقرر به کدو تبدیل خواهد شد و فقط حکم محتوا را دارد اما کاملا بی ربط است!

پس در تولید محتوای خود در تقویم سر دبیری افزایش آگاهی از برند ، افزایش اعتماد کاربران ، ایجاد تعامل با کاربر ، افزایش نرخ فروش و وفاداری مشتری و کاهش بانس ریت را سر لوحه اهداف خود قرار دهید تا ساخت تقویم محتوا اصولی شود .

۲ . موضوعات محتوای خود را لیست کن

ایده هایی که به ذهنت می رسد را یادداشت کن و موضوعات غیر مرتبط را حذف کن و سر تیتر های جذاب به تقویم محتوا خود اضافه کن . برای ایده یابی از نظرات کاربران فضای مجازی استفاده کن . توصیه می شود قبل از ایده یابی مخاطب خود را بشناسید و ویژگی هایشان را هدف قرار ده ؛ این گونه مطابق هر سلیقه ای محتوا تولید خواهید کرد و محتوای خود را طبق کلمات کلیدی ، نظرات کاربران ، الهام از مخاطبان و موضوعات داغ روز بنویسید .

۳ . محتوا را هسته یابی کن

هسته محتوا بخشی از محتوای شماست که برایتان سود آور است به عبارتی شاه بیت غزل شماست . هسته محتوا دقیقا نقطه مشترک اهداف تجاری شما با علاقه ی کاربر است و این گونه ساخت تقویم محتوا شما از ترافیک بیهوده و دام های تبلیغاتی در امان می ماند . با این کار هر چیزی که با اهدافتان تطابق ندارد خود به خود و خیلی راحت حذف می شود .

۴ . به قیف بزاریابی توجه کن

شما باید تقویم محتوا خود را تبدیل به محتوای پر طرفدار کنید . شما می توانید این کار را با قیف بازاریابی کنترل کنید . که شناخت از آگاهی ، عملکرد عملکرد مخاطب در این زمینه کمک کننده است . شما می توانید با محتوا هایی مثل پادکست ، ویدیو آموزشی ، خبرنامه ها ، اینفوگرافیک و … ساخت تقویم محتوا خود را در زمینه ساخت بازریابی قیف افزایش دهید و با رضایت مشتریان ، مقایسه ، نقد و بررسی و … مخاطب را به خرید مجاب کنید و یا به قول معروف به مشتری تبدیل کنید .

۵ . اگر کار تیمی است ؛ مسئولیت افراد را مشخص کن

رمز کار تیمی موفق در هماهنگی اعضاست . افراد را طبق مهارت هایی که دارند دسته بندی کنید . دسته بندی را می توانید به صورت زیر انجام دهید :

استراتژيست محتوا

استراتژيست محتوا وظیفه هدایت گروه را دارد و باید محتوا های پر طرفدار و داغ روز را پیدا کند و شناسایی کند و روش های تبدیل را در اختیار اعضا قرار دهد .

نویسنده محتوا

برای سر هم کردن اطلاعات دریافتی از استراتژيست محتوا نیاز به نویسنده ی مسلط به اصول نگارشی و ویرایشی دارید . نویسنده باید استراتژی محتوا را بسیار خوب بلد باشد .

متخصص سئو

این فرد باید کاملا به روز و یا به قول معروف آپدیت باشد و الگوریتم های گوگل را به خوبی بشناسد . و همچنین به راه کارهای سئو و بهینه سازی مقاله آشنا باشد و بتواند با استفاده از کلمات کلیدی ، برای سایت رتبه به دست آورد .

6. ابزار مناسب ساخت تقویم محتوا را بشناسید

ابزاری مانند اکسل ( Excel ) به دلیل توانایی ساخت جدول زمانی می تواند در ایجاد تقویم محتوا کار آمد باشد . و یا گوگل شیت ( google sheets ) تقویم همیشه در دسترس را در اختیارتان می گذارد . گوگل کلندر ( google calender ) علاوه بر ایجاد تقویم محتوا ، قابلیت فعال کردن یاد آور ( reminder ) را هم دارد .

۷ . وارد کردن اطلاعات مورد نیاز در تقویم محتوا

شما با وارد کردن اطلاعاتی قبیل عنوان پست ، توضیحات ( شامل کلمه کلیدی و تیتر داخلی ) ، زمان انتشار ، کانال انتشار ، نوع محتوا ، دسته بندی ها و … ساخت تقویم محتوا خود را به پایان برسانید .

blank

جمع بندی

ممنون که تا این جای مقاله با ما همراه بودید . در این مقاله به دلایل ضرورت تقویم محتوا و مفهوم و چگونگی ساخت آن اشاره کردیم . امیدواردم که برایتان مفید بوده باشد . اگر مایل هستید که از این دست مقالات را بیشتر بخوانید از وبلاگ آی مهدیار دیدن فرمایید و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات دیجیتال مارکتینگ وارد صفحه اصلی سایت ما شوید .

عکس نویسنده

نوشته شده توسط نگار حنیفه

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها