حذف www از آدرس سایت؛ دروازه‌ای به سمت جست‌وجوی نوین‌

نحوه حذف www از آدرس سایت

ساختار دامنه در موارد سئو بسیار تاثیر‌گذار است‌. امروزه حذف www از آدرس سایت‌ ها بسیار ترند شده و مزایای خود را دارد پس با ما همراه باشید‌.

درباره‌ی قفل کردن دامنه روی www چه میدانید‌؟ آیا حذف www از آدرس سایت، به وب‌سایت شما شکل و شمایلی مدرن‌تر خواهد داد؟ این کار چه مزایایی دارد‌؟ با ما همراه باشید تا درباره‌ی www در وردپرس آشنا شوید‌.

www چیست‌؟

www کوتاه شده‌ی world wide web است این عبارت در فارسی به معنای وب جهان گستر است. که وب‌های ابرمتنی را میتواند به هم لینک بدهند‌.

آیا همه‌ی وبسایت‌ها ملزم به استفاده از www هستند‌؟ جواب مجموعه‌ی آی مهدیار به شما خیر است‌. از نظر فنی‌، این www نوعی توافق است که در سرور info.cern.ch وجود دارد‌. این توافق به جهت این است که وبسایت‌ها از خدمات یکسان استفاده کنند و از یک الگوریتم یکسان پیروی کنند‌. اما حذف www از آدرس سایت خلاف قوانین نیست‌.

حذف www از آدرس سایت

قفل کردن دامنه روی www و محتوای کپی رایت

میدانید که تغییر در ساختار دامنه از دسته مواردیست که که بر سئو موثر است‌. به عبارتی از فاکتور‌های سئو‌ سایت‌، تغییر در ساختار دامنه است‌. این مورد در کپی تشخیص دادن محتوا‌ها توسط الگوریتم‌های هوشمند گوگل بسیار موثر است و اگر رعایت نشود ممکن است محتوای سایت شما کپی شناسایی شود‌. این مورد زمانی اتفاق می‌افتد که شما دامنه وبسایتتان را با یکی از حالت‌های www یا بدون www قفل نکنید‌‌؛ اینگونه گوگل سایت شما را دو تا حساب میکند و در نتیجه محتوایتان را کپی تشخیص میدهد و سایتتان جریمه میشود‌.

بررسی راه‌های حذف www در وردپرس

میتوانید برای حذف www از آدرس سایت و اینکه سایت شما به موتور‌های جست‌وجو معرفی شود‌؛ از کد‌های زیر در فایلی به نام htaccess استفاده کنید:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.yoursite.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.yoursite.com/$1 [L,R=301]
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R,L]

اما بدانید که دو خط انتهایی کد دستوری بالا مختص وبسایت‌هایی هستند که از امنیت ssl برخوردار هستند‌. پس وبسایت‌هایی که گواهی ssl ندارند نیازی به دو خط انتهایی این کد‌ها ندارند‌.

امنیت ssl چیست‌؟

در واقع ssl از فناوری‌های امنیتی است که استاندارد است و از آن برای قرار دادن یک پیوند رمزگذاری شده بین یک سرور و مرورگر استفاده میشود‌. این موضوع به جهت محرمانه ماندن این اطلاعات در این فضا امنیت استاندارد گفته میشود‌.

چگونه میتوان فهمید که وبسایتی ssl دارد یا نه‌؟

چند روش برای تشخیص اینکه وبسایتی گواهی ssl دارد یا ندارد وجود دارد که به شرح زیر است‌:

  1. در url سایت به جای https، آدرس به شکل http:// دیده میشود‌.
  2. دقیقا در کنار url سایت علامت قفل دیده میشود که با کلیک بر آن مشخصات گواهی ssl را میتوانید مشاهده کنید‌.

آیا حذف www از سایت میتواند بر امنیت سایت اثر بگذارد؟

در حقیقت عدم استفاده از www در URL میتواند امنیت سایت را تا حدودی تهدید کند. اگر در وبسایتتان خدماتی ارائه میدهید که همگانی است اگر بدون WWW ارائه شوند‌؛ ممکن است کوکی‌های مربوطه شما در خطر باشد. اما اگر اطلاعات مهمی در کوکی‌های سایت شما قرار ندارد میتوانید URL سایتتان را بدون WWW ارائه کنید.

وبسایت با www یا بدون www‌؟

مسئله این است که کدام وبسایت میتواند توجه گوگل را به خود جلب کند‌. بگذارید برایتان بگوییم که url شما چه www داشته باشد چه نداشته باشد اثر مستقیمی بر سئو ندارد‌. چیزی که حائز اهمیت است این است که یک فرمت را برای url خود انتخاب کنید و از تغییر مداوم آن اکیدا خودداری کنید‌. پس اگر در قفل کردن دامنه روی www به دلیل سئو تعلل میکنید باید خدمتتان عرض کنم که سخت در اشتباه هستید‌.

حذف www در وردپرس

آیا حذف www از آدرس سایت‌؛ اثری بر سئو دارد‌؟

برخی از برنامه نویسان برای استفاده از www یا استفاده نکردن از آن بین دو راهی هستند و تنها چیزی که این ابهام را ایجاد کرده است‌؛ برایشان مسئله سئو است‌. پس بگذارید واضح بگوییم که که برای موتور جستجو اهمیتی نمیدهد که شما از این دامنه‌ی www استفاده کرده اید یا خیر‌. این به این معناست که توجه گوگل و الگوریتم‌هایش به محتوا و کیفیت محتوای وبسایت شماست‌.

اما توصیه میشود‌؛ در ابتدای شروع کارتان تکلیف این موضوع را مشخص کنید‌. اگر با وردپرس کار میکنید حتما این کار را انجام دهید و وضعیت استفاده یا عدم استفاده از www را معین کنید تا گوگل در هنگام ایندکس صفحاتتان به مشکل نخورد‌.

ولی اگر بخواهیم در نظر داشته باشید که آیا حتما حذف یا استفاده از www در سئو موثر است یا خیر باید گفت ارتباط www و سئو مستقیم نیست. این موضوع جنبه‌ی زیبایی شناسی دارد و این دامنه‌ها در ایندکسینگ سایت شما اثر دارد. و حالا اگر ایندکسینگ به خوبی صورت بگیرد قطعا میتواند سئو را تقویت کند.

اگر وضعیت www را در وردپرس مشخص نکنید چه اتفاقی می‌افتد‌؟

اگر وضعیت www را برای وردپرس مشخص نکنید‌؛ در واقع گوگل را برای ایندکس صفحات و محتوای منتشر شده‌تان به زحمت انداخته‌اید و الگوریتم‌های گوگل آنقدر مهربان نیستند که این زحمت را برای سایتتان بکشند پس در نتیجه محتوا و رنک سایت شما به اعماق صفحات گوگل سقوط خواهد کرد‌.

استفاده و یا حذف www در وردپرس چگونه است‌‌؟

برای ایجاد نظم در وردپرس استفاده از www پیشنهاد میشود‌. اما عدم استفاده از آن مزایای خودش را دارد مثلا کوتاه بودن آدرس url باعث میشود آن آدرس بیشتر در ذهن بماند‌. اما باز هم الزامی در استفاده از www نیست‌.

بعد از اینکه تصمیم گرفتید از www استفاده کنید یا خیر‌، میتوانید وارد پیشخوان وردپرس شوید و تنظیمات همگانی را انتخاب کنید و نشانی وردپرس url و نشانی سایت url را جهت استفاده از www یا عدم استفاده از آن را مشخص کنید و سپس وضعیت فعلی را با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ برای کاربرانتان بصوردت اتومات تغییر دهید‌.

حذف www چه تاثیری بر سئو دارد؟

کوتاه بودن آدرس باعث میشود آدرس سایت راحت تر در ذهن بماند.

اگر درباره‌ی www در وردپرس اعلام وضعیت نکنید چه اتفاقی میفتند؟

در ایندکس صفحات سایتتان دچار مشکل میشود

جمع‌بندی

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید. در این مقاله به قفل کردن دامنه روی www اشاره شد‌. اگر درباره‌ی حذف www از آدرس سایت اطلاعات بیشتری دارید ممنون میشویم که با ما به اشتراک بگذارید‌. اگر این مطلب برایتان مفید بوده خوشحال میشویم که نظراتتان را برایمان بنویسید‌.

اگر به دنبال مقالات بیشتر هستید از وبلاگ آی مهدیار دیدن کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ از وبسایت آی مهدیار دیدن کنید‌.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

سه × پنج =