آموزش سئو تکنیکال و چک لیست مهم ترین مولفه های سئو فنی سایت

آموزش سئو تکنیکال سایت

امروزه سئو و بهینه سازی سایت ها در موارد و مفاهیم بسیار زیادی گسترده میشود. در حال حاظر کارشناسان با تجربه مدیریت وبسایت ها به این نتیجه رسیده اند که تنها تولید محتوا کافی نیست و برای داشتن یک سایت خوب و ارزشمند نیاز به قوی کردن پایه های آن است. در اینجاست که آموزش سئو تکنیکال پا به عرصه میگذارد و نقش بسیار مهم را پشت صحنه وبسایت ها ایفا میکند.

در حال حاظر سئو تکنیکال تبدیل به یکی از تخصص ها و پایه های مهم برای وبسایت شده است و اهمیت آن را برای پیشرفت نمیتوان نادیده گرفت. اگر شما هم قصد دارید درباره سئو تکنیکال سایت بیشتر یاد بگیرید پیشنهاد میکنم تا انتهای این محتوا همراه ما باشید…

سئو تکنیکال سایت یا سئو فنی چیست؟

به طور ساده سئو تکنیکال به روندی گفته میشود که در آن به چنبه های فنی سایت به منظور افزایش رتبه، بهبود عملکرد، سرعت یا امنیت سایت پرداخته میشود. این موارد کمک میکند که سایت از لحاظ کارکرد ارتقا پیدا کند و در نتیجه بتواند میزبان بهتری برای ورودی های وبسایت باشد. سئو تکنیکال ارتباطی با پیدا کردن عبارت کلیدی، لینک سازی و یا نگارش مقاله ندارد بلکه تمرکز اصلی بر موارد فنی سایت است تا بتوان محتوا را به بهترین شکل در اختیار کاربران قرار داد.

چه مواردی شامل سئو فنی سایت هستند؟

در حال حاظر میتوان وظایف بسیاری را به یک متخصص سئو تکنیکال نسبت داد. برخی از مهم‌ترین مواردی که میتوان ب آن اشاره کرد از جمله موارد زیر میباشد:

 • بررسی ساختار URL ها و آدرس صفحات
 • تغییر مسیر های 301
 • آنالیز صفحات 404
 • رفع خطا و ارور های سایت
 • نقشه سایت XML
 • بررسی ساختار سایت
 • دسته بندی داده ها
 • افزایش امنیت سایت
 • ارتقای سرعت بارگذاری وبسایت

دلایل اهمیت آموزش سئو تکنیکال برای وب‌سایت‌ها

فرقی ندارد که تا چه حد برای محتواهای وبسایتتان وقت بگذارید، اگر سایت شما از لحاظ ساختاری پر از ایراد و مشکل باشد کاربر نمی‌تواند به درستی از آن استفاده کند. همچنین گوگل نیز میتواند متوجه این ایراد ها بشود و به این وسیله صفحات سایت را در جایگاه های پایین تری نمایش دهد. به این دلیل که گوگل عموما سایت های کم کیفیت و غیر استاندارد را کمتر به جستجوگران نشان میدهد. و در اینجا میتوان بهتر به ارتباط سئو محتوا و سئو تکنیکال سایت پی برد.

به طور مثال اگر وبسایت یک نقشه سایت یا Site map اصولی نداشته باشد، ربات های خزنده گوگل نمی توانند محتوا را به درستی پیدا کنند و درنتیجه میتوان انتظار داشت که فرایند ایندکس صفحات با مشکلات زیادی مواجه شود. بدین صورت زحمات شما برای نگارش و سئو محتوا نیز بی فایده خواهد شد.

مواردی همچون ایمنی، سرعت سایت، بهینه سازی نسخه موبایل و بهینه سازی از مواردی است که در تجربه کاربری سایت تاثیرگذار است و میتواند در رتبه بندی نقش مهمی ایفا کند.

آموزش سئو تکنیکال

چک لیست سئو تکنیکال سایت

در بخش زیر به طور دقیق تر به برخی از موارد مهم در آموزش سئو تکنیکال و روش های انجام آن اشاره خواهیم کرد. با پرداختن به این موارد میتوانید انتظار داشته باشید که سایتتان را از لحاظ فنی بهبود ببخشید و در عملکرد آن تغییرات مثبتی بوجود بیاورید.

1: نسخه موبایل سایت را ارتقا دهید

امروزه بیش از نیمی از ورودی های هر وبسایت با استفاده از تلفن های همراه است. به همین دلیل بهینه سازی نسخه موبایل سایت ها یکی از نکات بسیار مهم برای جلب رضیت کاربران و گوگل بشمار می آید. از این رو طراحی یک سایت “رسپانسیو” و مطابق با تلفن های همراه و سیستم دسکتاپ میتواند یک نقطه قوت در آموزش سئو تکنیکال محسوب شود. با این کار شما به کاربران اجازه میدهید تا با استفاده از هر دستگاهی از مطالب و محتوای سایت شما استفاده کنند و تجربه کاربری مثبتی داشته باشند.

بنابرتوصیه متخصصان حوزه سئو اولویت اول طراحی سایت‌ها باید بر اساس واکنش گرا بودن طراحی موبایل صورت بگیرد و بر همین اساس بتواند تعامل خوبی با مخاطبان برقرار کند.

2: بررسی و رفع ارورهای سایت

یکی از نکات مهم در چک لیست آموزش سئو تکنیکال آنالیز سایت و خطاهای آن است. گوگل برای اتقای کیفیت وبسایت‌ها هشدارهای به آنها میدهد تا بتوانند با رفع مشکلات از افت جایگاه و یا جریمه شدن جلوگیری کنند. یکی از بهترین مراجع بررسی این ارورها سرچ کنسول گوگل است. شما با مراجعه به بخش Coverage میتوانید ارورهای سایت و روش حل آنها را بررسی کنید. به این ترتیب متخصص سئو تکنیکال با شناخت خطاهای سرچ کنسول و روش حل آنها به بهبود روند کاری سایت کمک میکند.

3: برطرف کردن مشکلات محتواهای تکراری یا duplicate content

صفحات تکراری میتوانند باعث سردرگم کردن الگوریتم های گوگل برای ایندکس محتوا و کاربران شوند. از این رو اصلاح این مشکلات و جلوگیری از بروز آن میتواند در بهبود رتبه بندی ها و افزایش ورودی نقش داشته باشد. پس وظیفه یک متخصص سئو تکنیکال پیگیری مشکلات duplicate content است.

برای این کار میتوان Session ID را در موارد غیر ضروری خاموش کرد. زیرا برخی اوقات سیستم های CMS میتوانند چندین نسخه از یک صفحه بسازند. همچنین میتوان از URL کنونیکال نیز برای مشخص کردن صفحه اصلی استفاده نمود.

4: افزایش سرعت سایت

بهبود سرعت سایت میتواند یکی از موارد کلیدی در آموزش سئو تکنیکال سایت بشمار بیاید. زیرا موتور های جستجو غالبا سایت‌هایی با سرعت بیشتر و عملکرد سریع تر را به کاربران پیشنهاد میکنند. پس سرعت را میتوان یکی از موارد هم در رتبه بندی سایت‌ها شناسایی کرد. برای این کار میتوان چندین روش را پیشنهاد داد:

 • کاهش حجم تصاویر
 • فشرده سازی فایل های javascript و،css ،html
 • بکار بردن افزونه های مناسب با سرعت بالاتر
 • کاهش درخواست های HTTP و به حداقل رساندن اسکریپت و افزونه ها
 • استفاده از سیستم lazy load
 • کاهش میزان ریدایرکت ها 
 • استفاده از یک هاست اختصاصی و سریع

5: استفاده از SSL

لایه امن SSL یک فناوری مهم امنیتی برای رمزگذاری پیوند بین سرور و مرورگر است. به این صورت میتوان به راحتی تشخیص داد که URL یا آدرس سایت با “https://” شروع شود و نه “http://” زیرا در سال 2014 اهمیت “https://” برای تشخیص امنیت وبسایت ضروری شد و هم اکنون با نصب گواهی SSL در وبسایت میتوان آن را دراختیار داشت.

6: نقشه سایت XML

یکی از نکات مهم در سئو تکنیکال سایت که در گوگل AMP نیز مورد توجه قرار میگیرد سایت مپ یا نقشه سایت است. مطابق تحقیقات سایت مپ همچنان یکی از مولفه های مهمی است که گوگل از آن برای شماسایی و ایندکس سایت ها استفاده میکند. برای چک کردن و بررسی سایتمپ میتوان به سرچ کنسول و قسمت “Sitemaps” مراجعه کنید و فایل XML را بارگذاری کنید.

نقشه سایت XML

7: نشانه گذاری داده های ساخت یافته

نشانه گذاری داده های ساخته شده یا Structured data markup کدی است که به وسیله اضافه کردن آن میتوان به موتورهای جستجو برای درک بهتر صفحات کمک کرد. این کد در سئو تکنیکال سایت سایت میتواند کمک کند تا مطالب به صورت موثر تری برای نمایش داده شدن در نتایج فهرست بندی شوند.

موتورهای جستجو از جمله گوگل بینگ میدیران وبسایت را به استفاده از داده‌های ساخت یافته تشویق میکنند. زیرا استفاده از آن در آموزش سئو تکنیکال میتواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد که به چند مورد از آنها اشاره میکنیم:

 • غنی سازی نتایج جستجو ازجمله تصاویر، اسناد و سایر جلوه های بصری
 • غنی سازی و بهبود AMP
 • بهبود Rich cards ها که همانند ریچ اسنیپت برای کاربران موبایل به شکل های مختلفی طراحی میشوند
 • افزایش Breadcrumb برای نمایش در نتایج جستجو

جمع بندی

در این محتوا سعی کردی تا با معرفی برخی از مراحل و استراتژی های جدید سئو تکنیکال سایت به شما برای پیشرفت سایتتان کمک کنیم و یک چک لیست مناسب و کاربردی در اختیارتان قرار دهیم. به یاد داشته باشید که سئو سایت تنها شامل سئو تکنیکال نمیشود و بهینه سازی داخلی و محتوا و همچنین سئو خارجی نیز بسیار حائز اهیمت است. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که تمامی بخش های سئو با کمک یکدیگر میتوانند موجب جذب ورودی بیشتر شوند و هیچ کدام از این بخش ها به صورت انفرادی فایده ای نخواهند داشت.

امیدواریم از این آموزش سئو تکنیکال استفاده کافی برده باشید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید. پیشنهاد میکنم برای مشاهده مقاله‌‌‌های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای مشاهده خدمات کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینگ به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

جدیدترین مطالب

آیا باید اعتبار سایت خود را بالا ببرید؟

ما یک راه حل ایده آل برای بازاریابی تجاری شما داریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + چهارده =

لورم ایپسوم متن ساختگی

آیا می خواهید ارتباط مستقیم با تیم ما داشته باشید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله لازم است.