آشنایی با مبحث تجربه کاربری یا UX و راه های ارتقای آن در وبسایت

نوشته شده توسط سحر فرزانه نژاد در دسته وبسایت تقریبا 14 فروردین 1400

UX چیست؟ ممکن است که تا به حال کلمه UX یا تجربه کاربری به گوشتان خورده باشد. یکی از مفاهیم اساسی دنیای وبسایت ها در سال های اخیر پرداختن به مبحث تجربه کاربری ا یا User Experience یا به اختصار UX است. با وارد شدن این دغدغه ی جدید به فضای طراحی سایت ها ، اپلیکیشن ها و بسیاری از حوزه های دیگر طراحان با نگرشی نو به فعالیت پرداختند و برای رشد بیشتر این عرصه بیش از پیش تلاش کردند. در ادامه این مقاله به بررسی مفهوم تجربه کاربری خواهیم پرداخت. همراه ما باشید… فهرست خلاصه مطالب تجربه کاربری…
UX چیست

UX چیست؟ ممکن است که تا به حال کلمه UX یا تجربه کاربری به گوشتان خورده باشد. یکی از مفاهیم اساسی دنیای وبسایت ها در سال های اخیر پرداختن به مبحث تجربه کاربری ا یا User Experience یا به اختصار UX است. با وارد شدن این دغدغه ی جدید به فضای طراحی سایت ها ، اپلیکیشن ها و بسیاری از حوزه های دیگر طراحان با نگرشی نو به فعالیت پرداختند و برای رشد بیشتر این عرصه بیش از پیش تلاش کردند. در ادامه این مقاله به بررسی مفهوم تجربه کاربری خواهیم پرداخت. همراه ما باشید…

تجربه کاربری یا UX چیست؟

به زبان ساده تجربه کاربری را می توان احساس و تجربه کاربران و مخاطبان را درباره آنچه شما در اختیار آنها قرار می دهید دانست. این تجربه می تواند احساس رضایت آنها بعد از رسیدن به نیازهایشان و یا احساس ناکامی ، عصبانیت و شکست خوردگی پس از استفاد و یا کارکردن با محصول یا خدمات شما باشد. این محصول می تواند در هر چیزی خلاصه شود. یک اپلیکیشن، یک محتوا ، صفحه ای از یک وبسایت و یا هر موضوع دیگری…

هنگامی که کاربران در ارتباط با محصول شما قرار می گیرند، بازتاب و تاثیر آنچه شما به آنها می دهید و در اختیار آنها می گذارید، مشخص کننده عکس العمل آنها در مراحل بعدی است. پس اگر مخاطبان شما کم هستند و تغییری در روند کاریتان حس نمی کنید بدانید که بخشی از کار شما می لنگد. و بدون شک بررسی و ارتقا UX می تواند روشنگر راه شما باشد.

بنیانگذار اصلی مفهوم UX ، دونالد نورمن تعریف خوبی از این موضوع دارد.: تجربه کاربری شامل تمام جنبه های تعاملی کاربر با شرکت، خدمات و محصولات آن است.

به طور مثال شما در حال حاضر در بخش مقالات وبسایت، در وبلاگ آی مهدیار هستید. شما پس از خواندن این مقاله چه احساسی خواهید داشت؟ آیا از کیفیت محتوای ما راضی خواهید بود؟ از طراحی وبسایت ما لذت می برید؟ دسته بندی و نظم دهی مقالات باعث دسترسی سریع و راحت تر شما خواهد شد؟ تمامی این موارد مهم مربوط به محبث UX یا تجربه کاربری شما است. که در تک تک قدم ها و عملکرد های ما تاثیرگذار است.

UX چیست

روش های ارتقای UX در وبسایت

تاثیر و اهمیت بهبود تجربه کاربری و زمان گذاشتن بر روی این مسئله بر کسی پوشیده نیست. قطعا اگر شما بدون در نظر گرفتن این نکته مهم به طراحی و بروز رسانی وبسایتتان بپردازید، شاهد آثار مخرب و کاهش راندمان تعاملی سایت خواهید بود. پس در انجام هر کاری و برای پرداختن به هر بخشی از سایتتان لازم است که ابتدا سوالاتی را از خودتان بپرسید. و برای بهبود کیفیت کارهایتان حتما برای انجام هر کاری این نکارت را به یاد بیاوید و چک کنید. اگر کاربران و مخاطبان شما احساس مثبت و تعامل دوستانانه ای با سایت شما برقرار کنند، بیش از نیمی از مسیر شما به سمت موفقیت طی شده است.

در ادامه به بررسی مولفه های مهم در زمینه بهبود تجربه کاربری می پردازیم…

ظاهر زیبا و کاربر پسند

بدون شک جلب رضایت همه افراد و راضی کردن صد درصدی تمامی مخاطبان عملی نیست. اما با داشتن یک طراحی منحصر به فرد و استفاده از رنگ های مناسب می توانید تاثیر غیر قابل انکاری در ایجاد حس خوب در ذهن کاربران داشته باشد. برای این کار اعجاز رنگ ها نادیده نگیرید. از طراحان ماهر کمک بگیرید تا بتوانید ذهنیت خوبی در کاربران ایجاد کنید. این نکته را بخاطر داشته باشید، اولین برخورد و مواجه کاربران در زمان ورود به وبسایت با دیزاین و شکل ظاهری آن خواهد بود.

پرداختن به این مسئله می تواند مخاطبان را در نگاه اول شیفته و راغب به پیگیری فعالیت های شما کند.یا آنها را فراری دهد. بهبود طراحی سایت هم برای تلفن های همراه و در نسخه دسکتاپ از مواردی است که حتما باید بر روی آن کار کنید.

در مقاله نکات انتخاب حرفه ای پالت رنگی در طراحی وبسایت به برخی ازمهم ترین اصول و نکات انتخاب پالت رنگی برای وبسایت پرداخته ایم. که پیشنهاد می کنم حتما از این موارد در بهبود رابط کاربری و در نهایت UX کمک بگیرید.

دسترسی ساده و منظم

احتمالا برای خود شما هم پیش آمده که وارد سایتی شوید و از بهم ریختگی و نابسامانی قرارگیری مطالب آن گیج شوید. این نکته بسیار مهم ، هم برای سئو و بهینه سازی و هم در زمینه تجربه کاربری پر اهمیت است. در مقاله خوشه محتوایی و ساختار های اصلی آن به طور کامل به اهمیت این موضوع و روش صحیح انجام آن پرداختیم. شما می تونید با ایجاد دسته بندی های مخصوص و قرار دادن مطالب در جای درست به دسترسی و بهره وری بهتر آنها کمک کنید. این دسته بندی ها باید در جای درست و محل مناسب برای استفاده راحت کاربران قرار بگیرند.

محتوای مفید و استاندارد

بعد از شکل ظاهری و دسترسی های سایت مورد دیگری که کاربران با آن مواجه دارند محتواست. محتوای خوب همان چیزی است که کاربران به آن نیاز دارند. و دلیل ورود آنها به وبسایت شما شناخته می شود. نوع و کیفیت محتوایی که شما در اختیار مخاطبانتان می گذارید، تعیین کننده همه چیز است. اگر محتوای شما در حدی نباشد که کاربران را راضی کند، این نکته به صورت ناخداگاه تاثیر مخربی در تجربه کاربری خواهد داشت. پیشنهاد میکنم برای بهبود کیفیت محتوایتان حتما مطالعه کنید. شما می توانید برای این کار مقالات آموزشی ما را در بخش تولید محتوای وبلاگ آی مهدیار پیگیری کنید.

توجه به نیاز افراد خاص

بدون شک تمامی مخاطبان یک سایت به یک شکل نیستند.و افراد مختلف و گروه های متفاوت با یکدیگر فرق دارند. برخی از افراد می توانند دارای معلولیت و یا مشکلات بینایی باشند. یک سایت خوب و حرفه ای سایتی است که اطلاعاتش را در اختیار تمامی گروه ها با هر شرایطی بگذارد. پس هنگام طراحی سایت به نحوه استفاده آن توسط افراد مختلف فکر کنید. شما می توانید محتوای صوتی تولید کنید و برای افراد پر مشغله و یا حتی تنبل محتوای های مفید و مختصر، کوتاه و تصویری بسازید.

اعتماد سازی

حتما شما هم می دانید که اعتماد در هر کاری حرف اول را می زند. اگر شما قرار باشد چیزی را به فروش برسانید، تا اعتماد افراد را بدست نیاورید آنها خریدی نخواهند کرد.! طبق شعار وبسایت آی مهدیار “اعتماد؛ ساختنش سال‌ها طول می‌کشد، تخریبش چند ثانیه و ترمیمش تا ابد”. اعتماد سازی از طریق تعامل و همکاری با افراد و یا برند های مطرح و یا دریافت مجوز های قانونی مانند ای نماد می تواند استراتژی خوبی برای جلب اعتماد مخاطبان باشد. انتخاب درگاه های مناسب برای پرداخت و راحت کردن خیال مشتری از بابت خدمات پس از فروش و پاسخگویی به نیاز های آنان از موارد مهم در بهبود تجربه کاربر و مشتریان است.

تعامل با مخاطبان

پاسخگویی به سوالات و نظرات از نکات مهم در UX است. هنگامی که فردی نظر و یا سوالی را با شما به اشتراک می گذارد، مهم ترین وظیفه شما پاسخگویی به آنهاست. به این صورت افراد متوجه اهمیت شما برای برقراری ارتباط دوسویه می شوند.

UX چیست

ارتباط رابط کاربری UI با تجربه کاربری UX

بحث UI و UX بسیار به هم پیوسته است و به هم بسیار وابسته هستند‌. رابط کاربری چیزی است که در هنگام باز کردن سایت یا اپلیکیشن به چشم شما میخورد که قطعا عمده این مشاهدات مربوط به ظاهر و زیبایی سایت بخصوص در صفحه اول است که اساس کار آن گرافیک و ابزار ایفا رابط کاربری ابزار‌های گرافیکی است‌.

طراحی یک رابط کاربری بصورت رفت و برگشتی است که این موضوع یعنی وقتی کار متخصصان گرافیک در طراحی UI به اتمام میرسد کار را به متخصص UX تحویل میدهد تا اطلاعات یکبار دیگر با دانش متخصص UX بررسی و آنالیز شود‌. مجدد این طراحی به UI ارائه میشود تا بصورت نهایی بررسی و اصلاحات لازم روی آن پیاده شود.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا به بررسی این مفهوم که UX چیست و یکی از مهم ترین عوامل در تبدیل کردن سایتتان به یک محیط کاربرپسند تر بپردازیم. یکی از مواردی که می تواند به شما در ارتقا UX کمک کند ، تحلیل رفتاری کاربران و بررسی بازخوردهای آنان است. شما می توانید با درنظر گرفتن آمار و ریشه یابی ضعف ها و نقاط قوتتان به بهینه سازی سایتتان بپردازید. استفاده از کمک و تجارب افراد ماهر را نادیده نگیرید. و سعی کنید با مشورت گرفتن از افراد موفق به سمت جلو پیش بروید. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار 😍

کلی مطالب و ترفند های باحال و از دست ندی !!

blank
عکس نویسنده

نوشته شده توسط سحر فرزانه نژاد

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها