معرفی انواع اینفوگرافیک و نکات مهم طراحی آن+ ابزارهای کاربردی

آموزش طراحی اینفوگرافیک

اینفوگرافیک یکی از جذاب ترین روش های تولید محتوا محسوب میشود. به همین حاظر یکی از مواردی که در بازاریابی محتوایی به آن توجه بسیاری میشود؛ انواع اینفوگرافیک و تصاویر گرافیکی است. این مبحث به قدری مهم است که امروزه طراحی اینفوگرافیک به یک شغل و تخصص جدی تبدیل شده است. اگر شناخت بیشتر این نوع از محتوا جالب است و یا تا به حال از آن استفاده ای نکرده اید پیشنهاد میکنم حتما تا انتها این محتوا با آی مهدیار همراه باشید، تا با اهمیت و کاربرد اینفوگرافیک بیشتر آشنا شوید...

چرا باید از اینفوگرافیک استفاده کرد؟

اینفوگرافیک به مبانی گفته میشوند که از طریق جلوه های گرافیکی و بصری به افراد منتقل میشود. اینفوگرافیک این قدرت را دارد که منظور و مفهوم اصلی فرستنده پیام را با یک تصویر به بیننده برساند. به این ترتب شما دیگر نیازی به استفاده از متن های طولانی و پارگراف های بلند برای توضیحات ندارید و میتواند به شیوه بهتر و موثرتری منظورتان را برسانید.

همچنین براساس تحقیقات قدرت ادراک و پردازش انسان به صورت تصویری به نسبت بیشتر از روش های دیگر است. بنابراین یک تصویر سازی درست میتواند علاوه بر جذابیت بیشتر، ماندگاری طولانی تری نیز در ذهن بیننده داشته باشد. امروزه میتوان انواع اینفوگرافیک را سنگ بنای محتواهای با ارزش دانست. بسیاری از بهترین برندها و شرکت های مطرح دنیا از زبان گرافیکی برای بازاریابی استفاده میکنند. به طور کلی این نوع از محتواها 3 برابر قابلیت اشتراک گذاری بیشتری دارند و یک تبلیغ خوب و مفید برای افراد محسوب میشوند.

انواع اینفوگرافیک

مولفه های طراحی اینفوگرافیک تاثیرگذار

حال که به لزوم و کاربرد اینفوگرافیک در دنیای محتواها پی بردید این سوال مطرح میشود که برای ساخت یک اینفوگرافیک خوب و استاندارد چه نکاتی را باید درنظر گرفت؟ چه مولفه هایی میتوانند در بهبود کیفیت محتوای ما تاثیرگذار باشند؟ در ادامه با بررسی چند نکته به این سوال ها پاسخ میدهیم.

1: تحقیق و بررسی

اولین نکته ای که در تولید یک اینفوگرافیک باید درنظر داشت کسب اطلاعات درباره آن موضوع است. زیرا در صورت نداشتنن اطلاعات کافی درباره یک موضوع نمیتوان به درک درستی از آن رسید بنابران بهتر است قبل شروع به طراحی اطلاعات کافی درباره آن مبحث کسب کنید. زیرا به داشتن یک پیش زمینه و انجام فرایند طوفان فکری (Brain storm) میتوان به نتیجه بهتری از کار رسید و مناسب ترین قالب را برای ارائه محتوا انتخاب کرد.

2: انتخاب عنوان جذاب و گیرا

انتخاب عنوان مناسب میتواند یکی از مهم ترین مولفه ها در تولید هر نوع از محتوا باشد. افراد حرفه ای رد زمینه تولید محتوا و طراحی اینفوگرافیک ممکن است گاهی زمان زیادی فقط برای انتخاب عنوان صرف کنند. زیرا این بخش باید به قدری گیرا و دعوت کننده باشد تابتواند بیننده را به خواندن محتوا تشویق کند. این عنوان باید توصیف خوبی از محتوا و مفهوم آن داشته باشد و بتواند حس مطلوبی را به افراد انتقال دهد.

3: چیدمان و طراحی

بعد از طی کردن این مراحل و رسیدن به بخش طراحی لازم است تمام اطلاعی را که جمع آوری کرده اید در قالب یک طراحی گرافیکی ارائه دهید. برای اینکار شما نیاز به تم رنگی، قالب مناسب، شناخت انواع اینفوگرافیک، تصاویر و نمادهای مناسب دارید. این موارد باید به دقت و بر اساس اصول زیبایی شناسی انتخاب شوند تا بتوانند بیشترین تاثیر را بر بینندگان داشته باشند.

شناخت انواع اینفوگرافیک

اینکه شما به این درک و نتیجه گیری برسید که بر هر محتوا و مفهومی به سراغ چه نوع از اینفوگرافیک بروید خود مهارت بزرگی است که شما میتوانید با مطالعه درباره انواع اینفوگرافیک و خصوصیات آنها به آن دست پیدا کنید. به این شکل میتوانید ارتباط بهتر و فوی تری با مخاطب برقرار کنید و به مرور تبدیل به یک حرفه ای شوید. در اینجا به برخی از متداول شکل های طراحی محتوای اینفوگرافیک اشاره خواهیم کرد...

1: اینفوگرافیک آماری

اینفوگرافیک های آماری به منظور نمایش داده های آماری و نقاط خاص به کار میروند. به این صورت بیننده گان میتوانند متوجه سیر صعودی و یا نزولی رخداد و یا روند اتفاقات شوند. این نوع از محتوا به درک بهتر این نوع از اطلاعات و ارائه آنها کمک بسیاری زیادی میکند.

استفاده از اینفوگرافیک آماری یا Statistical میتواند حرفه ای ترین روش نمایش داده های مستند و روند آنها در طول یک زمان معین باشد. و در عین حال سرعت انتقال بالایی برای ضمیمه سازی این اطلاعات مهم برای مخاطبان خواهد داشت.

 اینفوگرافیک آماری
نمونه اینفوگرافیک آماری

2: اطلاعاتی

اینفوگرافیک های اطلااتی میتوانند برای بیان موضوعات بسیار مهم و خلاطه راه خوبی باشند. قرار دادن اطلاعات رد باکس های متفاوت به همراه تصاویر یا نماد میتواند به بیننده برای جذب شدن به سمت موضوعات مهم تر و توجه به آنها کمک کند. این روش به نسبت موثر تر از نوشتن متن های بلند در پاراگراف های طولانی است. توجه به شیوه نگارش متن و استفاده از فونت های مختلف و یا توجه به اصول تایپوگرافی بسیار مهم است.

3: فلوچارت

ارائه انواع اینفوگرافیک به صورت فلوچارت(Flowchart) میتواند به شما این امکان را بدهد که مراحل یک عملکرد و یا توالی یک اتفاق را به تصویر بکشید. استفاده از رنگ ها و المان های بصری میتواند نقش پر رنگی در این موضوع داشته باشد. به همین خاطر میتوان از شیوه های متفاوتی برای نشان دادن محتوا استفاده کرد. عناصری مثل فلش ها یا نقاط میتوانند بسیار کمک کننده باشند.

شما میتوانید این نوع محتوا برای توصیف یک اتفاق و یا پروسه استفاده کنید و ذهن بیننده را با یک فرآیند همراه کنید. و مرحله به مرحله پیش ببرید. برای بهتر انجام دادن این کار لازم است که روند را به طور کامل مشخص کنید و آغاز و پایان آن را به بهترین شکل نمایش دهید.

اینفوگرافیک فلوچارت
نمونه ای از فلوچارت

4: جدول زمانی

اگر شما قصد دارید یک رویداد و یا مراحل مختلف خط داستانی را به نمایش بگذارید می توانید به سادگی از طراحی اینفوگرافیک جدول زمانی استفاده کنید. این نوع از طراحی میتواند برای نمایش یک پروسه و مدت زمان مورد نیاز برای آغاز و پایان آن عالی باشد. همچنین شما میتوانید برخی از مهم ترین مراحل مورد نیاز برای طی کردن در بازه زمانی خاص را نیز از این طریق نمایش دهید. این نمودار ها که به نام Timeline نیز شناخته میشوند، معمولا به صورت عمودی و یا افقی خطی ترسیم میشوند.

از دیگر موارد استفاده این مورد از انواع اینفوگرافیک ردیابی تاریخ ها، پیگیری تاریخ ها،بررسی ارقام یا اتفاق های کلیدی، بررسی نحوه تکامل، نشان دادن توالی و نمایش فرآیند است.

اینفوگرافیک جدول زمانی

5: طراحی اینفوگرافیک مقایسه

اگر قصد مقایسه و بررسی دو محصول با یکدیگر را دارید باید بدانید که اینفوگرافیک های مقایسه بهترین گزینه است.زیرا یک شرکت یا برند میتواند به سادگی چندین محصول خودش و یا محصول خودش را با سایر برندها مقایسه کند. تاثیرگذاری این نوع از مقایسه بسیار بالاتر است زیرا از این طریق میتوان به خوبی تفاوت موارد مختلف را نمایش داد. و با بررسی مزایا و معایب مشخص کرد که چرا یک محصول بهتر از دیگری است.

نکته مهم در طراحی این نوع از اینفوگرافیک مختصر نگه داشتن توضیحات، پرهیز از زیاده گویی و ارائه داده ها به صورت اغراق آمیز است.

طراحی اینفوگرافیک مقایسه

6: اینفوگرافیک پروسه یا فرآیند

یکی دیگر از انواع اینفوگرافیک که بسیار پرکاربرد و جذاب است نمایش فرآیندهای یک اتفاق و یا جنبش است. به طور مثال یک پروسه تاریخی یا تولید محصول و بسیاری موارد دیگر را در این سبک میتوان به تصویر کشید. این سبک مبتنی بر نمایش گام به گام یا مرحله ای است که در هرقسمت تغییرات را نشان میدهد.

به طور مثال پروسه راه اندازی کسب و کار اینترنتی یا پخت یک شیرینی را به سادگی و در کمترین زمان ممکن میتوان با این روش با بیننده آموزش داد. این سبک از طراحی اینفوگرافیک را یمتوان تا حدودی مشابه فتوچارت دانست. از این جهت که هر دوی آنها بر فرآیند مرحله ای تاکید دارند. استفاده از تصاویر یا جلوه های گرافیکی میتواند جذابیت کار شما را دوچندان کند و نکته مثبتی محسوب شود.

اینفوگرافیک پروسه یا فرآیند

معرفی ابزارهای رایگان و کاربردی طراحی اینفوگرافیک

امروزه ابزارهای تخصصی و حرفه ای بسیاری از جمله ایلاستریتور (Adobe Illustrator) برای انجام انواع طراحی های گرافیکی و بخصوص اینفوگرافیک وجود دارد که میتوان با کسب مهارت بخوبی از آنها استفاده کرد. اما آیا ابزارهای ساده تری هم برای شروع این کار وجود دارد؟ بله اگر میخواهید اینفوگرافیک با کیفیتی را ارائه دهید، میتوانید از ابزارهای بسیار ساده ای استفاده کنید. و با سرعت بیشتری به نتیجه مورد قبولی برسید. خروجی نهایی کار شما کاملا به خلاقیت و نوآوری شما بستگی دارد. پس در ادامه برخی از ابزارهای تولید محتوای اینفوگرافیک را معرفی میکنیم:

ابزار Canva:

وبسایت و اپلیکیشن Canva هر دو از برنامه های قدرتمند و همه کاره برای ادیت تصاویر هستند. شما میتوانید با ورود به سایت Canva از صدها قالب متنوع آن استفاده و براساس نیاز خودتان به هر صورت آن را طراحی و ویرایش کنید. امکان قرار دادن متن، بارگذاری تصویراویرف استفاده از اشکال مختلف و... از قابلیت های مفید و کاربردی Canva هستند.

برنامه powerpoint:

برنامه پاورپوینت که معمولا بر روی اکثر سیستم های کامپیوتری قابل نصب و اجرا است میتواند نمونه ای ساده و کاربردی از انواع اینفوگرافیک در اختیار شما قرار دهد. بخصوص اگر قرار است برای مباحث آموزشی از نمونه ای ساده و سریع استفاده کنید؛ پاورپوینت میتواند بدون نیاز به هیچ ابزار اولیه و یا مهارت خاصی این اختیار را به شما بدهد که به هدفتان برسید.

ابزار piktochart:

وبسایت piktochart یکی از ابزارهای کاربردی برای طراحی اینفوگرافیک است که میتواند تنوع بسیار زیادی در اختیار شما قرار دهد و امکانات بسیار زیادی برای ویرایش محتوا به شما بدهد. اما تنها نکته استفاده از این پلتفرم این است که استفاده رایگان ازآن محدود است و شما تنها چند بار میتوانید به صورت رایگان از آن بهره ببرید. اما قطعا تجربه استفاده از آن خالی از لطف و فایده نیست.

جمع بندی

در یان محتوا سعی کردیم تا با معرفی انواع اینفوگرافیک و شاخصه های مهم در طراحی مهم آن به شما برای شناخت بهتر این سبک از تولید محتوا کمک کنیم. به یادداشته باشید که داشتن تنوع و استفاده از رنج وسیع تری از محتواها میتواند به برند شما ارزش و قدرت بیشتری بدهد. امیدواریم از این محتوا و ابزارهای پیشنهاد شده لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

خوش حالیم که سایت ما رو برای مطالعه این محتوا انتخاب کردید. شما برای خواندن مطالب مرتبط بیشتر می‌توانید به وبلاگ آی مهدیار و برای اطلاع از برترین خدمات دیجیتال مارکتینگ به صفحه اصلی سایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

20 + هفده =