راهنمای جامع اصول بازاریابی محتوایی و موثر ترین روش های آن

بررسی اصول بازاریابی محتوایی

امروزه میتوان تولید محتوا را یکی از اصلی ترین پایه های فعالیت در دنیای دانست. فرقی نمیکند در شبکه های اجتماعی کار میکنید یا در گوگل نکته مهم آن است که اصول بازاریابی محتوایی را بشناسید و با استفاده از آنها مخاطبانتان را جذب کنید. زیرا هیچ چیز اثرگذار تر از یک محتوا نیست! بازریابی محتوا یا کانت مارکتینگ میتواند به کسب و کارها در افزایش مخاطب و برقراری تعامل هدفمند به آنها کمک کند. شما با یادگیری و تقویت این روش های بازاریابی محتوا میتوانید تاثیر بهتری در برندیگ، آگاهی بخشی و اعتماد سازی داشته باشید.

در این محتوا از آی مهدیار به بررسی کامل قواعد کانتنت مارکتینگ (Content Marketing) میپردازیم تا اطلاعات بتوانید به بهترین روش با مخاطبانتان ارتباط بگیرید. پس تا انتهای این محتوا همراه ما باشید...

کانتنت مارکتینگ (Content Marketing) چیست؟

آیا شما روشی بهتر و ارزشمندتر از ساخت و ارائه یک محتوا برای افزایش مخاطبان میشناسید؟ چه چیزی میتواند بهتر از یک محتوا منظور شما را به افراد برساند و با آنها تعامل برقرار کند؟ در اینجاست که بازاریابی محتوا مفهوم پیدا میکند و نقش مهمی را برای ایجاد یک پیوند میان شما و مخاطبان هدفتان بازی میکند. فرقی نمیکند در چه بستری فعالیت میکنید اگر نتوانید به درستی افراد را بشناسید و از استراتژی های مناسب استفاده نکنید در برابر رقیبانتان پیروز نخواهید شد.

به طور خلاصه میتوان گفت بازاریابی محتوا به ساخت و تولید محتوای اثرگذار گفته میشود. این محتوا میتواند یک تصویر، متن، فایل صورتی و یا ویدیو باشد. امروزه تولید محتوا را میتوان به عنوان یک سرمایه گذار بلند مدت شناخت و از نتایج آن در دراز مدت سودآوری کرد. زیرا با استفاده از اصول بازاریابی محتوایی میتوان در ذهن افراد ماندگار شد و به این وسیله از رقبا پیشی گرفت.

مزایای بازاریابی محتوا در سئو و سایر فعالیت‌ها چیست؟

در این بخش بیشتر به لزوم و فواید تولید محتوا و شناخت روش های آن خواهیم پرداخت. تا بدانید چرا یک محتوای اصولی تا این حد مهم و ارزشمند است.

 • برقراری ارتباط اجتماعی با افراد
 • ارائه و معرفی بهتر محصولات و خدمات
 • بهینه سازی نرخ تبدیل یا CRO
 • تقویت برندیگ و ساخت مشتری و دنبال کنندگان وفادار
 • جذب بازدید کننده و افزایش ورودی
 • اثرگذاری غیر مستقیم و اصولی بر مخاطبان
 • کاهش هزینه های جذب مخاطب از سایر روش های تبلیغاتی

موارد گفته شده برخی از موارد قابل توجهی درباره لزوم تولید محتوا است. بنابراین خودتان میتوانید نتیجه بگیرید که این کار برای هر نوع فعالیتی لازم و ضروری است. درست مثل فروشنده ای که لازم است با افراد تعامل برقرار کند تا به سود و مشتریان بیشتر برسد. در این بین نحوه برقراری این ارتباط هم بسیار مهم است و تفاوت یک فرد حرفه ای و موفق و یک فعالیت معمولی از همینجا مشخص میشود.

اصول بازاریابی محتوایی

بررسی کاربردی ترین اصول بازاریابی محتوایی

حال که میدانید بازریابی محتوا چیست و لزوم آن را درک میکنید لازم است تا بیشتر به روش های بازاریابی محتوا و استراتژی های آن بپردازیم. پیشنهاد میکنم به خواندن ادامه بدهید تا نکات مفیدی در این زمینه یاد بگیرید. و بتوانید خودتان با پیروی از این اصول به بهترین شکل تولید محتوا کنید.

1: اهداف SMART را درنظر بگیرید

اولین بخش مهم در بازاریابی تعین یک هدف درست و هوشمندانه است. این اهداف باید به طور دقیق و برنامه ریزی شده منطبق با کسب و کار و فعالیت های شما باشند. زیرا بدون برنامه ریزی نمیتوان کارها را به درستی مدیریت کرد. در روش های نوین تکنیک خاصی به نام SMART مطرح شده است که مدیریت بهتر کارها کمک میکند این واژه مخفف حروف اول کلمات منحصر به فرد "specific"، قابل اندازه گیری "measurable"، دست یافتنی "attainable"، مرتبط "relevant" و زمان بندی شده "time-bound" است.

در نظر گرفتن این نکات و مولفه ها میتواند به شما در برنامه ریزی و هدف گذاری اصول بازاریابی محتوایی کمک کند. به طور خلاصه برخی از اهدافی که باید در مسیر کانتنت مارکتینگ رعایت کنید از جمله موارد زیر است:

 • افزایش درآمد
 • بهبود وفاداری به برند
 • افزایش آگاهی افراد نسبت به برند
 • ارتقا سطح تعامل
 • جذب شرکا و همکاری با سایر افراد
 • تقویت ارتباط و اعتماد دوجانبه
 • تبدیل کردن بینندگان به مخاطب فعال و مخاطب به مشتری

2: کانال های توزیع محتوایتان را گسترده کنید

برای آنکه بتوانید اطلاعاتتان را به دست افراد بیشتری برسانید و کسب و کارتان را به مخاطبان هدف بیشتری معرفی کنید تنهابه یک بستر اکتفا نکنید! امروزه راه های بسیاری زیادی برای شناخت و تعامل با افراد بیشتر وجود دارد که میتوانید با کمک آنها به خوبی از این فرصت برای بدست آوردن مشتریان بیشتر استفاده کنید. در ادامه به برخی از مفید ترین بستر هایی که میتوانید با استفاده از آنها کارتان را وسعت بدهید اشاره میکنیم:

شبکه های اجتماعی

در حال حاظر شبکه های اجتماعی بسیاری وود دارند که شما میتوانید با شناخت درست مخاطبان هدفتان بهترین آنها را انتخاب کنید. شما باید بدانید که افراد علاقه‌مند به فعالیت های شما بیشتر در چه بستری حضور دارند. توییتر، فیسبوک، اینستاگرام، یوتیوب و پینترست از شبکه های اجتماعی پرطرفدار در ایران هستند که شما میتوانید از آنها استفاده کنید. علاوه بر این پیامرسان ها نیز میتوانند در این راه به خوبی به شما کمک کنند تا بتوانید اطلاعات را با افراد به اشتراک بگذارید. واتساپ و تلگرام میتوانند گزینه های مناسبی برای این کار باشد.

شبکه های اجتماعی به شما این امکان را میدهند که بدون پرداخت هیچ هزینه ای محتوایتان را در بستری استاندارد با افراد به اشتراک بگذارید و به هدفتان برسید.

وبلاگ

ساخت و اشتراک گذاری محتوا در وبلاگ میتواند ترفند موثری در اصول بازاریابی محتوایی باشد. زیرا فعالیت در گوگل میتواند شما را به جامعه بسیار بزرگی مرتبط کند و افراد با یک سرچ به شما دسترسی پیدا کنند. به همین دلیل اگر بتوانید بر سئو محتوا و ساخت یک سایت اصولی تمرکز کنید سهم قابل توجهی از بازار را بدست خواهید آورد.

ایمیل مارکتینگ و یپامرسان های فوری

یکی دیگر از روش های قابل استفاده در کانتنت مارکتینگ ارسال انبوه ایمیل و پیامک های سریع است. شما به این وسیله میتوانید یک پیام را در زمان کوتاهی برای افراد زیادی ارسال و به این صورت بازاریابی کنید.امروزه شرکت های بسیاری از این روش برای اطلاع رسانی کمپین ها، رخدادها، تخفیف‌ها و بسیاری از موارد دیگر استفاده میکنند که میتواند تا حدود زیادی موثر باشد.

روش های بازاریابی محتوا

3: بودجه بندی کنید

تعیین بودجه برای هر کاری یکی از مهم ترین مراحل است. برای بازاریابی هم شما نیازبه یک بودجه اولیه دارید. اما میتوان این هزینه ها را تا حد موثری کمتر کرد و برای گام های اولیه در عین تولید محتوای بسیار با کیفیت هزینه اندکی پرداخت کرد. در حال حاظر سهم مناسبی از هر فعالیت باید به این بخش اختصاص پیدا کند و این به این نکته وابسته است که کار شما تا چه حد گسترده است و کیفیت مورد انتظار شما چقدر است؟

شما باید برخی از کارها را در اولویت بازریابی محتواییتان قرار بدهید و بر روی آنها سرمایه گذاری کنید. نمونه های زیر میتوانند به شما نشان دهند که برای بودجه بندی باید چه انتظاراتی داشته باشید:

 • اسلاید های نمایشی
 • اینفوگرافیک
 • طراحی نمودارها و رسانه ها
 • محتواهای شبکه های اجتماعی
 • پست های وبلاگ
 • محتواهای ویدیویی یا تصاویر برای معرفی بیشتر محصولات یا خدمات

طبیعی است هرچه انتظارات شما بیشتر باشد هزینه ها نیز افزایش پیدا میکند اما اگر سرمایه قابل توجهی برای کارتان دارید؛ سهم خوبی را برای کانتنت مارکتینگ اختصاص دهید. زیرا با توجه به نتیجه از این کار پشیمان نخواهید شد.

4: نوع محتوایتان را درنظر بگیرید

برای آنکه بتوانید به بهترین شکل خودتان را در بازار ارائه کنید لازم است که با قدرت و شناخت کافی از انواع محتوا و بستر های موجود برای انتشار آن پیش بروید. باید در انتدا نوع محتوا و مقصود پست آن را بررسی کنید و یکی از انواع محتوا را برای آن درنظر بگیرید. بهتر است برای اینکه به شناخت بهتر و کامل تری برسید و بتوانید کیفیت مطلوبی را ارائه کنید چند سوال ضروری و اولیه از خودتان بپرسید:

 • مخاطبان هدف من به چه نوع محتوا و اطلاعاتی بیشتر نیاز دارند؟
 • علاقه مندی و سبک متناسب با مخاطبان من چیست؟
 • افراد علاقه مند به دنبال کردن من بیشتر در چه سبکه های اجتماعی وقتشان را میگذرانند؟
 • چطور میتوان به بهترین شکل خدمات و محصولات را به آنها معرفی کرد؟
 • مناسب ترین روش برای برقراری تعامل تاثیرگذار چیست؟

با پیدا کردن این سوالات برای خودتان میتوانید یک گام بزرگ را در مسیر اصول بازاریابی محتوایی طی کنید. و حتی برای موضوعات و قالب ارائه مطالب هم به نتیجه برسید.

انواع روش های بازاریابی محتوا

در ادامه به برخی از انواع روش های موجود و راهکارهای کاربردی برای بازاریابی محتوا اشاره میکنیم تا بتوانید با شناخت بهتر این بسترها به بهبود عملکردتان و انتخاب بهترین گزینه کمک کنید.

 1. بازاریابی تصویری از طریق اینفوگرافیک
 2. تولید محتوا در وبلاگ
 3. بازاریابی محتوا از طریق شبکه های اجتماعی
 4. کانتنت مارکتینگ ویدیویی
 5. بازاریابی محصولات
 6. بازاریابی محتوای تبلیغاتی و پولی
 7. وبینارها
 8. بازاریابی صوتی و پادکست

بهترین ابزارهای کانتنت مارکتینگ

اگر به دنبال پیدا کردن بهترین ابزارها برای تولید محتوا میگیردید در این بخش چند مورد از مفیدترین گزینه ها را به شما معرفی میکنیم تا کارتان برای شروع ساده تر شود.

تولید محتوای تصویری📷

امروزه ابزارهای رایگان بسیار زیادی برای تولید محتوای تصویری وجود دارد که ما در مقاله "بهترین اپلیکیشن های ادیت محتوای تصویری" به آن اشاره کردیم. پیشنهاد میکنم این لیست را از دست ندهید. البته بروش های تخصصی تری نیز برای تولیدمحتوای تصویری در وجود دارد. برنامه های مثل فتوشاپ یا ایلاستریتور میتواند به شما در این راه بسیار کمک کند. همججنین شما میتوانید از کمک یک متخصص گرافیک یا عکاس برای حرفه ای تر کردن کارهایتان استفاده کنید.

تولید محتوای ویدیویی📽️

برای محتوای ویدیویی یا ایده گرفتن از سبک ویدیو های قوی تر پیشنهاد میکنم حتما از یوتیوب بازدید کنید. زیرا میتوانید از این طریق نکات بیشتری در براه تولید محتوای ویدیویی یاد بگیرید. یکی از بهترین ابزار هایی که میتوان برای ساخت ویدیو معرفی کرد برنامه پریمیر است. که از طریق یادگیری آن میتوانید به روش های بازاریابی محتوا به صورت خلاقانه و جدید دست پیدا کنید.

از قصد تولید محتوای ویدیویی ساده و اسان در تلفن های همراهتان را دارید میتوانید مقاله "معرفی برترین برنامه های ادیت فیلم در تلفن همراه" را مطالعه کنید.

ابزار های بازاریابی محتوا با تلفن همراه📱

اگر بودجه یا امکانات زیادی برای استفاده از سیستم‌های برنامه های خاص را ندارید جای هیچ نگرانی نیست! شما حتی میتوانید حتی از طریق تلفن های همراهتان روش های بازاریابی محتوا را امتحان کنید. و به خودتان شانس رغابت با سایر کسب و کارها را بدهید. امروزه اپلیکیشن های خوب و کاربردی بسیاری وجود دارد که شما میتوانید به سادگی از آنها استفاده کنید. بنابراین اگر میخواهید با ابزارهای تولید محتوا با گوشی برای حرفه ای ها آشنا شوید اینجا کلیک کنید.

جمع بندی

همانطور که دیدی یادگیری روش های بازاریابی محتوا یکی از ضروریات جامعه دیجیتالی امروز ماست. زیرا دیگر عصر تراکت ها و آگهی های کاغذی تمام شده و باید به فکر یک روش جدید برای معرفی خودمان و رغابت در بازار باشیم. در این محتوا سعی کردیم راهنمای جامعی از اصول بازاریابی محتوایی و ابزار های لازم برای آن را به شما ارائه کنیم. تا بتوانید با یادگیری موثر ترین نکات توصیه شده برای کانتنت مارکتینگ یک مسیر مطمئن و مفید برای این را به شما نمایش دهیم. امیدواریم از این محتوا لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

خوش حالیم که سایت ما رو برای مطالعه این محتوا انتخاب کردید. شما برای خواندن مطالب مرتبط بیشتر می‌توانید به وبلاگ آی مهدیار و برای اطلاع از برترین خدمات دیجیتال مارکتینگ به صفحه اصلی سایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

20 − 17 =