رابط کاربری یا UI و نکات مهم آن در طراحی وبسایت

رابط کاربری

در مقاله آشنایی با مبحث تجربه کاربری یا UX و راه‌‌‌های ارتقای آن در وبسایت به بررسی کامل تجربه کاربری پرداختیم. امروزه می توان از UX و UI به عنوان دو مولفه مهم در طراحی وبسایت نام برد. پرداختن به این موارد از جمله کارهاییست که برای افزایش میزان مخاطب و جذب مشتری لازم و ضروری است.

این ها مه مواردی است که میتواند موففقیت و رشد سایت شما را تضمین کند. پس با یادگیری و بکارگیری این موارد می توانید چند قدم به اهدافتان نزدیک تر شوید. پیشنهاد می کنم در ادامه این مقاله با بررسی مبحث رابط کاربری یا UI همراه ما باشید...

رابط کاربری چیست؟

اولین موردی که باید به آن بپردازیم این است که رابط کاربری چیست؟ User Interface یا به اختصار UI رابط و واسطه ای میان شما و کاربران است. این رابط در اصل پوسته بیرونی سایت شماست که در معرض نمایش قرار می گیرد. و استفاده کاربران از سایت را میسر می کند.

رابط کاربری هر چیزی است که شما برای چشمان کاربران طراحی می کنید. تمامی رنگ ها، گزینه ها ، جدول ها ، دیاگرام ها ، تصاویر، طراحی صفحات و هر چیزی که در معرض دید کاربر و مخاطبان قرار می گیرد UI یا رابط گرافیکی میان شما و مخاطبانتان است.

رابط کاربری سایت شما بر اساس نوع فعالیت و کارکرد آن متفاوت است. به طول مثال رابط یک سایت فروشگاهی با یک سایت خبری متفاوت است. می توان گفت که طراحی هر مورد باید بر اساس نیاز ها و عملکرد های هر سایت انجام بگیرد. پس نکته بسیار مهم در طراحی UI شناخت نیازهای کاربران و نوع فعالیت های سایت است.

بررسی رابط کاربری در ابعاد مختلف

1. رابط کاربری سایت

میتوان گفت رابط‌ کاربری سایت یک عامل مهمی است. در واقع ایفای نقش رابط کاربری در هدایت کاربر و حفظ اطلاعات آن در فضای سایت است‌. اینگونه تعامل کاربر با سایت افزایش پیدا میکند و سئو تقویت میشود. اگر رابط ‌کاربری سایت نباشد حتی اگر مطالب سایت شما فوق العاده عالی تر از سایر همکارانتان باشد‌؛ با عدم برقراری تعامل همه نقشه‌ها نقشه بر آب خواهند شد‌. برای بهره بردن از این مزایا باید از کاربرانتان شناخت حاصل کنید و ببینید کاربر شما با چه رابط کاربری راحت است‌ و آن را پیاده کنید‌.

2. رابط کاربری موبایل

همانطور که میدانید نحوه کار کرد و یا قلق هر موبایل با موبایل دیگر فرق دارد و این به دلیل روابط کاربری متفاوتی است که هر شرکت روی هر سیستمی ارائه میکند‌. و این باعث شده که کاربران گوشی‌های سامسونگ وقتی گوشی آیفون را در دست میگیرند کمی با کارکردن با آن به مشکل بر میخورند و عده‌ای از این موضوع نا خشنود میشوند‌. قطعا هر رابطی که راحت تر باشد‌؛ طراحی سبکی داشته باشد و دسترسی بهتری را به کاربر ارائه دهد پر طرفدار تر است‌. و میدانید که رابط کاربری موبایل از نوع UI است‌.

3. رابط ‌کاربری نرم افزار

میتوان به صراحت گفت که رابط ‌کاربری UI یک نماینده از ساختار و محتوای ارائه شده در اپلیکیشن است‌. دسترسی آسان بخ بخش‌های پر طرفدار برنامه‌، آنالیر رفتار کاربر و استفاده برای آپدیت بهتر بعدی‌، ابزار‌های مفید و پر مصرف از یک رابط‌ کاربری قوی خبر میدهد‌.

تفاوت UX و UI

شاید بسیاری از افراد تفاوت این دو مبحث را با یکدیگر ندانند. اما در اینجا، یکبار برای همیشه تفاوت میان UI , UX را بازگو خواهیم کرد. UI واسطه میان شما و کاربران تمام جلوه های بصری، متون و هرآنچه به مخاطبان عرضه می کنید است. UX یا تجربه کاربری بازخورد و احساس کاربران از برخورد و استفاده از سایت شما است. که این تجربه می تواند بر اساس مولفه های خاصی مثبت و یا منفی باشد.

و تمامی این نتایج حاصل از نوع طراحی رابط کاربری است. در اصل این دو مورد علت و معلول یکدیکرند و افزایش و بهبود UI می توانند ارتقا دهنده ترجربه کاربری یا UX باشد.

رابط کاربری

مراحل طراحی رابط کاربری یا UI

  1. بررسی و شناخت پروژه و نوع نیاز های آن
  2. تحقیق و ارائه اتود ها و طرح های اولیه
  3. گزینش یکی از طرح ها به عنوان نتیجه برتر و اعمل تغییرات برای بهبود کیفیت
  4. نمایش طرح بدست آمده و دریافت بازخورد
  5. پرداختن به جزییات و اصلاحات طرح نهایی
بررسی مفهوم رابط کاربری

دلایل اهمیت رابط کاربری

همان طور که بالا تر هم اشاره شد، یک محیط کاربری زیبا و مخاطب پسند می تواند خاطره و احساس خوب را از لحاظات سپری شده در ذهن مخاطب به جا بگذارد. نظم و چیدمان اصولی موارد و محتوا ها می تواند به دسترسی بهینه تر و سریع تر به آنها منجر شود. و دیدن و استفاده از آنها را برای مخاطبان ساده تر کند. داشتن یک رابط کاربری اصولی و استاندارد می تواند زحمت های شما را به ثمر نشاند و باعث بهتر دیده شدن بخش های مختلف شود.

در مقاله نکات انتخاب حرفه ای پالت رنگی در طراحی وبسایت به این مورد اشاره کردیم که استفاده از رنگ های مناسب و داشتن پالت رنگی زیبا، تا چه حد در جذب مخاطب تاثیرگذار است. و حتی می تواند احساسات و عواطف بینندگان و مخاطبان را کنترل کند. دقت به روانشناسی و تاثر رنگ ها خود یکی از نکات بسیار مهم در زمینه رابط کاربردی یا UI است. و می تواند تاثیر چشمگیری نیز در بهبود تجربه کاربری داشته باشد.

رابط کاربری شما می تواند تعیین کننده میزان اهمیت موضوعات باشد. قرار دادن موضوعات شاخص و پر اهمیت در قسمت های خاص می تواند باعث جلب نظر مخاطب و بهتر دیده شدن موضوعات شود. با درک بهتر نیاز ها و علاقه مندی های مخاطبان می توان با برآورده کردن آنها گام بزرگی در اعتمادسازی برداشت. و همین مورد باعث بهبود فروش، بیشتر دیده شدن محصولات و جذب مخاطب فعال و پیگیر می شود. و تمامی این عوامل در گرو بوجود آوردن یک حس خوب از طریق بهبود سطح کیفی خدمات و بهینه سازی کاربری سایت است.

نکات طلایی در طراحی رابط کاربری

در ادامه این بخش به عنوان برخی از مهم ترین نکات در زمینه طراحی رابط کاربری خواهیم پرداخت.که با رعایت این اصول و موارد می توانید نتیجه بهتری داشته باشید.

رعایت سادگی و پرهیز از تجملات

امروزه پیروی از سادگی در هر امری بهترین روش محسوب می شود. با پرهیز از تجملات و جلوه های اغراق آمیز کاربان را گیج و سردرگم نکنید. رمز موفقیت بسیاری از وبسایت های مطرح سادگی و در عین حال کاربردی بودن است. نحوه چیدمان بخش های مختلف سایت باید به گونه ای باشد که کاربر به راحتی متوجه بخش های مختلف آن بشود. و به ساده ترین شکل ممکن آنچه در جست و جوی آن است را پیدا کند.

یکی از اصل مهم در این کار توجه به USER FRIENDLY بودن یا برخود دوستانه رابط کاربری با مخاطب است. همه ما بر این باوریم که تجملگرایی زیاد نتیجه ای جز القای حس منفی به کاربران ندارد. پس تا جایی که می توانید صفحات را ساده و بی آلایش طراحی کنید.

رعایت ساختار استاندارد

نظم یکی از مهم ترین مواردیست که در طراحی رابط کاربری یا UI پر اهمیت می باشد.نظم بخش ها و محتوا ها می تواند باعث دسترسی سریع تر به انها شود. قرارگیری بخش های مختلف باید به گونه ای باشد که کاربر به سادگی بخش مورد نظرش را تشخیص بدهد و نیاز هایش را رفع کند.

توجه به انعطاف‌پذیری

انعطاف پذیری یکی از اصل ها مهم در این راستا است. این مورد به این منظور است که طراحی بخش ها با کمترین میزان خطا صورت بگیرد. انعطاف پذیر می تواند به کاربر آرامش بدهد و او را مطمئن کند که همیشه در صورت خطا راه برگشت وجود دارد.

اطلاع رسانی و دادن آگاهی

دادن پیش زمینه به کاربران یکی از نکات موثر در بهبود روابط کاربری است. شما می توانید با دادن آگاهی و پیش زمینه از مراحل و اتفاقات بعدی حس خوبی در مخاطبان بوجود بیاورید. اتفاقات و خطا در هر سایتی اجتناب ناپذیر است. شما با ارایه توضیحات خوب و قابل فهم می توانید اعتماد کاربرانتان را بدست بیاورید.

جمع بندی:

در این مقاله سعی کردیم تا بیان تفاوت های تجربه کاربر و رابطه کاربری به بررسی اهمیت آنها و نکات مهم در این زمینه بپردازیم. شما با استفاده از ابزار هایی همچون ایلاستراتیور و فتوشاپ می توانید گرافیک سایتتان را ارتقا دهید. و با کمک گرفتن از یک طراح ماهر در این زمینه پیشرفت کنید. بدون شک ارتقای کیفیت UI و UX را می توان عوامل برجسته ای در سئو و بهینه تکنیکال وبسایت دانست. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو برای ما بنویسید.

برای مشاهده مقاله‌‌‌های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای مشاهده خدمات کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینگ به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

%u0645%u0642%u0627%u0644%u0647 %u0642%u0628%u0644%u06CC%u0645%u0642%u0627%u0644%u0647 %u0628%u0639%u062F%u06CC

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

3 × 4 =