google discover چیست؟ راهکارهای افزایش ترافیک و سئو بوسیله گوگل دیسکاور

گوگل دیسکاور چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

همه ما امروزه از مرورگرها استفاده میکنیم و بدون شک گوگل پادشاه دنیای جستجوهای اینترنتی محسوب میشود. حال این پلتفرم بزرگ یک قابلیت جدید و یک فرصت عالی برای بیشتر دیده شدن وبسایت ها بوجود آورده است. گوگل دیسکاور یکی از موقعیت های طلایی است که وبسایت ها نباید از آن غافل شوند و با یادگیری قواعد آن به بهترین شکل از این بستر استفاده کنند تا ترافیک و ورودی بیشتری برای سایتشان جذب کنند.

اگر برای شما هم این سوال بوجود آمده که google discover چیست؟ چه تاثیری در سئو دارد و چگونه میتوان از آن استفاده کرد؛ پیشنهاد میکنم حتما در ادامه این محتوای آی مهدیار همراه ما باشید...

google discover چیست؟

جرقه های اولیه بوجود آمدن قابلیت دیسکاور گوگل در سال 2018 زده شد. درست زمانی که کاربران به استفاده گسترده‌تر از تلفن های هوشمند و برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی، شبکه های اجتماعی و جستجوی دنیای وب علاقه بیشتری پیدا کردند. این قابلیت به نوعی طراحی شده بود که کاربران نیاز به سوال کردن برای رسیدن چیزی نداشتند بلکه نتایج بر حسب الگوی رفتاری و علایق کاربران بر اساس استراتژی های جستجوی قبلی به آنها نمایش داده میشد. دقیقا همین کاری که امروزه بسیاری از شبکه های اجتماعی مثل پینترست یا اینستاگرام برای نمایش محتوا به کاربران انجام میدهند.

در حال حاظر google discover بسیار پیشرفته تر از نسخه های اولیه شده است. و برای نمایش مقالات، ویدیوها و ارائه اطلاعات متنوع برای تلفن های همراه هوشمند سازی شده است. این قابلیت به افراد اجازه میدهد که محتواها را بر اساس موضوعات مورد علاقه‌شان پیگیری کنند. و این آپشن یک امکان خوب برای فعالان وب و جستجوگران بوجود آورده است.

بخش دیسکاور معمولا میزان خوبی برای محتواهای همیشه سبز، مقالات خبری و محتواهای جدید و جذاب است. و تاکید زیادی بر روی جلوه های بصری همچون تصاویر و یا ویدیوها دارد.

گوگل دیسکاور

چرا گوگل دیسکاور برای سئو تاثیرگذار است؟

یکی از بحث های اصلی که امروزه متخصصان این حوزه بر آن تاکید دارند این است که متخصصان سئو نباید هیچ فرصتی را برای جذب ورودی نادیده بگیرند و بخش دیسکاور گوگل نیز یکی از موقعیت های خوبی است که که افراد باید برای ظاهر شدن در آن تلاش کنند. بر اساس تحقیقات دیسکاور نه تنها برای اخبار؛ بلکه برای سایت هایی با موضوعات تجارت الکترونیک، فعالیت های مالی، مباحث سلامت و بهداشتی، فناوری های جدید و مطالب عملی ترافیک قابل توجهی بوجود می آورد. تنها چیزی که بیشتر از هر نکته دیگری در این بخش مهم است بروز بودن است زیرا هدف اصلی این قسمت دادن اخبار و اطلاعات جدید به مخاطبان است.

قسمت دیسکار میتواند برای تولید محتوای شما نیز اثرگذار باشد. زیرا میتوان آمار بازدیدهای سایت بوسیله این قسمت را گزارشات مربوط به سرچ کنسول گوگل مشاهده کرد. و بوسیله آن داده های مربوطه را تحلیل کرد. تا با بهینه سازی محتوا شانس بیشتری برای نمایش و حضور در گوگل دیسکاور داشته باشید. نکته ای مثبتی که برای اینکار وجود دارد این است که دیسکار گوگل اهمیت چندانی به تاریخ انتشار نمیدهد. بنابراین اینطور نیست که تنها مقالات جدید امکان نمایش در این قسمت را داشته باشند.

همانطور که اشاره کردیم این سهم به جذب ورودی ارگانیک کمک بسیاری میکند و شما میتوانید بدون پرداخت هیچ مبلغی برای رپورتاژ آگهی، تبلیغات و ... و فقط بوسیله تولید محتوا به بیشتر دیده شدن صفحات سایتتان کمک کنید.

آیا محتوای وبلاگ من هم میتواند در دیسکاور گوگل دیده شود؟

این سوالی است که ممکن است برای بسیاری از شما در طول خواندن این مقاله بوجود آمده باشد. آیا ما هم میتوانیم از این فرصت برای دیده شدن استفاده کنیم؟ پاسخ اینجاست که همه محتواها از وبلاگ ها شانس این را ندارند که در بخش دیسکاور ظاهر شوند. برای این روند مراحل و دستور العمل های خاصی وجود دارد. که حداقل آنها پیروی از دستورالعمل های گوگل و ارائه یک محتوای سئو شده و ارزشمند است. علاوه بر اینکه سرعت طراحی و ساختار سایت نیز مهم است.

علاوه بر این شما میتوانید با استفاده از تنظیماتی که بر روی yoast seo یا rank math قرار دارد محتوایتان را بهینه و برای دیده شدن در گوگل دیسکاور آماده کنید.

چطور باید محتوایمان را برای نمایش در گوگل دیسکاور بهینه کنیم؟

حال لازم است کمی بیشتر به این نکته بپردازیم که محتواهای ما باید دارای چه شرایطی باشند که بتوانند در لیست دیسکاور گوگل دیده شوند و معیار های نمایش وبلاگ ها در google discover چیست؟ این نکته که بدانیم چه روش هایی برای بهینه سازی محتوایمان وجود دارد میتواند به شکل مشخصی به ما کمک کند تا به نتیجه مورد نظرمان برسیم.

1: تعاملات اجتماعیتان را افزایش دهید

یکی از نکات کلی که گوگل برای انتخاب محتوا ها درنظر میگیرد میزان تبادلات اجتماعی و بازدیدها از طریق شبکه های اجتماعی است. به همین خاطر است که همواره انتقال ترافیک و اشتراک لینک صفحات وبسایت از طریق سایر پلتفرم ها در سئو خارجی توصیه میشود. بنابراین شما میتوانید با فعالیت بیشتر و قرار دادن لینک در استوری، بایو اینستاگرام و یا پیامرسان ها به بازدید سایتتان و در نتیجه ارزش و اعتبار محتوا کمک کنید.

علاوه بر این میزان تعاملات افراد با یک متن و اشتراک گذاری نظرات، لایک و اشتراک گذاری هم میتواند تاثیر بسزایی در دیده شدن محتوا داشته باشد. پس نتیجه میگیریم که تشویق کردن بازدید کنندگان به انتشار محتوا و یا نظراتشان میتواند بسیار مفید و تاثیرگذار باشد.

2: توجه خوانایی متن

اگر تمامی نکات محتواهایی که در گوگل دیسکاور منتشر شده اند را بررسی کنیم به یک مولفه مشترک میرسیم و آن هم خوانایی متن است. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که توجه به خوانایی متن، پارگراف بندی و استفاد از نشانه هایی همچون ویرگول، نقطه و ... در محتوا بسیار مهم است. زیرا مهم ترین نکته برای گوگل آن است که کاربر بتوانید با کلیک بر روی یک محتوای ارزشمند بهترین نتیجه را بگیرد.

3: اطلاعات را به کامل ترین شکل ممکن ارائه دهید

چه زمانی محتوای شما ارزشمند شناخته میشود؟ بدون شک زمانی که بتوانید اطلاعات را به بهترین شکل و بصورت جامعی ارائه دهید لیاقت بیشتری برای ارائه شدن دارید. به همین دلیل مهم است که بتوانید تا جای ممکن جامع باشید و درباره یک موضوع به طور کامل صحبت کنید. در عین حال مهم است که کیفیت را مدنظر قرار دهید و از محتوای کپی به هیچ عنوان استفاده نکنید! تنها کافیست متنی جذاب و مفید بنویسید تا بتوانید مخاطبانتان را به سادگی جذب کنید و تجربه مثبتی ایجاد کنید.

یکی دیگر از نکاتی که ارزش گذاری های گوگل و انتخاب وبسایت ها به چشم میخورد فعالیت متداوم و انتشار متداوم سایت ها است. بنابراین سایتی که به طور منظم و روتین به بروز رسانی محتوا و انتشار مقالات جدید میپردازد اولویت بالاتری نمایش در گوگل دیسکاور دارد.

4: بر تقویت تصاویر تاکید کنید

در ادامه نکته یکی دیگر از کارهایی که میتواند محتوای شما را جامع تر نشان دهد استفاده درست از تصاویر و یا ویدیو ها است. همچنین توجه به سئو و بهینه سازی تصاویر نیز میتوان تاثیر مثبتی بر کارهایتان داشته باشد. زیرا به این وسیله گوگل میتواند به شناخت بهتری از تصاویر استفاده شده در محتوایتان دست پیدا کند. قرار دادن متن جایگزین، استفاده از تصاویر با جذابیت و کیفیت بالا میتواند مزایای زیادی داشته باشد. متخصصان سئو به شدت بر تاثیر محتوای ویدیویی انحصاری در سال 2022 تاکید دارند.

بنابراین اگر بتوانید محتواهای آموزشی ویدیویی با ارزشی در مجموعه تان تولید و آن را در وبلاگتان در کنار متن و تصاویر به اشتراک بگذارید برد بزرگی خواهید کرد.

5: سرعت سایتتان را افزایش دهید

یکی از نکات بسیار مهم برای راه یافتن به گوگل دیسکاور بهینه سازی سرعت سایت است. این مولفه یکی از مواردی است که گوگل توجه ویژه ای به آن دارد. با استفاده از گوگل AMP میتوان این انتظار داشت که سایت با سرعت بالاتری بارگیری شود و در نهایت منجر به تجربه کاربری موثر تری شود. بر اساس تحقیقات افزایش سرعت سایت میواند علاوه بر اعتبار بخشی موجب رضایت کاربران و کاهش BOUNCE RATE یا میزان پرش شود. بعلاوه بهینه سازی سرعت سایت میتواند جایگاه شما را SERP نیز افزایش دهد.

6: انتخاب درست موضوع

اگر قصد دارید تا محتوای شما در بخش گوگل دیسکاور دیده شود باید موضوعی را انتخاب کنید که ارزش کلیک کردن را داشته باشد. برای این کار بهتر است اول نگاهی به نتایج نمایش داده در بخش دیسکاور گوگل خودتان بیندازید و بر این اساس نتیجه گیری که چه موضوعاتی بیشتر قابلیت آن را دارند تا در مورد توجه قرار بگیرند.

انتخاب یک موضوع جنجالی، هیجان انگیز و جدید که بتواند کاربران را مشتاق خواندن کند میتوانند به خوبی جای خودشان را در لیست دیسکاور پیدا کنند.بنابراین سعی کنید موضوعی را پیدا کنید که نوعی حس نیاز در مخاطب بوجود بیاورد و با نوشتن تیتر و عنوان های دعوت کننده کاربران را ترغیب به بیشتر دانستن کنید.

محتواهای همیشه سبز یکی از محتواهایی هستند که در گوگل دیسکاور مورد توجه قرار میگیرند. توجه کنید که این نوع از محتواها باید دارای ویژگی‌هایی مثل جامع بودن، مورد نیاز بودن، قابل رجوع برای مدت طولانی و کاربردی برای اکثر افراد باشند. بنابراین سعی کنید تا جای ممکن موضوعات اینچنینی را در لیستتان قرار دهید.

علاوه بر محتواهای همیشه سبز موضوعات جدید، نوظهور و جنجالی نیز بازدید خوبی دارند و این به علت آن است که افراد علاقه به کسب اطلاعات بیشتر درباره مسائل تازه بوجود آمده را دارند. پس توصیه میشود از اخبار روز حوزه خودتان غافل نشوید و اولین نفری باشید که کامل ترین اطلاعات را ارائه میکنند.

چطور میتونیم متوجه دیده شدن محتوا در گوگل دیسکاور بشیم؟

حال یکی از مسائلی که مطرح میشود این است که باید از کجا متوجه بشویم یا محتوایی از وبسایت ما در گوگل دیسکاور دیده شده یا نه؟! پاسخ این سوال بسیار ساده است زیرا اگر متوجه این موضوع نشویم نمی توانید تحلیل درست داده ها کیفیت محتوایتان را افزایش دهید. یکی از ساده ترین روش ها برای تشخیص این موضوع سرچ کنسول گوگل است.

هر گاه محتوای شما در گوگل دیسکاور دیده شود زبانه discover نمایش داده میشود و شما میتوانید داده های مربوط به آن را بررسی و آنالیز کنید.

جمع بندی

در این محتوا سعی کردیم به سوال پر تکرار google discover چیست پاسخ بدهیم و با بررسی نکات و مولفه های مهم برای راهیابی به گوگل دیسکاور به شما برای دریافت ورودی و ترافیک بیشتر از این بخش کمک کنیم. امیدواریم از این محتوا لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیاتون رو درباره این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.

خوش حالیم که تا انتهای این محتوا همراه ما بودید. پیشنهاد میکنم برای مطالعه مقاله های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات دیجیتال مارکتینگ و کسب و کار آنلاین به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

16 − هفت =