اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست؟ 7 روش موثر برای افزایش آن

بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام

تا به حال به این فکر کرده ای که پادشاه اینستاگرام کیست؟ پیج هایی که فالوور های زیادی دارد می توانند در اینستاگرام حکم رانی کنند ؟ اما دقت کنید هیچ یک از این ها نمی تواند دل کاربر را بدست آورد مگر این که محتوای ارزشمندی داشته باشد و بتواند تعامل بین مخاطبان خود را افزایش دهد . در این مقاله قرار است این مطالب شفاف سازی شود و شما با اینگیجمنت ریت اینستاگرام که همان نرخ تعامل است ؛ آشنا شویم .

اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست؟

گفته شد که اینگیجمنت ریت اینستاگرام همان نرخ تعامل در اینستاگرام می باشد که این موضوع بیشتر در بخش اکسپلور دیده می شود چون خودتان می دانید که فضای اکسپلور فضای خیلی عمومی تر از بخش های دیگر در این اپلیکیشن می باشد .

اینگیجمنت ریت مهم ترین چیز برای پیج های بزرگ حتی پیج های کاری و تجاری تلقی می شود که در نبود آن رسما محتوای شما ارزشی نخواهد داشت . در واقع اینگیجمنت ریت اینستاگرام ( engagement rate in instagram ) به بیشتر دیده شدن پیج شما کمک می کند . در واقع اینگیجمنت ریت یک عدد است که دانستن آن برای پیج‌های بزرگ بسیار مهم است. در واقع دانستن این عدد برای ارائه تبلیغات شما ضروری است. اما چطور این موضوع را محاسبه میکنند؟

نرخ تعامل در واقع معیار اندازه گیری تعامل مخاطب با محتواست . این یعنی مردم تا چه مقدار با پیج شما ارتباط برقرار کرده و این قضیه را می توان با تعداد لایک ها ، تعداد فالوور ، کامنت ها و … به خوبی متوجه شد .

اگر اینگیجمنت ریت اینستاگرام شما بالا باشد خیلی راحت می توانید فالوور بیشتری جذب کنید و در کنار آن ها تبلیغات در اینستاگرام بگیرید.

مفهوم اینگیجمنت چیست؟

اینگیجمنت یعنی اعضای پیج کاری شما چقدر با شما مشارکت میکنند. در واقع اینگیجمنت یعنی چقدر محتوایی که ارائه کرده‌اید توانسته بر فالوور‎‌های شما تاثیر بگذارد. و اینکه محتوایی که ارائه میشود چقدر میتواند مخاطبان شما را برای فعالیت به وجد بیاورد.

اعوامل افزایش دهنده میزان اینگیجمنت ریت اینستاگرام

اهمیت engagement rate instagram در چیست ؟

تولید محتوای ارزشمند در صفحات اینستاگرام باعث افزایش نرخ تعامل یا همان اینگیجمنت ریت می شود . و این موضوع ۲ دلیل دارد :

  1. بالا بودن اینگیجمنت ریت اینستاگرام نشان می دهد شما محتوای عالی ایجاد کرده اید و محتوا مورد پسند کاربران بوده است .
  2. بالا بودن اینگیجمنت ریت اینستاگرام نشان می دهد که شما دنبال فالوور های فیک نیستید و صفحه شما ارزشمند است .

این دو دلیل نشان می دهد که نرخ تعامل در اینستاگرام ، به صفحه شما اعتبار می دهد و شما می توانید کمپین ها تبلیغاتی در پیج خود بسازید و حتی از این اعتبار برای شناخته شدن بردنتان استفاده کنید .

محاسبه اینگیجمنت ریت اینستاگرام

برخی سایت‌ها هستند که میتوانند به شما یک عدد ارائه کنند. البته اساس کار اینها معمولا استفاده از آمار لایک و کامنت است که قطعا آمار و عدد دقیقی محسوب نمیشود اما اصل کار اینگونه نیست. محاسبه‌ی اینکیچمنت ریت اینستاگرام پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. مثلا برخی دیجیتال مارکتینگ‌ها معتقدند در آپدیت جدید اینستاگرام میزان save بیشتر از تعداد لایک و کامنت اهمیت دارد. گاهی هم میگویند بررسی ایمپرشن از تعداد فالور‌ها اهمیت بیشتری دارند. اما در ادامه بصورت دقیق‌تر به آن خواهیم پرداخت.

۱ . محاسبه فرمولی

شما می توانید تعداد لایک هایتان را به علاوه ی تعداد کامنت کنید و جوابش را به تعداد فالوور ها تقسیم کنید و برای درصد گیری آن را در ۱۰۰ ضرب کنید .

دقت داشته باشید این فرمول ها نمی تواند از اینگیجمنت اینستاگرام برایتان اطمینان حاصل کند اما شما می توانید این مطلب را به عنوان فرمول کلی در نظر داشته باشید و فاکتور های موثر دیگری را برای خودتان در نظر بگیرید .

100 * تعداد فالوئر / ( تعداد لایک + تعداد کامنت ) = درصد مشارکت

این فرمول به عبارتی میتواند اینجیمنت ریت اینستاگرام را برای هر پست را نمایش میدهد. که رایج‌ترین فرمول مورد استفاده میباشد.

در محاسبه‌ی ایمپرشن هم میتوان از یک فرمول در همین زمینه استفاده کرد:

100 * تعداد ایمپرشن/( تعداد لایک+تعداد کامنت)= درصد مشارکت

از این روش میتوان برای تشخیص پیج فیک و واقعی از هم استفاده کرد تا در خرید کردن و اعتماد کردن به این پیج2ها دچار مشکل و ضرر مالی نشویم.

۲ . سایت های محاسبه کننده

برخی سایت ها هستند که اینگیجمنت ریت اینستاگرام شما را محاسبه می کنند برای مثال در سایت phlanx می توانیددر عرض ۲۴ ساعت ۳ بار اینگیجمنت صفحات خود را رایگان بررسی کنید برای این کار می توانید نام کاربری پیج خود را وارد کنید و بر ذره بین کلیک کنید تا نتیجه را بررسی کنید . influencerfee از وبسایت های دیگریست که حتی طبق اعتبار صفحه شما ، نرخ تبلیغات در صفحه شما را تخمین میزند .

روش های افزایش تعاملات در اینستاگرام

راه های افزایش اینگیجمنت ریت اینستاگرام

۱ . نظر سنجی در استوری ها

استوری دم دستی ترین ابزار اینستاگرام است که قابلیت های استوری در این اواخر بسیار پیشرفت کرده است . بلاگر های معروف از استوری استفاده می کنند تا محتواهای ارزشمند و کاربرپسند تولید کنند . نظر سنجی در استوری باعث افزایش تعامل با مخاطب می شود و مخاطب ارتباط قوی با محتوای شما برقرار می کند و در نتیجه نرخ تعامل افزایش می یابد .

۲ . در استوری کوئسشن باکس قرار دهید

گاهی از باکس های سوال برای ارتباط با مخاطب استفاده کنید . لازم نیست همیشه شما پرسشگر باشید می توانید از فالوور هایتان در خواست کنید که از شما سوال کنند و شما به آن ها پاسخ دهید . افزایش تعامل ادمین با فالوور دقیقا مساویست با افزایش اینگیجمنت ریت اینستاگرام و اعتبار صفحه شما ، پس این را جدی بگیدید و از آن غافل نشوید .

۳ . با صفحاتی که با شما فعالیت مشابه دارند ارتباط برقرار کنید

توصیه می شود در اینستاگرام با صفحاتی که مانند شما فعالیت می کنند و یا هم صنفی های شما هستند ؛ طرح رفاقت بریزید و با هم تبادل نظر کنید این گونه اطلاعات و شناخت شما از مخاطب بیشتر می شود و اینگیجمنت ریت اینستاگرام شما افزایش پیدا می کند .

۴ . استفاده از هشتگ ها بصورت هدفمند

گفته شد هشتگ ها راه های تبلیغات پیج شما آن هم به صورت رایگان هستند اما باید دقت کنید فقط هشتگ های مرتبط می تواند به شما کمک کنند . در این باره به چند نکته زیر دقت بفرمایید :

  • برای تجربه کاربری بهتر توصیه می شود از هشتگ ها به صورت متمرکز استفاده نکنید .
  • در استفاده از هشتگ ها زیاده روی نکنید .
  • به مرور برای خودتان هشتگ اختصاصی ایجاد کنید .

۵ . کامنت ها را بی جواب نگذارید

به کامنت ها پاسخ گو باشید . این کار به مخاطب این اطمینان را می دهد که نظرات آن ها برایتان حائز اهمیت است . کامنت ها در واقع نشان دهنده ی ارزش محتوای شما هستند و جواب دادن به آن ها نشان دهنده اعتبار و در نتیجه افزایش اینگیجمنت ریت اینستاگرام شماست .

۶ . از پست گذاری خود در استوری خبر دهید

معرفی کردن پست هایتان و تقاضا از مخاطب برای کامنت گذاری و لایک پست ها تعامل شما با کاربر را افزایش می دهد و کاربر حس میکند که با پیجی طرف است که به فعالیت هایش اهمیت می دهد و مخاطب را با خبر می کند . شما می توانید زمان قرار دادن پست را نیز در استوری ها نظر سنجی کنید . همه ی این ها دست به دست هم میدهند که اینگیجمنت ریت اینستاگرام شما را افزایش دهد .

۷ . محتوای ارزشمند مهم است

اساس کار اینستاگرام در واقع یک محتوای تصویری است که وجود آن بسیار مهم است و می توان گفت هسته اصلی محتوای شماست و یک محتوای نوشتاری که در کپشن پست قرار می گیرد که وجودش ضروری نیست اما برای اینگیجمنت ریت اینستاگرام مفید است .

محتوای تصویری می تواند عنصر نظم صفحه شما باشد این طور که تم های خاص با رنگ های متفا.ت می تواند جلوه بصری پیج شما را چشم نواز کند . و ارزش محتوای متنی در کپشن که کپی نشده باشد با تیپ نوشتاری مخصوص خودتان می تواند اعتبار شما نزد فالوور هایتان را افزایش دهد .

رنج تقریبی درصد اینگیجمنت ریت اینستاگرام به تفکیک تعداد فالوور

پیج‌هایی که زیر 10k فالوور دارند:

حداقل درصد اینگیجمنت ریت 8 درصد است اگر کمتر از این میزان باشد یعنی این پیج اثرگذاری دقیقی ندارد.

پیج‌هایی بین 10k تا 100k فالوور:

اگر این قبیل پیج‌ها اینگیجمنت ریت‌های کمتر از یک درصد داشته باشند در این زمینه ضعیف محسوب میشوند. و اگر بین 1 تا 3.5 درصد باشد متوسط و بین 3.5 تا 6 درصد در رده خوبی از اینگیجمنت قرار دارند. و برای این تعدا فالور ریت بالای 6 درصد بسیار عالی محسوب میشود.

وبسایت‌هایی که شما را در محاسبه‌ی اینگیجمنت ریت یاری میکند:

socialblade و ninjalitics از سایت‌هایی هستند که بیزنس پیج‌ها را بصورت عالی میتوانند آنالیز کنند. این سایت‌ها طبق گفته قبلی با میانگین لایک‌ها و کامنت‌ها محاسبه را انجام میدهند.

اینگیجمنت ریت به چه معناست؟

اینگیجمنت ریت یعنی چقدر فالوورهای شما فعال هستند. تا آمار دقیق را در تعیین نرخ تبلیغات بهش شما ارائه دهد.

جمع بندی

در این مقاله یاد گرفتیم که اینگیجمنت ریت اینستاگرام چیست و چه اهمیتی دارد و ضرورت های آن را با هم بررسی کردیم و درباره ی نحوه محاسبه آن و چگونگی افزایش آن در صفحات خود اطلاعاتی کسب کردیم .

ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و اگر مایل هستید که مقالات بیشتری بخوانید می توانید از وبلاگ آی مهدیار دیدن فرمایید و برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه میکنیم از وبسایت آی مهدیار بازدید فرمایید .

جدیدترین مطالب

آیا باید اعتبار سایت خود را بالا ببرید؟

ما یک راه حل ایده آل برای بازاریابی تجاری شما داریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 19 =

لورم ایپسوم متن ساختگی

آیا می خواهید ارتباط مستقیم با تیم ما داشته باشید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله لازم است.