نحوه دریافت بازخورد از مشتریان و تولید محتوای نظرسنجی

اهمیت محتوای بازخوردی در ارتقای کیفی کسب و کار

امروزهدریافت بازخورد از مشتریان یکی از مهمترین مولفه های ارتقای کیفیت فعالیت در هر زمینه ای بشمار می آید. مخاطبین را می توان قلب و روح هر فعالیت و کسب و کاری دانست. اگر مشتری یا مراجعی نباشد، خدمتی ارائه نمی‌شود یا محصولی به فروش نمی رسد. پس همیشه جلب اعتماد مخاطب و ترغیب کردن او برای پیگیری، در هر نوع فعالیتی لازم و ضروری است. یکی از راه های مهم جذب مخاطب اعتماد سازی است.

اعتماد سازی و بوجود آوردن حس خوب در مخاطب همان عامل مهمی است که موجب بازگشت دوباره او می شود. حتی برخی از خاطبان با معرفی برند شما به دیگران آن را تبلیغ می کنند.

در مقاله 5 دلیلی که باید در کنار فروش، تولید محتوا هم بکنید به اهمیت تولید محتوا و تاثیر آن در روند اعتماد سازی اشاره کردیم. یکی از مهم و لازم ترین نوع محتوا برای هر نوع کسب و کاری محتوای نظرسنجی است. در این مقاله به اهمیت محتوای نظرسنجی و شیوه دریافت بازخورد از مشتریان آن در افزایش راندمان کاری می پردازیم.

محتوای نظرسنجی چیست؟

هر کسب و کار و فعالیت سالم و قانونمندی هدفی جز تامین رضایت مشتریان و در نتیجه آن گسترش کسب و کار و افزایش فروش خودش ندارد. به همین علت است که همیشه دریافت بازخورد به عنوان برگ برنده هر برندی معرفی می شود. محتوای بازخوردی شامل انواع نظرسنجی و پرسشنامه ها است. این محتوا می تواند به شکل های مختلفی ارایه شود. و با جلوه های گرافیکی و خلاقیت شکل و شمایل جذاب و سرگرم کننده ای را بگیرد. و کاربران را ترغیب به همکاری کند.

تاثیر محتوای نظرسنجی در ارائه خدمات

روش های دریافت بازخورد از مشتریان

در ادامه به برخی از رایج ترین روش های دریافت بازخورد از مشتریان اشاره خواهیم کرد. به یاد داشته باشید ک این محتوا باید به گونه ای ساخته شود که کاربر را مشتاق به تعامل و نظر داد کند. پس طراحی آن باید به گونه ای باشد که در کمترین زمان ممکن بهترین بازخورد ها را از مخاطب دریافت کنید. شما می توانید از کال تو اکشن ها به خوبی برای این منظور استفاده نمایید.

1. نظرسنجی مصرف کننده

نظرسنجی مشتری می تواند در قالب فرمی با چند پرسش و جواب های چند گزینه ای برای نشان دادن میزان رضایت و یا درستی آن جملات باشد. این نوع از فرم ها زمان کمی را از مخاطبان می گیرند بنابراین براساس نوع نیاز می توانند محتوای بازخوردی مناسبی باشند.

2. ایمیل نظر سنجی

کی از راه های دریافت بازخورد از مشتریان ارسال ایمیل است. امروزه بسیاری از شرکت ها و برند های معروف ایمیل های نظرسنجی و پرسشنامه های انبوهی را به طور سالیانه برای کاربران ارسال می کنند. البته شرط اصلی دریافت عکس العمل و بازخورد از کاربران گروه هدف است. و شما باید به آن بیندیشید که آیا استفاده از این راه برای مخاطبان هدف کسب وکار من کارآمد و عملی است یا خیر.

3. مصاحبه با کاربر

یکی از راه های تولید محتوای بازخوردی مصاحبه و نظرسنجی کلامی با آنها است. در صورتی که کسب و کار حضوری و گسترده ای دارید می توانید به خوبی از یان روش استفاده کنید. و حتی از این مصاحبه ها به عنوان نوعی از تبلغیات نیز بهره ببرید. با این روش می توانید به صورت مستقیم با مصرف کنندگات ارتباط برقرار کنید و نظرات و تجربیاتشان را در قالب چند سوال کوتاه بپرسید.

4. بازخورد درجا

برخی از کارها و مشاغل پتانسیل دریافت بازخورد درجا را دارند. به این صورت که به محض ارائه محصول از آنها میزان رضایتمندیشان را سوال می کنند. قرار دادن باکس نظرات در کنار محتوا می تواند از نمونه های شایع بازخورد گرفتن درجا از مخاطبان باشد.

5. استفاده از شبکه های اجتماعی

امروزه شبکه های اجتماعی همچون تلگرام، اینستاگرام و یا واتساپ محبوبیت قابل توجهی دارند. و امکانات زیادی را برای تعامل با مخاطبان اختیار کسب و کار ها می گذارند. شما می توانید با استفاده از این شبکه های اجتماعی به طور ماه و یا سالیانه نظرسنجی کنید. استفاده از این ابزار ها برای برقراری ارتباط با مشتریان ایده بسیار موثر و جذابی محسوب می‌شود.

تولید محتوای نظرسنجی چه تاثری دارد؟

امروزه بسیاری از افراد و برند های مطرح در حال فعالیت هستند. اما چه چیزی موجب بقا و رشد آنها در حوزه کاریشان شد؟ بدون شک مشتری مداری و توجه به علایق و نیاز آنها یکی از موثر ترین روش های رشد هر کسب وکاری است. شاید بسیاری از افراد از جادوی تعامل و ارتباط با مشتری بی اطلاع باشند. و یا دریافت بازخورد مخاطب و مصرف کنندگان را کاری بیهوده و بی فایده تصور کنند. اما بدون شک امروزه یکی از مهم ترین کارهایی که از طرف متخصصان حوزه فروش و کسب و کار برای فعالیت در هر عرصه ای دریافت بازخورد از مشتریان و بررسی نقاط ضعف و قدرت است.

در ادامه به بررسی موردی فواید و تاثیرات محتوای نظرسنجی خواهیم پرداخت...

1_ ارتقای UX یا تجربه کاربری

در مقاله آشنایی با مبحث تجربه کاربری یا UX و راه‌‌‌های ارتقای آن در وبسایت به طور کامل به تجربه کاربری اشاره کردیم. پیشنهاد می کنم این مقاله را حتما مطالعه کنید. اما به طور خلاصه UX را می توان به عنوان یکی از المان های مهم در وبسایت دانست. تجربه کاربری همان حسی است که کاربر یا مخاطب پس از استفاده یا مواجه با وبسایت ، محصول یا خدمات شما پیدا می کند.

این همان انرژی یا طرز فکری است که شما با انتخاب هایتان به کاربر منتقل می کنید. و همین موارد است که باعث می شود مخاطبان از سایت شما فراری شوند یا دوباره به آن بازگردند. محتوای بازخوردی یا نظرسنجی می توان ضمن منتقل کردن حس خوب و اعتماد سازی، تجربه کاربری مخاطبان و مصرف کنندگان را به صورت دقیق و مستقیم در اختیار شما قرار دهد.

2_ ایجاد نفوذ اجتماعی

امروزه با گسترش فعالیت و کسب و کار های الکترونیک و دیجیتال ارزش کامنت ها و نظرات افراد بیش از هر زمان دیگری حائز اهمیت است. شما دیگر کسی را پیدا نخواهید کرد که بدون تحقیقات و خواندن نظر دیگران از محصولی استفاده کند و یا از جایی خرید کند.پس نظرات حقیقی و واقعی افراد درباره محصول و یا خدمات شما می تواند اعتبار شما باشد. و همین عامل تشویق کننده و محرک دیگر افراد برای امتحان کردن محصول شماست.

همان طور که مشاهده می کیند امروزه اشتراک گذاری نظرات خریدارن و مصرف کنندگان در شبکه های اجتماعی عمچون اینستاگرام بسیار متداول است. و همین عامل باعث اعتماد سازی پیج های کاری می شود. پس شما می توانید با انتشار هوشمندانه و خلاقانه محتوای بازخوردی کسب و کارتان، نفوذ اجتماعی ایجاد کنید.

3_ ارتقای محصولات

بدون شک با دریافت فیدبک و بازخورد از محصرف کنندگان ومشتریان می توان درس های بسیاری گرفت. و تمام این تجربیات را برای ارتقای سطح کیفی محصولات و خدمات استفاده کرد. تا زمانی که ایرادات کار شما مشخص نشود نمی توانید گامی به سمت جلو بردارید. برخی از کاستی ها بدهی است و شما می توانید خودتان با بررسی آنها را ریشه یابی و حل کنید. و برخی از مشکلات کار شما در بازخورد های مصرف کنندگان است.

ممکن است حتی برخی از آنها به شما چیزی نگویند و واکنشی نشان ندهند. اما مطمئن باشید که همین تجربه کاربرینامطلوب باعث می شود که آنها دیگر به سراغ شما نیاید. و یا حتی از تجربه نامطلوبشان را با دیگران نیز به اشتراک بگذارند. اما دریافت محتوای بازخوردی در قالب فرم پرسش بامه یا نظرسنجی تمای این مشکلات را حل خواهد کرد. و با برطرف کردن نقاط ضعف از تکرار دوباره این سیکل معیوب جلوگیری خواهد شد.

روش های تولید محتوای نظرسنجی

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا با ارائه روش های دریافت بازخورد از مشتریان اهمیت نظرسنجی و گرفتن فیدبک از مشتری و مخاطبان سطح کار شما را ارتقا دهیم.این نکته را به یاد داشته باشید که امروزه نظرسنجی خوب و تاثیرگذار یک نوع علم و هنر است. پس پیشنهاد می کنم که قبل از تهیه هر نوع لیست یا پرسشنامه ای حتما درباره نحوه ارائه نظرسنجی تحقیق کنید. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده مقاله‌‌‌های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای مشاهده خدمات کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینگ به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

%u0645%u0642%u0627%u0644%u0647 %u0642%u0628%u0644%u06CC%u0645%u0642%u0627%u0644%u0647 %u0628%u0639%u062F%u06CC

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

2 × 4 =