قوی ترین استراتژی لینک سازی برای وبسایت‌ها در سال 2022

کاربردی ترین استراتژی لینک سازی

یکی از مهمترین گام ها در سئو و بهینه سازی سایت‌ها، یادگیری استراتژی لینک سازی است بدون شک یادگیری نحوه لینک سازی درست میتواند به صفحات مختلف شما ارزش بیشتری دهد و بتواند جایگاه آنها را به طور قابل توجهی افزایش دهد. به همین دلیل است که همراه لینک سازی درست میتواند به شما کمک کند تا پیوستگی و انسجام بهتری حاصل شود و به مخاطب به درک بهتری از محتوا برسد. در ادامه این مقاله از آی مهدیار به بررسی کاربردی ترین استراتژی لینک سازی، لینک سازی داخلی، لینک سازی خارجی، بک لینک، انکرتکست ها و هرچه باید برای این کار بدانید خواهیم پرداخت. پس پیشنهاد میکنم تا انتها همراه ما باشید...

استراتژی لینک سازی چیست؟

امروزه ما از لینک ها در جایگاه ها و شبکه های اجتماعی مختلفی استفاده میکنید. میتوان گفت که لینک ها میتوانند معرف و راهکار سریعی برای اشتراک گذاری یک پست یا صفحه اینترنتی باشند. اگر شما قصد داشته باشید سایتی را به یکی از دوستانتان معرفی کنید بهترین راهکار فرستادن لینک صفحه و اشتراک گذاری آن است. از این رو استفاده از لینک ها پیدا کردن مناسب ترین استراتژی لینک سازی میتواند برای شما بسیار مفید باشد.

در این مقاله می خواهیم به زبان ساده به مفهوم استراتژی لینک سازی بپردازیم. اما درابتدا این عبارت ما به دو واژه برمیخوریم که باید برای شروع معنای آنها را درک کنیم.

استراتژی: راهبرد یا اِستراتِژی(strategy) به معنی تعیین اهداف و طرح نمودن برنامه ای برای رسیدن به آنها است.

لینک: واژه لینک (Link) در لغت فارسی به معنای پیوند می باشد که کاربردهای گسترده ای دارد. لینک به قدری گسترده و پر کاربرد است که بدون آن نمی توان در این شبکه جهانی به کار و فعالیت پرداخت در واقع این کار نشدنی است. البته لینک link شکل کوتاه شده کلمه Hyperlink است.

استفاده از استراتژی لینک سازی به شما کمک میکند تا قدم هایتان را هدفمندانه بردارید. به این صورت میتوانید علاوه بر تاثیرگذاری بر روی سئو محتوا و بدست آوردن جایگاه بهتر به مخاطب نیز کمک کنید تا به اطلاعات و صفحاتی بیشتری دسترسی پیدا کند.

استراتژی لینک سازی

 هدف از لینک سازی چیست؟

هدف ما از لینک سازی به صورت کلی بهبود و دسترسی به سایر بخش های سایت و افزایش رتبه در موتورهای جستجو با کلمات کلیدی خاصی می‌باشد. لینک ها به افراد این امکان را میدهند که در صفحات مختلف گردش کنند و با زدن بر روی عبارت های خاص و تعریف شده ای به نام انکرتکست به صفحات جدیدی دسترسی پیدا کنند.

ساخت لینک یکی از مسائل گسترده در سئو سایت ها میباشد. و شما برای ساختن لینک های خوب و درک کامل مفهوم استراتژی لینک سازی نیاز دارید تا با چند موضوع مختلف آشنا شوید. در این بخش ما سعی میکنیم به طور خلاصه به موضوعات مربوطه اشاره کنیم.

به طور کلی لینک های ساخته شده برای وبسایت به چند دسته تقسیم میشود:

 • لینک های داخلی
 • لینک های خارجی
 • بک لینک ها

لینک سازی داخلی:

اولین و مهم ترین چیزی که باید درباره استراتژی لینک سازی بدانید، ساخت لینک های داخلی است. لینک داخلی لینکی است که از یک صفحه به صفحه دیگر در همان دامنه است. آنها به سادگی لینک های متنی از یک صفحه به صفحه دیگر در وب سایت شما هستند. در اصل میتوان لینک های داخلی را پل ارتباطی دانست که مخاطبان را از یک صفحه به یک صفحه دیگر منتقل میکند.

در محتوای "ترفند های ارتقا سئو سایت و افزایش رنک در گوگل" نیز به اهمیت لینک های داخلی به عنوان یکی از مولفه های اصلی پرداختیم. توجه کردید؟! شما همین حالا با یکی از لینک های داخلی مواجه شدید. اگر بر روی عبارت آبی رنگی که مشاهده کردید کلیک کنید یکی دیگر از صفحات سایت ما برای شما باز خواهد شد و شما میتوانید آن را نیز مطالعه نمایید. این مثال ساده ای بود تا شما بتوانید لینک های داخلی و کارایی آنها را بهتر درک کنید.

انواع لینک داخلی

به طور کلی چهار استراتژی لینک سازی داخلی وجود دارد. و شما میتوانید لینک های داخلی را به شکل های مختلفی از جمله لینک های متنی، لینک های ناوبری یا مسیریابی، لینک های پاورقی و لینک های تصویری بسازید.

اهداف و تاثیر لینک سازی در سئو:

 • کمک به دسترسی راحت تر کاربر در سایت
 • ساختار و سلسله مراتب سایت را عرضه میکند.
 • اعتبار صفحات (PA) و قدرت رتبه بندی را میان صفحات سایت مشخص می کند.

نکته مهم: در لینک سازی داخلی به این نکته توجه کنید که با لینک سازی درست میتوانید اعتبار صفحه های لینک شده را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. بنابراین بهتر است سعی کنید از صفحاتی که قبلا منتشر کرده اید؛ که جایگاه و اعتبار خوبی در گوگل دارند به صفحات تازه و نوپای سایتتان لینک بدهید تا با این کار رنک محتوا را بالاتر ببرید.

لینک سازی خارجی:

یکی از مولفه هایی گوگل به شدت خواستار و طرفدار آن است تعامل و همکاری سالم سایت ها با یکدیگر است. بنابراین همکاری شما با سایر سایت هایی که اعتبار بیشتر یا هم سطح شما را دارند می تواند به رشد سایت شما و سایت مورد نظر کمک کند. اگر شما درون متنتان به سایت دیگری لینک بدهید به این کار لینک سازی خارجی میگویند.

انواع لینک سازی خارجی

لینک فالو: با ساخت یک لینک فالو تبادل اعتبار صورت میگیرد و شما به گوگل نشان میدهید که میخواهید بخشی از اعتبارتان را به سایت دیگری بدهید. این کار میتواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش رنک سایت مورد نظر داشته باشد.

لینک نوفالو: با دادن لینک نوفالو اعتباری بین سایت ها جا به جا نمیشود.

اهداف و تاثیر لینک سازی خارجی در سئو:

 • بهبود رتبه سایت
 • افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل
 • افزایش اعتبار دامنه
 • افزایش آگاهی از برند
 • افزایش ترافیک ورودی سایت

بک لینک (BackLink)

بک لینک ها، لینک هایی از یک صفحه در یک وب سایت دیگر هستند. اگر شخصی از یک سایت دیگر صفحه ای از سایت شما را به عنوان لینک خارجی در سایت خود قرار دهد برای شما یک بک لینک ساخته است. در استراتژی لینک سازی شما می توانید یا خودتان در سایت دیگری لینک قرار دهید و یا شخص دیگری این کار برای شما انجام دهد.

نکته اینجاست که لینک سازی خارجی و ساخت بک لینک ها میتوانند تا حدودی مشابه یکدیگر باشند. بنابراین بهتر است گیج نشوید. به عنوان مثال شما می توانید با دادن رپورتاژ آگهی به یک سایت دیگر لینک سایت خودتان را درون متن قرار داده و بک لینک بسازید. اشتراک گذاری لینک صفحاتتان در سایت های اینترنتی و یا شبکه های اجتماعی نیز میتوانند از نمونه های استراتژی لینک سازی و ساخت بک لینک باشند. گاهی اوقات برخی از سایت ها نیز میتونند با تبادلاتی به صورت پولی در سایت یکدیگر بک لینک بسازند. پیشنهاد میکنم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بک لینک و نحوه ساخت آن اینجا کلیک کنید.

انواع بک لینک:

بک لینک چه اهمیتی در سئو دارد؟

بک لینک‌ها مانند لینک سازی برای بالا بردن رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجوگر ارزشمند هستند، زیرا آن‌ها را می‌­توان نماینده اعتماد دیگران نسبت به یک سایت نام برد. به طور کلی، این لینک‌ها در وب سایت شما، یک سیگنال برای موتورهای جستجو به حساب می‌­آیند که دیگران صفحه ی شما را معتبر می دانند. شاید بسیاری از سایت‌ها را ببینید که به یک صفحه لینک داده اند.

نحوه دریافت بک لینک

 • فرصت های بک لینک را با منابع ارجاع برتر پیدا کنید.
 • از لینک های خروجی برای ایجاد مشارکت استفاده کنید.
 • از گزارش های کنسول جستجوی گوگل برای دریافت بک لینک استفاده کنید.
 • از رقبای خود جاسوسی کنید.
 • لینک های شکسته را برای ساخت بک لینک پیدا کنید.
 • محتوای با کیفیت بالا ایجاد کنید که ارزش لینک داشته باشد.
 • محتوای آسمان خراش را منتشر کنید.

چگونه در وردپرس بک لینک بنویسیم؟

 • پیوندهایی را به سایت خود در پروفایل های رسانه های اجتماعی خود اضافه کنید.
 • در گوگل برای پستی که از قبل رتبه خوبی دارد جستجو کنید و سپس آن را بهبود و گسترش دهید.
 • پست‌های فهرستی، پست‌های «چگونه»، پست‌های «چرا»، اینفوگرافیک‌ها یا پست‌هایی با ویدیوهای جاسازی شده ایجاد کنید. ...
 • پست های راهنمای نهایی را بنویسید.

اهمیت لینک سازی در سئو

بهره گیری از دانش و استراتژی لینک سازی مهمترین تاکتیک مورد استفاده در سئو است زیرا لینک ها سیگنالی به گوگل هستند که سایت شما منبعی با کیفیت و شایسته استناد است. به نوبه خود، سایت هایی با بک لینک بیشتر تمایل به کسب رتبه های جستجوی بالاتری دارند.

جمع بندی

در این محتوا از سایت آی مهدیار سعی کردیم تا به ارائه بروز ترین محتواها درباره استراتژی لینک سازی به شما کمک کنیم. امیدواریم از این محتوا لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو درباره استراتژی لینک سازی با ما به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده مقاله‌‌‌های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای مشاهده خدمات کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینگ به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

17 − 16 =