13 دلیل اصلی کاهش رنک سایت ها و راهکارهای کاربردی مدیرت افت رتبه

بررسی مهم ترین دلایل کاهش رنک سایت ها در گوگل

کاهش رنک سایت یکی از مسائل قابل بحث در زمینه سئو و بهینه سازی می باشد. اگر صاحب کسب و کار های اینترنتی هستید قطعا رتبه سایت های شما برایتان حائز اهمیت است . و دنبال راه کار هایی هستید که بتوانید با رتبه های بالای سایت خود خدمات خود را ارائه دهید و کسب درآمدتان را ارتقا ببخشید.

گاهی سایت شما دچار کاهش رتبه شده و در مراتبط گسترده تر باعث اختلال جدی در کسب و کار شما میشود. برای حل این مشکلات با ما همراه باشید...

اصلی ترین عوامل کاهش رنک سایت

گوگل بطور دائم در حال به روز رسانی الگوریتم های خود است پس هر روز دچار تغییراتی میشود. در نتیجه در رتبه ی سایت ها میتواند اثر گذار باشد . کاهش رتبه سایت میتواند طبق تغییر الگوریتم های گوگل دلایلی داشته باشد. در این مقاله چند مورد از دلایل کاهش رنک سایت ها را با هم بررسی میکنیم:

مهم ترین عوامل و دلایل کاهش رتبه سایت

۱. کاهش رنک سایت میتواند طبیعی باشد

در صورت مواجه شدن با کاهش رنک سایت؛ ابتدا با مهارت ها و ابزار هایی که در اختیار دارید سایت را مورد بررسی قرار دهید و آن را تحلیل کنید؛ اگر دلیلی پیدا نکردید احتمالا این اتفاق بصورت خود به خودی اتفاق افتاده و به زودی برطرف خواهد شد . گاهی ممکن است جستجوی کاربران در زمان های خاص مثل تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات رسمی کاهش پیدا کند چون در این برهه از زمان کاربران ممکن است در تفریحاتی مثل سفر باشند. گاهی هم خود گوگل سایت را دچار کاهش رتبه میکند تا میزان ارتباط کاربر با سایت را مورد بررسی قرار دهد و اعتماد و رضایت کاربر را نسبت به خدمات سایت بسنجد.

۲. فعالیت رغبا و سایت های هم حوزه

همانطور که میدانید رقبا هم مانند شما به دنبال بهینه سازی سایت های خود و ارائه خدمات کاربردی تر هستند. پس واجب است برای حفظ جایگاهتان وارد نبرد سختی شوید. و با تقویت متن، لینک سازی ها و اضافه کردن تصاویر متنتان را قوی کنید تا بتوانید با در مقایسه با سایر سایت ها همچنان ارزشمند باشد. برای این کار بهتر است ضعف های خود را در این زمینه بررسی و برطرف کنید تا کاربران بیشتری را جذب کنید. فراموش نکنید بهتر است محتوای خود را چند وقت یکبار به روز کنید. این کار باعث میشود تا توجه گوگل به محتوای شما جلب شود و جایگاه محتوای شما را به درجات پایین تری منتقل نکند!

۳. بروز خطا در وبسایت

خطا های روی سایت ها میتواند نارضایتی کاربران را به دنبال داشته باشد. خطاهایی از قبیل ارور های ۴۰۴ ، لینک های شکسته، مشکلات سرور و هاست سایت و مواردی از این دست می تواند سایت شما را دچار مشکل کنند. در صورتی که این مشکلات زیاد شوند گوگل به مرور کاهش رنک سایت را برای شما درنظر خواهد گرفت. و شما شاهد ریزش محتواهایتان از صدر نتایج خواهید بود.

برای حل و پیشگیری از این موضوع لازم است حتما سرچ کنسول سایتتان رامورد بررسی قرار دهید و یا از یک فرد ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

۴. اختلال در سرعت بارگذاری سایت

اگر سرعت بارگذاری پایین باشد و کاربر را منتظر بگذارد به مرور سایت شما کاربران خود را از دست میدهد و این نارضایتی کاربر باعث افت رتبه سایت میشود. پس سایتی طراحی کنید که انتظارات کاربر را بطور کامل برطرف کند و اینگونه سایت ها از دیدگاه ربات های گوگل اعتبار بیشتری دارند. در ادامه این بحث پیشنهاد می کنم حتما مقاله مهم ترین علت‌‌‌های کند بودن و دیر لود شدن سایت را مطالعه کنید. کندی سایت میتواند به تنها عاملی برای کاهش رنک سایت و صفحات مختلف آن بلکه عامل بسیاری از مشکلات دیگر نیز باشد. بنابراین این نکته را جدی گرفته و سریعا برای حل و بررسی آن اقدام نمایید.

کاهش رنک سایت

۵. پنالتی شدن سایت توسط گوگل

این به این معنی است که فعالیت های سایت مخالف قوانین مورد تایید گوگل بوده و این باعث شده که سایت توسط گوگل جریمه شود. پنالتی شدن بوسیله گوگل اتفاق بسیار جدی است! بنابراین نباید نسبت به آن بیتفاوت باشید. زیرا در صورت تکرار دوباره اشتباهاتتان جای برگشتی برای شما نخواهد بود. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دلایل پنالتی شدن سایت و نحوه تشخیص آن اینجا کلیک کنید. یکی از نشانه هایی که می تواند نشان دهنده پنالتی شدن سایت باشد، کاهش رنک سایت است.

۶. کاهش رنک سایت به دلیل آپدیت گوگل

ارتقا سرور های گوگل باعث میشود که استاندارد های گوگل در زمینه سئو و رنک دهی به سایت ها تغییر کند. پس اطلاعات سئو سازی خود را در این زمینه بروز کنید تا دچار مشکل نشوید. شما نیز باید خودتان و اطلاعاتتان را همزمان با گوگل متحول کنید. اضافه شدن الگوریتم های جدید و یا استراتژی های متفاوت می توانند مطالب شما را متحول کنند.

یکی دیگر از دلایل افت رتبه سایت ها میتواند از طرف بروز ارورهایی در کسب اطلاعات بوسیله سرچ کنسول باشد. در این حالت گوگل قادر به انتقال داده های شما به سرچ کنسول نخواهد بود و شما آمار دقیقی را مشاهده نخواهید کرد. در این صورت گوگل خطای پیش آمده در آن تاریخ را به شما گزارش خواهد کرد.

۷. هک شدن وبسایت

امنیت سایت برای حفظ اطلاعات کاربر هم برای گوگل و هم برای کاربر اهمیت فراوانی دارد. اگر امنیت سایت دچار اختلال شود این نکته می تواند یکی از دلایل افت رتبه سایت باشد. علاوه براین گاها سایت های رغیب میتوانند در رنک سایت شما تغییراتی ایجاد کنند و با استفاده از روش های غیر اخلاقی باعث کاهش رنک سایت شما شوند.

۸. افت رتبه به دلیل تغییر بک لینک ها

این موضوع در مواردی که بک لینک ها را خریده باشید و یا اجاره کرده باشید بیشتر به چشم میخورد و برای افت رتبه مستعدند. لازم است بدانید که تغییرات ناگهانی باعث افت رتبه بطور چشمگیری میشود. همچنین ساخت لینک های شکسته یا لینک های بی ارزش در سایت های ضعیف همچون مزرعه لینک میتواند تاثیر بسیاری در افت جایگاه سایت ها داشته باشند.

۹. کاهش رنک سایت دلیل تغییر لینک های داخلی

تغییرات لینک ها توسط ربات های گوگل مورد بررسی قرار میگیرند. که اگر ناگهانی و شدید باشد افت رتبه ایجاد میشود. برای جلوگیری از این خطر بهتر است که از صفحات مرتبط با موضوع که رنک و رتبه بالایی دارند به صفحه مورد نطرتان لینک بدهید تا اعتبار خوبی را با آن به اشتراک بگذارد. اتخاب انکرتکست های مناسب نیز میتواند در این راه نقش پررنگی داشته باشد.

۱۰. تجربه‌ی کاربری ضعیف و نرخ پرش بالا

اگر کاربر مدت کمی در سایت باشد یا اگر کاربری بعد از یک بار ورود به سایت بار دیگر نخواهد از سایت دیدن کند؛ این سایت از دیدگاه گوگل اعتبار مناسبی ندار . و تکرار این الگوی رفتاری کاربران در طولانی مدت دچار کاهش رنک سایت خواهید شد. در مقاله آشنایی با تجربه کاربری و راه‌‌‌های ارتقای آن در وبسایت به طور کامل به مبحث UX پرداختیم. پیشنهاد می کنم برای مشاهده این مقاله اینجا کلیک کنید.

۱۱. انتخاب کلمه کلیدی اشتباه

استفاده از کلمات کلیدی نامناسب یا اشتباه جذب کاربران را کاهش میدهد. پس بدیهی است که در تعیین کلمات کلیدی دقت به موضوع و تکنیک های استفاده از کلات کلیدی بسیار مهم است. اگر عبارت کلیدی مناسبی را برای محتوایتان درنظر نگیرید بدیهی است که محتوای شما نیز در بین نتایج نامرتبطی به نمایش گذاشته خواهد شد و به مرور منجر به کاهش رنک سایت خواهد شد.

دلایل افت رتبه سایت

۱۲ .کاهش رنک سایت به تفاوت مکانی جستجوگر

جالب است بدانید بسته به مکان فرد جستجوگر رتبه سایت متغیر است. گوگل میتواند موقعیت مکانی و حتی دستگاه شما را در هنگام سرچ مطالب در نظر بگیرد. بنابراین ممکن است شما با تغییر آی پی دستگاهتان متوجه این موضوع شوید که جایگاه محتوای شما در حال تغییر است.

13. رقص گوگل یا google dance

رقص گوگل یا گوگل دنس نیز میتواند یکی دیگر از دلایل دلایل افت رتبه سایتو جایگاه صفحات شما باشد. زمانی که شما محتوایی را منتشر میکنید ت مدتی گوگل آن را مورد آزمایش قرار میدهد و جایگاه آن را به صورت رندم و موقتی تغییر میدهد. د راین زمان شما شاهد این خواهید بود جایگاه محتواهای شما دائما در حال تغییر است. به این اتفاق گوگل دنس میگویند. در این زمان جای نگرانی وجود ندارد. و الگوریتم های گوگل پس ا زمدتی جایگاه صفحه شما را پس از محک زدن ثابت خواهند کرد.

جمع بندی:

در انتهای مطلب بهتر از خدمتتان عرض کنم که برای رتبه بندی سایت خود وقت و هزینه خود را برای استراتژی های بی پایه و اساس هدر ندهید و از طریق تولید محتوا و همگام سازی سئوی خود رتبه ی سایت خود را ارتقا ببخشید. اگر شما نیز شاهد کاهش رنک سایت خد هستید بهتر است یک نکته را درنظر بگیرید که اگر محتوای ارزشمندی را برای کاربران تولید کنید و به فکر رضایت آنها باشید جایگاه خوب و مناسبی کسب خواهید کرد. روش هایی که بسیاری از سایت ها برای دور زدن گوگل انجام میدهند نتیجه ای بجز جریمه شدن آنها نخواهد داشت و بهترین روش برای جلوگیری از کاهش رنک پیروی از اصول سئو است.

ممنون که تا اینجای مطالب با ما همراه بودید. درباره مطالب گفته شده منتظر نظرات و اطلاعات ارزشمند شما هستیم. برای مشاهده مقاله‌‌‌های بیشتر به وبلاگ آی مهدیار و برای مشاهده خدمات کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینگ به وبسایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

15 − پنج =