با هاتجر قسمت های داغ سایتت رو زیر نظر داشته باش

بررسی عملکرد و قابلیت های هاتجر

همیشه شناخت الگو های رفتاری کاربران یکی از مهم مولفه های درک بهتر آن و ارتقا کیفیت محتوا ومحصولات می باشد. شما با بررسی تمامی برند های مطرح و موفق خواهید فهمید که راز پیروزی آنها آنالیز رفتار کاربران و انطباق سیاست های کاری و طراحی با آن ها است. اگر با هیت مپ یا نقشه حرارتی آشنایی داشته باشید به خوبی می دانید که چقدر می تواند در روند کاری شما تاثیر گذار باشد. هاتجر یکی از ابزار های کمکی شما در راه شناخت بهتر مخاطبانتان است. که در ادامه این مقاله به طور مفصل به آن می پردازیم…

هاتجر چیست ؟

وظیفه ی Hotjar نمایش میزان گرما و صمیمیت سایت و کاربر به صورت دورادور می باشد. هاتجر ها در واقع ایده های جدیدی را پشتیبانی می کنند و از این طریق کاربر را تحت تاثیر قرار می دهد . در واقع هاتجر ها نقاط داغ در متون ثبت شده ی شما هستند . که دقیقا هدف مشتری یا مخاطب را از جست و جو نشانه می گیرند . شما فرض کنید کسی را دوست دارید ؛ وقتی او را می بینید به شدت تحت تاثیر قرار می گیرید و حتی گاهی برای دیدنش برنامه ریزی هم می کنید و ممکن است رنگ مورد علاقه طرف را بپوشید ؛ این شرایط دقیقا هاتجر درونی شما فعال و شکوفا شده است . 

پس Hotjar را ابزاری در نظر بگیرید که رفتار کابران سایت شما را زیر نظر دارد و نتیجه اش را به شما گزارش می دهد . هاتجر ها به راحتی رفتار کاربر را از بدو ورود آن ها به سایت تا خارج شدن آن ها از سایت را زیر نظر می گیرد. و با علایم گرافیکی و رنگ ها به شما نمایش می دهند تا بدانید کدام قسمت سایتتان پر بیننده تر از سایر بخش ها است.

این ابزار مفید با شناسایی الگوی کلیک کاربران محل های پرطرفدار که بیشترین توجه کاربران را جلب می کنند به شما نشان می دهند. این مولفه می تواند تاثیر شگفت انگیزی برای بهبود رابط کاربری شما و ارتقا طراحی سایت با شناخت مهم ترین بخش های سایت از نظر کاربران داشته باشد.

بررسی ابزار هاتجر

مروری بر قابلیت های هاتجر:

  • Heat map: با استفاده از این قابلیت میتوانید به صورت کاملا بصری کلیک ها، رفتارها و اسکرول شدن صفحات را در سایت مشاهده کنید. و با تحلیل داده ها متوجه شوید کدام بخش ها بیشتر مورد توجه مخاطبان است.
  • تجزیه و تحلیل فرم: اگر سایتتان دارای بخش خاصی برای تکمیل فرم و اطلاعات است. شما میتوانید با استفاده از داده های هاتجر متوجه آن شوید که کدام فیلدها کمتر مورد توجه قرار میگیرد و کاربران به کدام قسمت ها اشتیاق بیشتری نشان میدهند.
  • بازخورد ورودی ها: بازخورد و فیدبک کاملا قابل مشاهده ای از رفتار تازه وارد ها به سایتتان بدست آورید با این قابلیت میتوانید رفتار افراد را به محض ورود به سایتتان مشاهده کنید.
  • ضبط بازخورد و عملکرد مخاطبان: با استفاده از این افزونه میتوانید نتنها تصویر بلکه فیلم ضبط شده از رفتارهای کاربرانتان را ببینید. و از این طریق با آزمون و خطا کردن سایتتان را روز به روز بهتر کنید.

مواردی که اشاره کردیم برخی از مهم ترین قابلیت های افزونه Hotjar بود. به طور کلی متیوان یک افزونه یک ابزار ثبت و ضبط رفتار کاربران دانست که به شما در نمایش بازخورد ها کمک میکند.

Hotjar چگونه باعث بهبود سایت می شود؟

اگر به دنبال بهبود سایت خود هستید از ویژگی های هاتجر غافل نشوید و سعی کنید از آن ها استفاده کنید.

۱ . Hotjar ابزاری است که خیلی واضح می تواند شما را از عملکرد کاربران در وبسایت آگاه کند.

۲ . جزئیات عملکرد کاربران را بسیار دقیق به شما نشان می دهد مثلا می گوید که کاربران شما چه زمانی سایت را ترک کرده اند و حتی می گوید که علت ترک آن ها چه بوده است.

۳ . تمام عملکرد هاتجر ها خودکار و اتوماتیک بوده و نیازی نیست که شما کاری را انجم دهید یا درباره ی آن یادگیری هایی داشته باشند.

۴ . هاتجر ها بسیار قیمتی خوبی نسبت به عملکردشان دارند و همچنین کارکرد آسانی هم دارند.

پس Hotjar با نشان دادن بخشی از تجربه کاربری مخاطبان سایت به دردتان میخورد ؛ چون بسیار پر قدرت و در عین حال بسیار با دقت است و با نشان دادن جزئیات به شما به راحتی می تواند به شما کمک کند تا سایت را با دقت بیشتری رصد کنید و شناخت شما را از مخاطب افزایش می دهد.

با نصب هاتجرها درجه‌ی محتوای خود را افزایش دهید

برای نصب Hotjar و استفاده از بر روی بسایتتان کافیست وارد سایت www.hotjar.com شود و با ایجاد یک حساب کاربری ID یا شناسه سایتتان را وارد کنید.

برای نصب آن بر روی وبسایت می توانی از Google Tag Manager استفاده کنید.

امکاناتی که Hotjar در اختیارتان قرار می دهد را جدی بگیرید

گفته شد که از کاربردی ترین امکانات هاتجر ، آنالیز رفتار کاربر در سایت است . هاتجر نمودار گرمایی در اختیارتان می گذارد و حتی فرم نظر سنجی ایجاد می کند و به راحتی قیف تبدیل سایت را محاسبه می کند .

این نمودار گرمایی هاتجر در اثر استفاده ی کاربر از ویدیوی ضبط شده بدست می آید و رفتار کاربر را پیدا می کند و باگ های سایت را به شما تحویل می دهد . از مزیت های ویدیو ها می توان گفت که تجربه ی کاربر را بسیار خوب درک می کند و جزئیات کار کردن کاربر را با بخش های مختلف سایت را در اختیارتان قرار می دهد .

تفاوت هاتجر با گوگل آنالیتیکس از زمین تا آسمان است

البته که هاتجر ها نمی توانند جایگزین تجهیزات قبلی شود اما توصیه می شود برای دست یابی به ایده آل های خود در سایتتان از هاتجر و گوگل آنالیتیکس هم زمان استفاده کنید .

گوگل آنالیتیکس اطلاعاتی درباره ی صفحات سایت شما در اختیارتان قرار می دهد مثلا بانس ریت سایت یا نرخ تبدیل را در اختیارتان قرار می دهد . اما ممکن است بسیاری از زمتن ها این اعداد و ارقام برای شما سوالات بیشتری بوجود بیاورند و شما در تشخیص رفتار مخاطبان سایتتان سردرگم شود. و چرا های زیادی برایتان درست شود. Hotjar همان ابزاریست که به چرا و چگونه های شما پاسخ خواهد دارد و به درک بهتر نتایج گوگل آنالیتیکس کمک می کند.

هاتجر کمی اطلاعات دقیق تر را به شما می دهد ؛ مثلا تعامل کاربر با موبایل در سایت شما را زیر نظر می گیرند و خیلی سریع شما می توانید مخاطب را بشناسید .

ابزار هایی که در کنار Hotjar نیازتان می شود:

Hotjar علاوه بر عملکرد مستقیم روی سایت شما می تواند در کنار ابزار هایی که به آن ها اشاره خواهد شد ؛ سایت شما را به ابر قدرت تبدیل کند . از این ابزار ها می توانیم به ورد پرس ، جوملا ، شاپی فاکس ، دروپال ، هاب اسپوت و … اشاره کرد.

برای دانلود افزونه هاتجر از طریق سایت وردپرس و کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

راهنمای نصب افزونه:

شما علاوه بر استفاده ا زلینک بالا برای دانلود مستقیم افزونه از آرشیو افزونه های وردپرس که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم؛ میتوانید از روش زیر نیز استفاده کنید.

برای نصب افزونه Hotjar برای سایت های وردپرسی به صورت دستی پس از تکمیل فرآیند دانلود فایل فشرده باید آن را در پوشه /wp-content/plugins/ آپلود کنید. و در پایان افزونه را از طریق منوی plugins در وردپرس فعالسازی کنید.

جمع بندی

اگر شما نیز احساس می کنید که برای طراحی بخش های مختلف سایتتان نیاز به بررسی بیشتری دارید، هاتجر می تواند با نشان دادن هرچه شما نیاز دارید و نقاط ضعف و قدرت کارتان به شما برای درک بهتر کارتان الهام ببخشد. پس شما نیز استفاده از نقشه های حرارتی را مدنظر قرار دهید. و با استفاده از آنها تجربه جدید و متفاوتی برای خود و مخاطبانتان خلق کنید.

امیدواریم از این مقاله هم لذت برده باشید.لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید. خوش حالیم که سایت ما رو برای مطالعه این محتوا انتخاب کردید. شما برای خواندن مطالب مرتبط بیشتر می‌توانید به وبلاگ آی مهدیار و برای اطلاع از برترین خدمات دیجیتال مارکتینگ به صفحه اصلی سایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

جدیدترین مطالب

آیا باید اعتبار سایت خود را بالا ببرید؟

ما یک راه حل ایده آل برای بازاریابی تجاری شما داریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

لورم ایپسوم متن ساختگی

آیا می خواهید ارتباط مستقیم با تیم ما داشته باشید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله لازم است.