راهکارهای ساده برای حل مشکل محتوای تکراری در سایت و روش های جلوگیری از آن

اهمیت عدم انتشار محتوای تکراری

درباره‌ی ارزش محتوای منحصر به فرد خیلی خوب میدانید‌. محتوای تکراری یا duplicate content در سئو میتواند نفوذ کند و کار و کاسبی شما را به بزند‌. پس میتوانید حدس بزنید که کاربران به دنبال محتوایی ناب‌، جدید‌، باکیفیت‌ و عالی هستند. حالا برای حل مشکل محتوای تکراری در سایت چه باید بکنیم؟ برای این که با این مورد آشنا شوید با ما همراه باشید‌.

منظور از محتوای تکراری یا duplicate content چیست‌؟

محتوای تکراری از نظر کیفیت هر چقدر هم عالی باشد‌؛ چیزی نمیتواند تکراری بودنش را تغییر دهد‌. حالا محتوای تکراری چیست؟ چه عاملی باعث میشود که یک محتوا تکراری جلوه کند‌؟ و حل مشکل محتوای تکراری در سایت چگونه است؟

محتوای تکراری در واقع محتوایی است چندین بار در صفحات سایت شما تکرار شده باشد‌؛ این محتوا‌ها میتوانند شامل کلمات کلیدی تکراری و مشابه باشند‌. به زبان ساده اگر یک متحوا عینا یا به طور مشابه در یک مکان ظاهر شود، محتوای تکراری شناخته میشود. به طور مثال اگر متنی از سایت شما چندین بار به طور کامل در سایت تکرار شود، میتوان آن را به عنوان duplicate content شناخت. البته محتواهای تکراری میتوانند به شکل های مختلفی ظاهر شوند که بیشتر به آنها خواهیم پرداخت. پس توصیه میشود این نوع محتوا‌ها را با اعمال تغییرات به محتواهای جدید تبدیل کنید و یا اگر این امکان میسر نیست آن را حذف کنید‌.

درنظر بگیرید که در سایتتان چندین نسخه صفحه مشابه یکدیگر داشته باشید. این اتفاق ممکن است برخی اوقات در طراحی صفحات مختلف سایت پیش بیاید و شاید شما هم آن را تجربه کنید. اما در این بین لازم است که شما به گوگل و ربات های خزنده آن نشان دهید که کدام یک از این صفحات برگه اصلی شما است.

محتوای تکراری در سئو

تفاوت محتوای تکراری و محتوای کپی شده در چیست‌‌؟

با الگوریتم پاندا آشنا هستید‌؛ میتوان گفت این الگوریتم قاضی گوگل است‌، و خیلی راحت محتوا‌های کپی شده را تشخیص میدهد و خیلی جذی با آن‌ها برخورد می‌کند‌. اما اگر در وبسایتتان محتوای تکراری داشته باشید‌؛ جرمش به اندازه محتوای کپی شده سنگین نیست‌. در واقع محتوای تکراری برای سایتتان مشکلاتی را بوجود می‌آورند که باعث و بانی عمده این مشکلات‌، قطعا گوگل و الگوریتم‌هایش نیست‌.

محتوای تکراری در سئو باعث بروز چه مشکلاتی می‌شود؟

محتوای تکراری میتواند مالکان وبسایت‌ها را به چالش بکشد‌. میتوان گفت محتوای تکراری در سئو باعث افت رتبه سایت و رنک سایت شما می‌شود‌. این کاهش رتبه بسیار افت چشمگیری خواهد بود‌. با انتشار محتوای تکراری‌، تشخیص این محتوا‌ها برای گوگل و موتور‌های جستجو بسیار سخت خواهد شد و وقتی موتور‌های جستجو دچار مشکل شوند‌؛ نتایج نمایش داده شده به کاربران نیز به اختلال میخورد و نسخه مناسب در اختیار کاربر قرار نخواهد گرفت‌.

حل مشکل محتوای تکراری در سایت

عوامل بوجود آمدن duplicate content در وب‌سایت

همانطور که پیشتر اشاره کردیم دلایل زیادی میتوانند باعث ایجاد محتوای تکرار شوند. از این در این بخش به طور تخصصی تر به برخی از دلایل و راهکارهای حل مشکل محتوای تکراری در سایت اشاره خواهیم کرد.

1: قرار گرفتن سایت HTTP در برابر HTTPS یا WWW در مقابل بدون WWW

گاهی ممکن است سایتتان را از حالت HTTP به HTTPS برای ایجاد امنیت بیشتر تغییر دهید. و یا WWW را از ابتدای آدرس تایتتان حذف کنید (به طور مثال سایت آی مهدیار در ابتدای آدرس فاقد www است) در اینگونه موارد محتوای اصلی سایت شما تغییری نمیکند یا سایت جدید ایجاد نمی شود. اما باید از این بابت مطمئن شوید که گوگل سایت شما را به شکل نسخه های تکراری شناسایی نکند!

2: تشابه در URL سایت

URL یا آدرس سایت یکی از موارد بسیار حساس میباشد بنابراین اعمال تغییرات نادرست در آن میتواند شبکه لینک سازی و یا ساختار سایت را دچار مشکلاتی کند. برخی اقدامات از جمله کدهای تجزیه و تحلیل میتوانند باعث بروز مشکلات محتوای تکراری در سئو شوند. تکرار برخی از پارامترها یا ترکیب قرارگیری آنها در آدرس نیز میتواند باعث این مشکل شود. پس لازم است حواستان به URL های تکراری و مشابه باشد و از آن جلوگیری کنید.

3: ساختن چندین صفحه برای یک موضوع مشترک

در نظر بگیرید که شما یک وبسایت فروشگاهی دارید. اگر 5 رنگ از یک کیف داشته باشید و برای هر یک از این کیف ها یک صفحه تنها با تفاوت رنگ آنها بسازید. شما 5 صفحه مشابه هم داشته باشید. این مورد میتواند یکی از اشتباهاتی باشد که برخی از وبسایتهای فروشگاهی دچار آن شوند. در صورتی که شما در سایت های فروشگاهی مطرح مشاهده میکنید که مواردی مثل رنگ، طرح، مدل و بسیاری از موارد جزئی دیگر که کالا های مشابه را از هم متمایز میکنند به چورت یک قابلیت در کنرا آن قابل انتخاب است.

ترفند‌های حل مشکل محتوای تکراری در سایت

به طور ساده اگر شما هم با محتوای تکراری مواجه شدید بهترین روش آن است که صفحه اصلی را به گوگل معرفی کنید. حال که با مفهوم خود duplicate content و دلایل بوجود آمدن آن آشنا شدید به راهکار حل این مشکل خواهیم پرداخت.

استفاده از تگ کنونیکال:

یکی از راهکارهای رایج حل مشکل محتوای تکراری در سایت استفاده از Rel=”canonical” است. این عبارت کاملا این موضوع را برای موتورهای جستجو مشخص میکند که کدام صفحه برگه اصلی شماست و به صورت باید آنها را نمایش دهند. پس اگر دو آدرس یا صفحه مشابه یا یکسان داشته باشید میتوانید از تگ کنونیکال استفاده کنید.

ریدایرکت 301:

در بسایری از موارد ریدایرکت 301 میتواند بهترین عملکرد برای حل مشکل محتوای تکراری در سایت باشد. زیرا هنگامی که چندین صفحه از سایت اعتبار و جایگاهشان را با یکدیگر ادغام کنند و به با یک صفحه واحد به اشتراک بگذارند؛ در نتیجه به جای رغابت با یکدیگر به آن صفحه ارزش و اعتبار بیشتری میدهند. به این صورت صفحه اصلی مورد نظر علاوه بر دریافت جایگاه بهتر، به شکل مناسب تری به گوگل معرفی میشود.

استفاده از متا ربات no follow:

یکی از روش های کاربردی برای برطرف کردن مشکل دابلیکیت کانتنت این است که از متا ربات “noindex, follow.” استفاده کنید. که به آن Meta Noindex,Follow نیز گفته میشود. این تگ میتواند به HTML هر یک از صفحاتی که باید از لیست ایندکس حذف شود؛ افزوده شود. این کار باعث آن میشود که ربات ها علی رقم خزش در این صفحات آنها را در بخش SERP به نمایش نگذارند.

سوالات متداول

محتوای تکراری در سئو به چه معناست؟

محتوای تکراری یا duplicate content محتوایی است که در اینترنت در بیش از یک مکان نمایش داده میشود. اگر محتوایی به شکل های مختلف چندین بار ظار شود به طور که گوگل متوجه نسخه اصلی نشود؛ محتوا تکراری شناخته میشود.

محتوای تکراری چه مشکلاتی بوجود می آورد؟

اگر یک محتوا از سایت نمونه های مشابهی داشته باشد موتورهای جستجو نمیتوانند نسخه اصلی را به درستی پیدا کنند و نمایش دهند. بنابراین این مشکل میتواند باعث افت رتبه صفحات و بروز خطا در ایندکس آنها شود.

چطور میتونیم متوجه duplicate content بشویم؟

برای این کار میتوانید 10 کلمه یا یک پاراگراف کوتاه از محتوا را با نقل قول در گوگل سرچ کنید و نتایج را بررسی کنید. اگر یک صفحه از سایت شما بیش از یکبار نمایش داده شد محتوا تکراری است.

جمع بندی

ممنون که تا انتهای مطالب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به محتوای تکراری در سئو و حل مشکل محتوای تکراری در سایت اشاره شد‌؛ اگر درباره‌ی این مطالب اطلاعاتی دارید خوشحال میشویم که با ما به اشتراک بگذارید‎‌. اگر به دنبال مطالب بیشتر هستید از وبلاگ آی مهدیار و برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خدمات دیجیتال مارکتینگ از وبسایت آی مهدیار دیدن کنید‌.

جدیدترین مطالب

آیا باید اعتبار سایت خود را بالا ببرید؟

ما یک راه حل ایده آل برای بازاریابی تجاری شما داریم.

2 دیدگاه دربارهٔ «راهکارهای ساده برای حل مشکل محتوای تکراری در سایت و روش های جلوگیری از آن»

 1. سلام و ادب
  نحوه ی استفاده از تگ کنونیکال چگونه هست؟
  آیا محتوای تکراری و کپی ما از سایت دیگه رو بیخیال میشه

  1. سحر فرزانه نژاد

   سلام ممنون که مقاله ما رو مطالعه کردید🌷😊
   شما با استفاده از این تگ کنونیکال می توان مشکل duplicate در وب سایت رو رفع کنید. این مشکل زمانی به وجود می آید که وب سایت شما دارای محتوایی یکسان در چندین URL است. درحقیقت شما با استفاده از این تگ به موتور های جستجو اعلام میکنید که کدام نسخه از صفحات موجود در وب سایت برای شما حائز اهمیت است تا به عنوان نتیجه ی جستجو به کاربران نمایش داده شود.
   برای استفاده از تگ کنونیکال هم شما چند راه دارید: کد کنونیکال در HTML – کد کنونیکال در هدر HTTP – سایت مپ – ریدایرکت 301
   امیدوارم جواب سوالتون رو گرفته باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

لورم ایپسوم متن ساختگی

آیا می خواهید ارتباط مستقیم با تیم ما داشته باشید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله لازم است.