اصول نگارش تولید محتوا و چند نکته کلیدی برای بهتر نوشتن

قواعد مهم و اصول نگارش تولید محتوا

شناخت اصول نگارش تولید محتوا یکی از مهم ترین اقدامات در جهت نوشتن است. اگر شما از اهمیت نگارش درست محتوا آگاه باشید، می دانید که فرقی ندارد متنی برای پیج اینستاگرامتان بنویسید یا صفحه از وبسایت در هر صورت داشتن علم کافی در زمینه شناخت قواعد اولیه نوشتن بسیار مهم و ضروری است.

درباره‌ی نگارش محتوا در وردپرس چه میدانید‌؟ اهمیت نگارش محتوا در سئو چگونه است‌؟ نگارش محتوا چه تاثیری در میتواند بر سئو بگذارد و چگونه میتواند برای شما جذب مخاطب کند؟ آیا تولید محتوا از اصول خاص نگارشی پیروی میکند؟ با ما همراه باشید تا درباره‌ی این موضوع بیشتر بدانید‌.

محتوا چیست؟

بهتر است قبل از آشنا شدن با اصول نوشتن محتوا بهتر است با مفهوم محتوا آشنا شوید‌. برای محتوا چندین تعریف وجود دارد که تعریف کامل و جامع را فقط میتوان درباره‌ی محتوا با کیفیت گفت و آن این است که محتوا مانند داستانی است که با هدف نوشته شده و در آن حس تعامل دو سویه وجود دارد که این تعامل توسط خواننده آن محتوا قابل درک است‌. این حس تعامل در قالب‌های مختلفی قابل فهم است که انواع محتوا را تشکیل میدهند که شامل متن‌، ویدیو‌، پادکست‌، تصاویر و ... است‌.

محتوای سئو شده چیست‌؟ محتوای سئو شده همان محتوایی است که یا متن است یا تصویر و ویدیو اما با فاکتور‌های سئو به بهینه‌سازی موتور‌های جستجو رسیده و دقیق‌تر در حال اطلاع‌رسانی به کاربران است‌. در واقع محتوای سئو شده محتوایی است که با نیاز کاربر مرتبط و مفید است‌.

اصول نگارش تولید محتوا

شناخت اصول نوشتن محتوا چه ارزشی دارد‌؟

محتوایی که با اصول سئو شود اهمیت دارد و سریعا پادشاه موتور‌های جستجو میشوند‌. این محتوا ارزشمند است چون اطلاعات سازماندهی شده دارد و در دسترس عموم قرار میگیرد‌.

محتوای سئو شده در دید الگوریتم‌های گوگل بسیار ارزشمند است و در دید کاربران هدف قرار میگیرد و با اجازه گوگل به راحتی ارائه میشود‌.

سئو برتر چه ویژگی‌هایی دارد‌؟ محتوای سئو شده‌ی برتر محتوایی است که اصول نوشتن محتوا و فاکتور‌های سئو در آن رعایت شده باشد‌. در ادامه با اصول نگارش تولید محتوا بیشتر آشنا خواهیم شد‌.

فاکتور‌های مهم یک محتوای ارزشمند از نظر اطلاعات‌

  • محتوا دارای اطلاعات تماس باشد‌.
  • محتوای آموزنده و مرتبط باشد‌
  • اطلاعات محتوای شما با محتواهای هم صنفی‌هایتان رقابت کند‌؛ هم از نظر اطلاعات هم از نظر نحوه در نظر گرفتن اصول نوشتن محتوا!
  • محتوایتان از کیفیت بالا برخوردار باشد و جلوه بصری در آن رعایت شود‌. و البته محتوای شما منحصر به فرد باشد‌.
  • در محتوایتان تعامل را در نظر بگیرید و احساس ارتباط را به خواننده منتقل کنید تا اعتماد کاربر را جلب کنید‌.

پیشنهاد یکنم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محتوای تعاملی و روش‌های ایجاد آن اینجا کلیک کنید.

اصول نگارش تولید محتوا و ساخت متن ارزشمند

1‌. استفاده به جا از کلمه کلیدی

تکرار مکررات در یک متن میتواند خسته کننده و در مواقعی گیج کننده است‌. پس برای سئو‌، محتوا را فدا نکنید‌. از اصول نگارش محتوا در وردپرس این است که جهت جلوگیری از تکرار دائم کلمه کلیدی‌، تمرکزتان را بر کلمات کلیدی بلند بگذارید و اگر میخواهید نگارشتان حرفه‌ای باشد به هیچ وجه از کلمه کلیدی رقابتی استفاده نکنید. ابزار موثر در سئو را در این زمینه دست کم نگیرید و حواستان را به ارتباط محتوا با کلمه کلیدی به خوبی جمع کنید‌.

2‌. نگارش ظاهر محتوا

جلوه بصری اولین مرحله‌ایست که که کاربر را به خود جلب میکند‌. جلوه بصری شامل فهرست بندی محتوا‌ها‌، استفاده از رنگ‌های متنوع و پاراگراف‌های کوتاه‌، علائم نگارشی به جا و ... است‌. مثلا توصیه میشود هر 150 الی 300 کلمه یک زیر عنوان یا حتی یک تصویر داشته باشد چون این جلوه بصری نشان میدهد تولید کننده محتوا اهمیت بسیاری به جزئیات قائل است و مطالب ارائه شده دسته بندی شده هستند‌.

اهمیت نگارش محتوا در سئو در دسته بندی جلوه‌های بصری‌، شامل تصاویر نیز میشود‌. هر محتوایی که تصویر نداشته باشد کمتر مورد توجه قرار میگیرد پس محتوایتان را طوری تنظیم کنید که غنی از تصاویر باشد‌؛ تصاویر نقش مهمی را در سئو اجرا میکنند به این معنا که کاربران از آموزش‌های تصویری استقبال بیشتری میکنند پس این مورد را دست کم نگیرید‌.

3‌. پاراگراف بندی مناسب

یکی از حائز اهمیت‌ترین اصول نگارش تولید محتوا توجه به پارگراف بندی مناسب و به جای متن می‌باشد. اگر متنتان دارای پاراگراف‌های بلند باشد خوانایی متن شما تحت تاثیر قرار میگیرد و خواننده از از مدتی از پیگیری و ادامه متن شما خود داری میکند. پس سعی کنید تا جای ممکن اندازه پاراگراف‌ها را از حد معمول خارج نکنید.

به یاد داشته باشید که اصول نوشتن محتوا در زمینه پاراگراف بندی به این صورت است که شما می‌توانید در زمان عوض شدن بحث یا موضوع پاراگراف دیگری به متنتان اضافه کنید.

4‌. پرهیز از غلط‌های املایی

همیشه سعی کنید غلط‌های دیکته ای را به حداقل برسانید‌. درست است که متن را انسان تایپ میکند و انسان هم جایز الخطاست اما خطای بیش از حد‌، از حوصله کاربران به دور است‌. غلط‌های املایی میتواند ارزش محتوا را پایین بیاورد و در عین حال وقت زیادی را از مخاطب بگیرد و در درک محتوا اختلال ایجاد کنید‌. پس بدانید که کاربران سراغ محتوایی میروند که حس کنند برای وقت آنها ارزش قائل شده‌اند‌. پس سعی کنید با یادگیری دیکه صحیح لغات کیفیت محتوا را افزایش دهید.

5‌. استفاده درست از علائم نگارشی

از استفاده علائم در اصول نگارش تولید محتوا قافل نشوید‌. این علائم میتوانند در خوانایی محتوا نقش مهمی را ایفا کنند‌. علائم نگارشی میتوانند به درک محتوا توسط خواننده کمک کنید پس یک ویرگول‌، علامت تعجب‎‌، نقطه یا نقطه ویرگول را دست کم نگیرید‌. علائم نگارشی کدهای کمکی نویسنده برای خوانندگان است. و به آنها کمکمیکند که به درک درست و ناسب‌تری از متن و محتوا درست پیدا کنند.

در جملات خبری‌، نقطه را و در جملات عاطفی و طنز علامت تعجب را و در جملات سوالی علامت سوال را دست کم نگیرید‌. این موارد در نگارش محتوا در وردپرس بسیار قابل تامل و حائز اهمیت است‌.

اصول نگارش تولید محتوا

6. کاهش استفاده از افعال مجهول

شاید یکی از اصول نگارش تولید محتوا که در حال حاظر بیش از پیش ضروری است، به حداقل رساندن افعال مجهول باید. این افعال که عموما در متن‌های عملی مورد استفاده قرار میگیرند به دلیل دادن اطلاعات ناقص به خوانندگان چندان محبوب نیستند. همچنین الگوریتم‌های گوگل نیز برای خوانایی بهتر متن و تحت تاثیر قرار دادن مخاطب به استفاده درست از افعال و بکار بردن نهاد در جملات تاکید میکند.

جمع‌بندی

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید‌. در این مقاله به برخی قواعد کلیدی و اصول نگارش تولید محتوا اشاره شد‌. سعی کنید اگر در زمینه تولید محتوا فعالیت دارید همواره اطلاعاتتان را در زمینه ویراستاری و اصول نوشتن محتوا بالا ببرید. برای این کار منابع و مراجع معتبر ادبیاتی را مطالعه و از آنها یاد بگیرید. اگر در این باره اطلاعات بیشتری دارید ممنون میشویم که با ما به اشتراک بگذارید و اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید‌.

اگر به دنبال مقالات بیشتر هستید از وبلاگ آی مهدیار و برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ از وبسایت آی مهدیار دیدن کنید‌.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

هشت + پانزده =