جدید ترین تکنیک های سئو سایت در سال 2022

تکنیک های سئو سایت

سال گذشته یک سال باور نکردنی برای بروز رسانی و بروز تغییرات اساسی در تکنیک های سئو سایت و الگوریتم های گوگل بود. تغییراتی که چگونگی روش های سئو برای افزایش کیفیت سایت را برای کاربران بهبود بخشید. این تغییرات باعث شد تا اولویت بندی های جدیدی برای نمایش صفحات در نتایج گوگل بوجود بیاید و سایت ها و وبمسترها نیز ملزوم به ایجاد تغییراتی در رویه کاری و سئو سایتشان شدند.

ما می توانیم انتظار داشته باشیم افزایش تنوع نتایج موتور های جستجو، تحولات عظیمی در الگوریتم ها و ویژگی های جدید گوگل ازجمله ابزارهایی مانند لنز گوگل بوجود بیاورد. بنابراین مولفه و تکنیک های جدید سئو را باید برای سال 2022 درنظر گرفت تا به نوعی از قافله تحولات گوگل عقب نماند.

این راهکارها به ما نمایش میدهند که چگونه باید روش های کاریمان را در حال حاضر و در آینده مدیریت می کنیم. بنابراین ما برای اینکه یک سئو حرفه ای داشته باشیم به یک سری تکنیک نیاز داریم. این استراتژی های سئو باعث میشوند در جنگ با دیگر سایت ها برویم. پس پیشنهاد میکنم تا انتهای این محتوا برای یادگیری جدید ترین تکنیک های حرفه ای سئو در سال 2022 همراه آی مهدیار باشید...

مروری بر مهم ترین تکنیک های سئو سایت در سال 2022

قبل از آنکه به بررسی تکنیک های سئو سایت در سال جدید بپردازیم لازم است. توضیحی سریع و مختصر درباره اصل سئو و لزوم آن بدهیم. در محتوای "سئو و بهینه سازی، توضیح به زبان ساده" به طور کامل به این مبحث پرداخته ایم. اما به طور کلی سئو مجموعه اقداماتی است که بر اساس الگوهای رفتاری گوگل تنیم شده است تا افراد بتوانند با انجام این کارها و قوانین محتوا ها را هم برای گوگل و هم برای کاربران ارزشمندتر کنند. به این صورت صفحه تولید شده میتوانند جایگاه بهتری در نتایج یا به اصطلاح SERP کسب نماید.

1: اهمیت مولتی مدیا در تکنیک های سئو سایت

شاید شما هم تا به حال نام مولتی مدیا یا محتوای چند رسانه ای را شنیده باشید. این مولفه که در گوگل به نام MUM (multitask unified model) به معنای مدل یکپارچه چندگانه شناخته میشود، به هوش مصنوعی گوگل کمک کرده تا نتایج را به صورت بهینه تری به کاربران نمایش دهد و با متوجه شده معنا و مفهوم اصلی جستجوی انها بهترین گزینه ها را نمایش دهد.

سیستم MUM نزدیک به 1000 برابر قدرتمند تر از استراتژی BERT گوگل برای فهم منظور کاربر عمل میکند. و نتنها زبان را مفیهمد بلکه میتواند آن را تولید کند. MUM بر روی 75 زبان زنده دنیا اجرا و آموزش دیده شده تا درک بهتری از اطلاعات کسب کند. بنابراین میتواند داده ها را در متن و تصاویر به خوبی درک و تحلیل کند و در آینده نیز قابلیت های آن برای ویدیو و محتوای صوتی نیز ارتقا پیدا میکند.

گوگل MUM چیست؟

چرا باید در استراتژی های سئو چندرسانه ای را در نظر بگیرید؟

همانطور که رد بخش بالا مطالعه کردید سیستم MUM دروازه جدیدی را برای جستجوگران و وبمستر ها باز میکند و میتواند تحولات عظیمی در تکنیک های سئو سایت در سال 2022 بوجود بیاورد. و با بهبود بخشیدن نمایش نتایج به کاربران و سایت هایی که اصول سئو را به درستی اجرا میکنند کمک بزرگی کند. اجرای این پروژی تغییراتی را در الگوریتم های گوگل نیز ایجاد میکند که میتواند آنها را هوشمند تر از پیش کند. همچنین این سیستم میتواند با تمرکز بیشتر بر روی متن اثرات کلمات کلیدی را کمرنگ تر کند.

در ادامه میتوان به این نتیجه رسید که امسال سال رسانه هایی مثل تصاویر و ویدیو ها است. زیرا گوگل به محتوای چند رسانه ای از دید متمایزی نگاه میکند. بنابراین شما میتوانید با تمرکز تکنیک های سئو سایت بر روی این مسئله کمک بزرگی به سایتتان کنید. در ادامه این بخش به این نکته اشاره میکنیم که دقیقا چرا و چطور در سال 2022 رسانه های تصویری و ویدیویی اهمیت پیدا کرده است.

قدرت تشخیص بصری لنز گوگل

گوگل تقریبا در 10 سال گذشته به طور قابل توجهی در راه حل های تشخیص تصویر سرمایه گذاری کرده است. اما اخیرا سرعت و مقیاس ادغام آن را به جستجوی روزمره افزایش داده است و این نشان میدهد که این تکنیک های جدید سئو تا چه حد مهم است.

به همین دلیل میتوان گفت توجه به مواردی همچون متن جایگزین تصاویر، نام فایل، عنوان تصاویر و یا حتی ابعاد فایل ها جز مهم ترین تکنیک های حرفه ای سئو امسال هستند. و به درک بهتر تصاویر کمک میکند. در ادامه پیشنهاد میکنم محتوای "نکات طلایی برای سئو و بهینه سازی تصاویر در وب سایت" را برای کسب اطلاعات دقیق تر مطالعه کنید. زیرا ابزارهایی مثل Google Cloud’s Vision AI و Google Lens مدام در حال تکامل هستند تا به درک عمیق تری از تصاویر برسند.

2: تامین امنیت برای سرعت

امنیت و سرعت همیشه دو مولفه اصلی و کلیدی برای تکنیک های سئو سایت و رشد آن محسوب میشوند. هر دوی این موارد از فاکتور های حائز اهمیت در رتبه بندی سایت ها هستند که همیشه رابطه نزدیک و تنگاتنگی با یکدیگر دارند به طور یکه نمیتوان آنها را نادیده گرفت. ب نابراین بهینه سازی امنیت سرور نقش مهمی را در این بین ایفا میکند.

در سال 2022 میتوان پیشبینی کرد که گوگل به عنوان یکی از تکنیک های جدید سئو امنیت را در اولویت قرار میدهد. و سایت هایی که از امنیت بالاتری برای جستجوی کاربران برخوردارند را بیشتر نمایش خواهد داد. ارتقا سرعت سایت نیز یکی از مواردی است که میتواند بر روی time on site کاربران تاثیرگذار باشد و بی شک گوگل نیز متوجه این موارد خواهد شد.

3: تمرکز بر روی کلمات کلید بلند و کم رغیب

اگر مشغول رغابتی سخت و تنگاتگ بر سر یکی از کلمات کلیدیتان با سایر سایت ها هستید، یکی از تکنیک های سئو سایت برای امسال انتخاب عبارت های کلید بلند تر و یا long tail keyword است. با انتخاب این عبارت ها که رغبای کمتری پیش روی شما هستند میتوانید ترافیک خوبی را برای سایتتان جذب کنید. ایناستراتژی نتنها امسال بلکه چندین سال است که به فعالان حوزه سئو و تولید محتوا پیشنهاد میشود.

پیدا کردن عبارت کلیدی مناسب نیا به گذاشتن زمان، تحقیق و مقایسه چندین عبارت کلیدی دارد. شما با استفاده از این تکنیک و کسب اعتیار و جایگاه مناسب با یک عبارت کلیدی بلند میتوانید به مرور عبارت را کوتاه تر کنید تا به بازدید های بیشتری برسید. اگر قصد یادگیری راهکارهای پیدا کردن عبارت های کلیدی بلند و اطلاعات بیشتر درباره آن را دارید اینجا کلیک کنید. به طور خلاصه 3 روش متداول برای این کار وجود دارد:

 • بخش جستجوهای مرتبط
 • قسمت google suggestion یا پیشبینی خودکار گوگل

4: توجه به استفاده از انواع کانال های گوگل

امروزه گوگل تنها محدود به یک مرورگر نیست بلکه سریع های متعددی مثل یوتیوب، کروم، درایو، گوگل مپ و... را شامل میشود. و برقراری ارتباط و تعاملی پویا بین کانال های گوگل میتواند پیوستگی و ارتباط قوی را در شبکه بوجود بیاورد که ارزش و اعتبار سایت را افزایش دهد. همچنین از آنجایی که بساری از سرویس های گوگل به طور اختصاصی بر روی خدما ت خاصی کار میکنند میتوان کاربران را برای دادن اطلاعات بیشتر و داده های کامل تر به استفاده از برنامه هایدیگر تشویق کرد.

این نکته همچنین درباره تعامل با شبکه های اجتماعی هم صادق است. و مثل سال گذشته همچنان یکی از کاربردی ترین تکنیک های سئو سایت در سال 2022 ارتباط وبسایت ها با بستر هایی همچون فیسبوک، توییتر اینستاگرام و سایر پیامرسان ها است.

5: اولویت با محتوای با کیفیت

اگر همه الگوریتم ها و قوانین مشخص شده توسط گوگل را هم کنار بگذاریم آنچه که واضح است این است که میشه محتوای با کیفیت تر برنده است. اطلاعات دقیق، کامل و قابل فهم آن چیزی است که کاربران در گوگل به دنبال آن هستند پس یکی از تکنیک های حرفه ای سئو آن است که همیشه برای مخاطب تولید محتوا و سئو کنیم و کاری کنیم که منظور و مفهمو را به بهترین شکل به آنها برسانیم. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چه محتوایی برای گوگل و کاربران ارشمند است. چند مورد از مهم ترین این مولفه ها از جمله موارد زیر است:

 • استفاده درست از لینک های داخلی و خارجی و درنظرگیری استراتژی های لینک سازی در متن
 • دادن اطلاعات درست و کامل به مخاطب
 • انتشار محتوایی جذاب همراه با رسانهه های تصویری یا ویدیویی
 • افزایش سرعت لود و بارگذاری مطالب برای مخاطبان
 • انطباق کلمه کلیدی به متن و موضوع برای نمایش درست و لیست نتایج
تکنیک های سئو سایت

6: سئو و بهینه سازی بین المللی بی حد و مرز

بدون شک میتوان پیشبینی کرد که سال 2022 سال عجیب و غیر قابل تصوری برای دنیای دیجیتال است. به طوری که از بین رفتن مرز ها که با شروع فعالیت شبکه های اجتماعی آغاز شد گسترش بیشتری پیدا میکند و در این بین سئو کاران نباید نسبت به این تغییرات بی تفاوت باشند و با نگاهی تک بعدی تنها به فکر مخاطبان یک محدوده جغرافیایی خاص باشند. جدیدترین تکنیک های سئو سایت امسال را میتوان در 3 نکته خلاصه کرد:

 • گسترش تجارت الکترونیک بدون مرز
 • تکامل و استفاده گسترده از ابزارهای ترجه هوش مصنوعی
 • و عرضه MUM که در بخش ابتدایی مقاله به صورت مفصل درباره آن صحبت کردیم.

به همین دلیل به عنوان یک وبمستر یا سئو کار لازم و ضروری است که برای رغابت و رساندن سطح سئو و بهینه سازی سایت و آمادگی برای رغابت با سایر سایت ها برای رشد کسب و کارمان از منابع معتبر اطلاعات جدید مربوط به سئو را کسب کنیم. و با استفاده از تاکتیک های بین المللی در این عرصه رشد کنیم. سالها قبل شاهد آن بودیم که بسیاری از سایت های بزرگ و مطرح برای رغابت با سایت های خارجی دست به دو زبانه کردن سایتشان زدند تا فرصت بیشتری به خودشان برای دیده شدن بدهند.

7: بهبود تجزیه و تحلیل سئو

یکی از لازم ترین تکنیک های سئو سایت در سال 2022 تقویت مهارت های استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده های سایت است. قدرت ابزارهایی مثل سرچ کنسول و یا گوگل آنالیتیکس در دادن اطلاعات و سرنخ هایی برای تقویت سایت انکارناپذیر است. و میتواند تاثیر شگفت انگیزی در برنامه ریزی و آنالیز برای نوشتن محتواهای جدید و یا بروزرسانی مطالب جدید داشته باشد.

اینکه اطلاعات دقیق و معتبری درباره اینکه کدام عبارتهای کلیدی و صفحات بازدید بیشتری دارند و یا اینکه کدام صفحات ترافیک بیشتری را به سایت جذب میکند از طریق ابزاری مثل سرچ کنسول به صورت آماری کاملا قابل مشاهده است. ما در محتوای "بررسی جامع نحوه کار با گوگل سرچ کنسول به زبان ساده" به طور کامل به آموزش این ابزار و ترفند های استفاده از آن پرداخته ایم که پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید.

ابزار گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس

8: بهبود کیفیت تجربه صفحه

اگر میخواهید ترافیکسایتتان را بالا ببرید تنها یک محتوای خوب و با کیفیت کافی نیست! این نکته را به خاطر داشته باشید که گاهی هیچ چیز موثر تر از دادن یک حس خوب و رضایت اولیه به کاربران سایت نیست. قبلا به طور مفصل به تجربه کاربری یا UX و رابط کاربری UI صحبت کردیم. اینکه سرعت سایت تا چه حدی کاربران را راضی کند و یا مخاطبان در زمان ورود به ساید چه احساسی پیدا کند بسیار مهم است. طراحی و عملکرد سایت در مواجه اول میتواند آنها را مجذوب کند و یا کاملا فراری بدهد.

یکی از نکات و تکنیک های سئو سایت در سال 2022 سرمایه گذاری بر روی عملکرد فنی وبسایت استکه در سه مولفه زیر خلاصه میشود:

 • قابلیت سازگاری و استفاده از طریق موبایل یا به اصطلاح Mobile-Usability
 • همانطور که پیشتر اشاره کردیم امنیت یکی از مولفه های مهم گوگل برای ارزشگذاری سایت ها محسوب میشود.
 • طراحی مناسب سایت که شامل استفاده درست از رنگ ها، خوانایی متن وقسمت های مختلف، ایجاد دسترسی های مناسب، چیدمان های اصولی و...

جمع بندی

اگرچه احساس میشود دنیای سئو در سال جدید دستخوش تغییرات زیادی میشود اما همچنان اصول اولیه و تکنیک های سئو سایت در این حرفه ثابت میماند. بدون شک میتواند 2022 را سال تعامل رسانه ها باهم دانست سالی که تمام شبکه های اجتماعی و دنیای دیجیتال ارتباط و یکپارچکی بیشتری پیدا کیند و قوی تر کردن ریشه های این ارتباطات و گسترش آن قطعا به نفع شما تمام خواهد شد.

در ابتدای این محتوای سعی کردیم تا با بررسی ورود MUM در دنیای سئو و تغییراتی که در سال 2022 به وجود خواهد آورد به شما در این باره اطلاعات مفیدی بدهیم و مشخص کنیم با رعایت و تمرکز بر چه تکنیک های حرفه ای سئو میتوان به نتیجه بهتری رسید. امیدوارم از این محتوا لذت برده باشیدو حتما نظرات و تجربیات خودتون رو درباره این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.

برای مطالعه مقاله های بیشتر به وبلاگ ای مهدیار و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات دیجیتال مارکتینگ و کسب و کار آنلاین به وبسایت ای مهدیار مراجعه نمایید.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

20 + نه =