آموزش کپی رایتینگ به زبان ساده + نکاتی کپی رایترهای حرفه ای میدانند

آموزش کپی رایتینگ و نکات آن

یا تا به حال نام کپی رایتینگ به گوش شما خورده است؟ آیا تفاوت آن را با تولید محتوا می دانید؟ امروزه داشتن مهارت و استفاده از آموزش کپی رایتینگ برای سئو و بهینه سازی یکی از مهارت های قابل توجه محسوب میشود. حقیقت اینجاست که چیزی که گاهی تولید محتوای سئو شده چیزی بیشتر از قرار دادن کلمات در کنار دیگر است. و در اینجاست که یک کپی رایتر حرفه ای متنی متفاوت با بسیار با ارزش تولید میکند.

امروزه بسیاری از شرکت های بزرگ در حوزه سئو و تولید محتوا به دنبال فردی با این مهارت میگردند. در این محتوا از سایت آی مهدیار ما به آموزش کپی رایتینگ به شکلی ساده، بررسی اهمیت آن و نکات کلیدی آن در دنیای سئو خواهیم پرداخت. پس این مقاله را از دست ندهید و تا انتها همراه ما باشید...

کپی رایتینگ چیست؟

کپی رایتینگ (Copywriting) یکی از مهارت های مورد نیاز در تولید محتوا شناخته میشود. این مفهوم نیز به نوعی نوشتن متن با ارزش به منظور دادن اطلاعات جامع و تاثیرگذاری بر مخاطب انجام میشود. بنابراین آن را میتوان به عنوان یک ابزار حیاتی برای فروش و افزایش نرخ تبدیل معرفی کرد. به طور ساده‌تر میتوان گفت حاصل کپی رایتینگ یک متن منحصر به فرد و با کیفیت برای رساندن پیامی خاص و یا رسیدن به یک هدف مهم است. این نوع متن ها شامل محتواهای وبلاگ، تبلیغات برند، محتواهای شبکه‌های اجتماعی و معرفی محصولات میباشد.

پس بنابراین دانش کپی رایتینگ را میتوان یک مهارت مهم برای نوشتن محتوای اثرگذار و عموما با اهداف تجاری دانست. این نوع از متن ها عموما از جنبه های روانشناسانه و فنون اقناع برای افزایش فروش و برقراری تعامل بیشتر استفاده میکنند. پس بدون شک رسیدن به این مهارت نیازمند آموزش کپی رایتینگ و یادگیری تکنیک های مربوط به آن میباشد.

تفاوت بین کپی رایتینگ و تولید محتوا چیست؟

شاید یکی از سوالاتی که برای افراد ایجاد شود آن است که کپی رایتینگ و نگارش محتوا چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ آیا واقعا تفاوتی میان این دو مفهوم وجود دارد؟ به این سوال میتوان به این شکل پاسخ داد که کپی رایتینگ به شکل دقیق تری بر بازاریابی محتوایی و تبلیغات تاکید دارد. اما تمرکز در نگارش محتوا بیشتر بر روی ارائه اطلاعات، سرمقاله های وبسایت و موارد اینچنینی خواهد بود که جنبه عمومی تری دارد.

لازم است این نکته را بدانید که محتواهای معمولی وبلاگ نیز میتوانند تبدیل به نوع پیشرفته و با ارزش تری از محتوا شود. در آموزش کپی رایتینگ باید به این نکته اشاره کنیم که تشویق مخاطبان محتواها به پیگیری خدمات و یا ارائه اطلاعات بیشتر درباره محصولات، میتواند محتواهایی با هدف دادن اطلاعات عمومی را به نوعی کپی رایتینگ تبلیغاتی تبدیل کند. بنابراین شما میتوانید با اشاره به برندینگ و خدمات مجموعه در برخی از مقالات مرتبط ارزش بیشتری به آنها بدهید و این شانس را ایجاد کنید که مخاطبان را به پیگیری بیشتر کسب و کارتان تحریک کنید.

پس میتوان به این نتیجه گرفت که تولید محتوا و کپی رایتینگ تفاوت های زیادی به یکدیگر ندارند و گاها میتوانند به سمت یک هدف حرکت کنند.

آموزش کپی رایتینگ

چرا آموزش کپی رایتینگ برای وب‌سایت‌ها اهمیت دارد؟

تا اینجا قطعا خودتان متوجه لزوم کپی رایتینگ برای برنده ها شده اید اما قصد داریم شما را بیشتر متوجه ارزش کپی رایتینگ برای پیشرفت سایت ها کنیم به همین خاطر به برخی از شاخص ترین مزایای آن اشاره خواهیم کرد:

 • کپی رایتینگ میتواند موجب افزایش نرخ تبدیل شود. پس از این طریق میتوان به سادگی و سرعت بیشتری مخاطب را تبدیل به مشتری کرد.
 • اشتراک گذاری محتوا با گروه بیشتری از افراد
 • امکان دریافت ورودی بیشتر از طریق تبدیل مقاله به محتوای بنیادی یا cornerstone content و قرار دادن آن در بخش های اصلی برای دسترسی بیشتر
 • بهبود ساختار بندی مقالات و امکان ساخت لینک های مفید
 • ارائه اطلاعات کاربردی و جذاب به مخاطب و افرادی که به آن نیاز دارند

یک کپی رایتر حرفه ای میتواند در بخش های بسیاری از جمله محتوای شبکه های اجتماعی، محتواهای ویدیو مارکتینگ، پادکست، مصاحبه و بسیاری از موارد دیگر نقش داشته باشد.

نکات تبدیل شدن به کپی رایتر حرفه ای

حال اگر شما هم قصد دارید وارد حوزه کپی رایتینگ شوید لازم است به برخی از نکات بیشتر توجه کنید و با پیروی از برخی استراتژی ها در این مسیر قدم بردارید. برای این کار چندین مورد است که باید به آن توجه کنید که به صورت مورد به آن اشاره خواهیم کرد:

 • بررسی اصول تبلیغات آنلاین
 • تحقیق و کسب اطلاعات درباره مخاطب هدف و مشتریان
 • کسب مهارت های نوشتاری و جمله بندی جذاب
 • آشنایی با اصول اقناع و ترغیب کردن مخاطب
 • شناخت املا و دستور زبان فارسی
 • پرهیز از کپی کاری محتوا و نوشتن متنی منحصر به فرد
 • کسب اطلاعات درباره اصول بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ

مهرات هایی که به آن اشاره کردیم از جمله موارد موردنیاز در آموزش کپی رایتینگ است که شما با توجه به آنها میتوانید زا یک نوسنده محتوا، تبدیل به کپی رایتر شوید.

انواع سبک ها و روش های Copywriting

برای نوشتن محتوای های کپی رایتینگ روش های بسیار زیادی وجود دارد و میتوان بریا آموزش کپی رایتینگ و انواع آن به موارد بسیار متنوعی اشاره کرد. در اینجا ما برای آشنایی بیشتر شما با نمونه ها و سبک های مختلف این نوع از محتوا به انواع Copywriting خواهیم پرداخت.

1: بازاریابی محتوایی

به طور کلی در دنیای سئو و محتوا به مقالاتی گفته میشود که در بخش وبلاگ سایت، صفحات مقاله و یا صفحات محصول منتشر میشوند. همانطور که پیشتر اشاره کردیم اگر بتوان این نوع از محتوا ها را بر اساس ترفند های خاصی به معرفی محصولات بست داد و از آن برای جنبه های تبلیغاتی استفاده کرد میتوان آن را به عنوان کپی رایتینگ معرفی کرد.

در حال حاظر فعالیت های آنلاین سهم بزرگی در تبلیغات برعهده دارند و از طریق دیجیتال مارکتینگ میتوان به خوبی کسب و کار را به مخاطبان هدف معرفی کرد.

2: کپی رایتینگ در شبکه های اجتماعی

آموزش کپی رایتینگ برای شبکه های اجتماعی در حال حاظر تبدیل به یک حرفه و تخصص حائز اهمیت شده است. زیرا در شبکه های اجتماعی فرصت خوبی برای تعامل با میلیون ها مخاطب وجود دارد و این شانس میتواند به شما این فرصت را بدهد که فعالیت هایتان را رد قالب کپی رایتینگ به افراد بیشتری معرفی کنید. استفاده از این بستر توانسته نرخ تبدیل برنده ها را نزدیک به 3 درصد افزایش بدهد و این یک فرصت تکرار نشدنی برای یک کپی رایتر حرفه ای محسوب میشود.

بنابراین استفاده از رسانه‌هایی همچون اینستاگرام، توییتر، تیک تاک،لینکدین و یا حتی پیامرسان هایی همچون تلگرام میتواند بسیار حیاتی و مهم باشد. امروزه اکثر برنده ها از بیش از یک کانال برای گسترش کسب و کارشان استفاده میکنند. و در اینجاست که روابط بازاریابی دیجیتال اهمیت بسیار زیادی پیدا میکند.

3: کپی رایتینگ تبلیغاتی

کپی رایتینگ تبلیغاتی نیز یکی از زیر مجموعه های این حوزه محسوب میشود افراد دارای دانش تخصصی این بخش میتوانند با تولید تیزر های تبلیغاتی، بیلبوردها، بروشور، متن و یا ویدیو ها به صور تخصصی تر به تبلیغ برندها و شرکت ها بپردازند.

برای اینکار لازم است اول با پرسیدن اینکه "مخاطب کیست؟"، " هدف از این تبلیغ چیست؟" و "محصول یا خدمات چه ویژگی های دارد؟" به خوبی درباره مخاطبان، محصول و برند آگاهی پیدا کرد. سپس میتوان با مشخص کردن یک مسیر یک محتوای تبلیغاتی هدفمند تولید و عرضه کرد.

4: کپی رایتینگ دیجیتال

یکی از موارد قابل اشاره در آموزش کپی رایتینگ فعالیت های دیجیتال است. در این حوزه از فرد خواسته میشود که به طور تخصصی برای افزایش اعتبار برند یک سایت ایجاد کند و صفحات لازم برای آن را ایجاد و برای بیشتر دیده شدن آنها فرایند سئو و بهینه سازی را بر روی آن اعمال کند. کپی رایتینگ دیجیتال به طور جدی تری بر سئو و ارزشمند سازی تکنیکال سایت متمرکز میشود و سعی دارد با انتخاب دقیق عبارت های کلیدی صفحات و محتواهای ایجاد شده را با بهبود جایگاه، در دسترس افراد بیشتری قرار دهد.

لازم است بدانید که تمامی حوزه های موجود در آموزش کپی رایتینگ تا حدودی نزدیک به یکدیگر هستند و تنها در برخی از موارد به صورت تخصصی‌تر ورود میکنند. اما قطعا یک کپی رایتر دیجیتال نیز میتواند وظیفه نوشتن محتواهای وبلاگ، شبکه های اجتماعی یا متن محتواهای بازاریابی ویدیویی را برعهده بگیرد. به طور کلی کانون توجه کپی راتینگ دیجیتال را میتوان فهرست بندی بخش های وبسایت و نظم ساختار آن، تعامل با مخاطبان و آنالیز نحوه درگیر شدن آنها با محتوای کپی رایتینگ دانست.

5: نگارش فنی یا تکنیکال

در آموزش کپی رایتینگ نگارش تکنیکال یکی از حائز اهمیت ترین دستورالعمل ها است. در این سبک نویسندگان به طور تخصصی درباره یک حوزه متنی مینویسند. این متن بر اساس تجربه خودشان و یا یک فرد حرفه ای است. وظیفه یک کپی رایتر حرفه ای در این مسیر آن است که محتوا را از لحاظ سئو، جمله بندی و خواناییتقویت کند. به این صورت متن باید قابل فهم، خوانا و برایمخاطبان جذاب باشد. نکته اینجاست که نوشتن محتواهای فنی نیاز به یک منبع معتبر و یا تجربه دارد. از اینجایی که این نوع از محتوا منحثر به فرد و با ارزش است میتواند جایگاه و ورودی خوبی کسب کند و فرصت خوبی برای تبلیغات به کپی رایتر میدهد.

استراتژی های مهم در آموزش کپی رایتینگ

در ادامه به برخی از مهم ترین نکات کپی رایتینگ به صورت موردی اشاره خواهیم کرد. بنابراین برای اینکه متن تاثیرگذار و با کیفیت تری داشته باشید لازم است که به این نکات توجه کنید:

 1. شناخت مخاطبان هدف
 2. تحقیق و بررسی کامل درباره موضوع
 3. شناخت اصول فروش
 4. درباره مزایا صحبت کنید؛ نه قابلیت ها
 5. از لحن قابل فهم و جذاب استفاده کنید
 6. قدرت کال تو اکشن ها را دست کم نگیرید

جمع بندی

در این محتوا سعی کردیم درباره انواع کپی رایتینگ و مهم ترین مباحث آن اطلاعاتی به شما ارائه کنیم. و با آموزش کپی رایتینگ به زبان ساده اهیمت آن را در دنیای بازاریابی دیجیتال نشان دهیم. امیدواریم از این محتوا لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو درباره این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.

خوش حالیم که سایت ما رو برای مطالعه این محتوا انتخاب کردید. شما برای خواندن مطالب مرتبط بیشتر می‌توانید به وبلاگ آی مهدیار و برای اطلاع از برترین خدمات دیجیتال مارکتینگ به صفحه اصلی سایت آی مهدیار مراجعه نمایید.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

3 − سه =