بررسی محتوای بنیادی (cornerstone content) و 5 نکته کلیدی تولید آن

تاثیر محتوای بنیادی در سئو

امروزه ممکن است اصطلاح محتوای بنیادی یا cornerstone را در دنیای سئو زیاد بشنویم. اما این مفهوم تا چه اندازه برای سایت ما اهمیت دارد؟ آیا تولید این نوع از محتوا میتواند در بازدید کنندگان و دریافت ورودی بیشتر نقش داشته باشند؟ آیا با تبدیل یک محتوا به کرنر استون میتوان انتظار رنک بالاتری داشت؟ چه موضوعات و محتواهایی را میتوان به این عنوان معرفی کرد؟

اگر شما هم چنین سوال هایی دارید تا پایان این محتوا با آی مهدیار همراه باشید تا هر آنچه درباره کرنر استون نیاز به دانستن دارید و استراتژی های مهم آن را یاد بگیرید...

محتوای بنیادی یا محتوای سنگ بنا (cornerstone content) چیست‌؟

قبل از هر کاری بهتر است که به بررسی اصل فهوم محتوای بنیادی بپردازیم. این محتوا که به نام سنگ بنا هم معرفی میشود به عنوان یک محتوای ضروری و مهم در وبسایت محسوب میشود. بطور کلی محتواهای بنیادی همان طور که از اسمشان پیداست بنیاد و هسته‌ی وب‌سایت شما هستند‌. به زبان ساده‌تر این نوع از محتوا‌ها مطالبی هستند که به با ارزش ترین اطلاعات درباره سایت شما اشاره میکنند و همچنین میتوانند باعث ارائه اطلاعات بیشتر به بازدید کنندگان درباره محصولات و خدمات برند شما شوند.

زمانی که شما یک محتوا را به عنوان سنگ بنا به گوگل معرفی میکنید آن مقاله نماینده از سایت شما محسوب میشوند و در نتیجه به گوگل نشان میدهد که حوزه اصلی فعالیتی شما چه چیزی است. علاوه بر این شما را به مخاطبان نیز به خوبی معرفی میکند و درباره کسب و کار شما اطلاعاتی مهم و حیاتی میدهد. محتواهای همیشه سبز میتوانند نوع خوبی از این مقالات محسوب شوند.

این دسته‌ بهترین محتواهای شما هستند که باید چند ویژگی شاخص داشته باشند‌‌:

بررسی ویژگی‌های محتوای سنگ بنا

 1. این مقالات بنیادی در رتبه‌های بالای گوگل قرار گرفته‌اند که در نتایج گوگل دارای جایگاه و رنک خوبی است‌.
 2. این دسته مقالات شامل مقالات خبری‌، مقالاتی با طول نسبتا بلند‌، مقالاتی با موضوعات خاص و پر بازدید هستند‌.
 3. محتوای سنگ‌بنا اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار کاربر قرار میدهد و نیاز کاربر را بطور کامل برطرف میکند‌.
 4. این محتواها کاملا کاربر محور است و تمرکز آن بر تبلیغ و یا به فروش رسیدن آن محصول و کالا نیست بلکه میخواهد اطلاعات دقیقی را در اختیار کاربر قرار دهد‌.
 5. محتوای بنیادی محتوای همیشه به روز و آپدیت است‌.
 6. این محتوا در بین پرطرفدارترین و پربازدیدترین کلمات اصلی‌؛ رتبه خوب و ورودی خوبی را دریافت کرده است‌.

چرا باید مقالات بنیادی تولید کنیم؟

حال سوالی که ممکن است برای شما ایجاد شود این است که تولید این نوع از محتوا چه لزومی دارد و چگونه میتواند به سئو سایت ما کند؟ پاسخ اینجاست که هدف از ساخت این محتوا تنها دریافت ورودی یا تبلیغات نیست! بلکه معرفی بهتر برند و موضوعات کلیدی مرتبط با آن است. شما با استفاده از این راهار میتوانید خودتان را به بهترین شکل معرفی کنید. و در نتیجه نیز با جذب ورودی نتیجه خوبی در SERP گوگل کسب نمایید.

تولید این نوع از محتوا به شما اجازه شبکه سازی بهینه را میدهد. به طور مثال یک درخت را درنظر بگیرید، شاخه های اصلی و شاخه های فرعی همگی از تنه منشعب میشوند. پس میتوان انتظار داشت که با لینک سازی از محتوای سنگ بنا به سایر مقالات مرتبط و بلعکس کاربران را به بخش های مختلف وبسایت به خوبی هدایت کرد.

چگونه محتوای کرنر استون بنویسیم‌؟

نوشتن این نوع از محتوا میتواند استراتژی های خاص خودش را داشته باشد. نحوه نگارش محتوای سنگ بنا را با 4 روش بررسی خواهیم کرد:

1‌. بهترین موضوع یا محتوا را انتخاب کنید

در انتخاب بهترین پست باید تامل ویژه کنید‌. ویژگی‌های بهترین پست باید با ویژگی‌های محتوای بنیادی مشترک باشد و بتواند نیاز کاربر را رفع کند و کاربر محور باشد و کاربر را به سمت استفاده از خدمات و بازدید از دیگر مطالب سوق دهد‌. محتاهای همیشه سبز یکی از بهترین گزینه ها برای این کار هستند. این محتواها به دلیل جامع بودن و داشتن کاربرد در همه زمان ها میتوانند موضوعات مناسبی باشند.

اگر قصد دارید پست جدیدی را تولید کنید لازم است ابتدا برای یدا کردن موضوع تحقیق کنید و از بین موضوعات بهترین را انتخاب کنید. موضوع این محتوا باید متناسب با نیاز کاربران و در حوزه عملکرد برند باشد. در این رابطه باید حتما مولفه‌های بازاریابی محتوایی را درنظر گرفت و با تجزیه و تحلیل رفتار مخاطبان بهترین مفهوم را برای قوی کردن ریشه های محتوایی سایت انتخاب کرد.

2. کلمات کلیدی را آنالیز کنید

گفتیم که محتوای cornerstone قطعا محتوایی است که پیروز رقابت کلمات کلیدی پرطرفدار است‌. پس میتوان نتیجه گرفت که محتوایی که انتخاب کلمه کلیدی‌اش با حساسیت و دقت باشد؛ قابلیت کرنر استون شدن را دارد‌. پس محتوایتان را بر سر رقابتی‌ترین کلمات کلیدی بهینه کنید و بنیادی شدن را تجربه کنید‌. به این نکته توجه کنید که از تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در متن جدا پرهیز کنید. به جای این کار میتوانید از عبارت های کلیدی جایگزین یا LSI در متن استفاده کنید.

3. بهترین و جامع ترین را بنویسید

یکی از مهم ترین موارد در بجای گذاشتن یک متن قوی برای سنگ بنا نوشتن یک محتوای مفید وجامع است. بنابراین این مقاله، مطلبی است که بیشترین نیاز را به بروز رسانی و ارائه اطلاعات کامل دارد. ارائه اطلاعات کاربردی و الهام بخش میتواند به روند اعتماد سازی برای برند شما کمک کند. مراجعه کردنن به یک منبع قوی برای ارائه داده های درست و تخصصی میتواند بسیار مهم باشد.

استفاده از سایر رسانه ها مثل تصاویر، ویدیو و پادکست میتواند بسیار تاثیرگذار باشد. این این رسانه ها توسط تیم خودتان به صورت انحصاری تولید شده باشند ارزش و اعتبار آنها چندین برابر خواهد بود.

4. محتوا را بازنشر دهید

باید این نکته را بخاطر داشته باشید که تنها انتشار محتوا کافی نیست! بلکه سئو خارجی نیز برای محتواهای کرنر استون اهمیت ویژه ای دارد. ساختن بک لینک های معتبر، اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی، اشتراک گذاری لینک صفحه، و درست کردن لینک های داخلی قوی و متبط میتواند از مولفه های بسیار مهم در پیشرفت و اتقای محتوای سنگ بنا باشد.

5. امکان دسترسی مناسب

یکی از موارد مهم درباره محتواهای سنگ بنا فراهم کردن دسترسی مناسب برای آنهاست. براساس توصیه کارشناسان بهتر است طراحی سایت و یا بخشی از وبلاگ به گونه ای باشد که کاربران به راحتی بتوانند این محتوا را ببینند و بر روی آن کلیک کنند. محتوای سنگ بنا نباید در بین تعداد زیادی از مقالات عادی وبلاگ گم شوند بلکه باید با طراحی خاصی آن را در معرض دید قرار داد.

یوست سئو یکی از قوی ترین افزونه های سئو درباره دسترسی به کرنر استون اینگونه می‌گوید: "این محتوای باید در بالاترین بخش از هرم مقالات سایت ظاهر شود. در حالت ایده آل باید بتوان از صفحه اصلی سایت فورا به محتوای سنگ بنا دسترسی داشت."

اهمیت کرنر استون و جایگاه محتوا

فاکتور‌های مهمی در استراتژی محتوا نقش دارند که یکی از این فاکتور‌ها محتوای بنیادی است‌. در نظر بگیرید وقتی بر سر یک کلمه کلیدی رقابت تنگاتنگ میشود‌؛ فاکتور‌های دیگری باید به کمک گوگل بیاید تا رنک دهی به مقالات با عدالت انجام شود‌. در این جور مواقع حرف اول را محتوای بنیادی میزند‌.

حالا سوال اینجاست که چگونه از محتوای سنگ بنا منتشر شده به نفع خودمان استفاده کنیم‌؟ در اولین قدم شما باید به گوگل اطلاع دهید که محتوای بنیادی شما کدام است‌ در غیر این صورت شانس خود را برای دریافت رنک و جایگاه برتر در نتایج گوگل، از دست خواهید داد‌.

چگونه مقالات cornerstone خود را به گوگل معرفی و در سایر محتواها به گوگل یاد آوری کنیم‌؟ این کار بسیار ساده است‌. قطعا با اهمیت بک‌لینک در سئو آشنایی دارید‌؛ شما میتوانید از مقالات بنیادی خود بک لینک داخلی بگیرید و از اعتبار آن مقاله در راستای دریافت رنک مناسب استفاده کنید‌.

فواید استفاده از پیلار کانتنت در سئو چیست ؟

 • افزایش رتبه ی سایت در گوگل
 • کاربران از محتوای شما لذت می برند و بیشتر در سایت شما می مانند.
 • محتوای ستونی راهنمای مناسبی برای کاربران است.
 • مدیریت محتوا و دسته بندی کردن موضوعات
 • افزایش کیفیت متن
 • متن های اضافه و سردرگم کننده از سایت شما حذف خواهد شد.
 • کاربردی بودن مطالب برای کاربران

چگونه از اعتبار محتوای cornerstone به نفع سایت و دیگر محتواهایمان استفاده کنیم‌؟

دسترسی آسان و سریع از ویژگی‌های بارز یک محتوای بنیادی است‌. قطعا محتوای بنیادی شما در حالت عادی جایگاه ویژه‌ای دارد اما شما باید برای حفظ این جایگاه باید کار‌هایی انجام دهید‌. یکی از این اقداماتی که جایگاه محتوای بنیادی را حفظ میکند‌ ایجاد بک لینک بنیادی یا به عبارتی ساختار پیوندی برای محتوای بنیادی است‌.

شما باید از محتوایی که به عنوان محتوای بنیادی از آن یاد میکنید در لینک‌دهی‌ها داخلی سایت و مقالاتتان استفاده کنید‌. این ساختار‌های پیوندی را طوری طراحی کنید که کاربر با یک کلیک به مقالات بنیادی دسترسی پیدا کند‌. در کنار این موضوع سعی کنید در ارتباط با مقاله بنیادی خود‌، تولید محتوای مرتبط داشته باشید تا ساختار سایتتان توسط اعتبار این مقاله بنیادی حفظ شود‌.

چگونه مقالات بنیادی را از دیگر محتوا‌ها تشخیص دهیم‌؟

تصور کنید کاربری وارد وب‌سایت شما شده باشد‌؛ توقع دارید از چه صفحاتی دیدن کند‌؟ این صفحات و این مقالات دقیقا همان محتوا بنیادی شما است‌. به عبارتی محتوای سنگ بنا مقاله‌ایست که در دید کاربر مهم و کامل و معتبر است که میتواند ذهن کاربر را برای گشت‌وگذار در سایت‌، خرید و استفاده از خدمات و ... تشویق کند‌.

در افزونه yoast SEO گزینه‌ای برای نمایش محتوای بنیادی در نظر گرفته شده است فقط کافیست در این افزونه محتوای بنیادی خود را علامت بزنین تا yoast به ایجاد بک لینک و حفظ اعتبار این مقالات به شما کمک کند‌. اگر میخواهید درباره یوست و وردپرس بیشتر بدانید به مقاله مقایسه یوست و رنک مث سر بزنید‌.

جمع‌بندی

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید‌. در این مقاله به cornerstone و استراتژی های استفاده از محتوای بنیادی در سئو اشاره شد‌. اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید ممنون میشویم که با ما به اشتراک بگذارید و اگر این محتوا برایتان مفید بوده نظراتتان را برایمان بنویسید‌. اگر به دنبال مقالات بیشتر هستید پیشنهاد میکنیم که وبلاگ آی مهدیار دیدن کنید‌. و برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ از وب‌سایت آی مهدیار بازدید بفرمایید‌.

عضویت در شبکه های اجتماعی آی مهدیار

کلی مطالب و ترفند باحال و از دست ندی 🙂

مطالب پیشنهادی

آموزش نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام
نحوه بازگردانی پیج اینستاگرام‌؛ شکاندن قفل درب‌های بسته
دانستن ترفندهای پیج کاری اینستاگرام
بررسی مفیدترین ترفند‌های پیج کاری اینستاگرام که پیج شما را متحول میکند
بررسی اینگیجمنت ریت اینستاگرام و روش های افزایش تعامل در اینستاگرام
اینگیجمنت ریت اینستاگرام، خون جاری در رگ های صفحات شما
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی
افزایش درآمد از آنلاین شاپ تلگرامی، یک قدم تا رسیدن به پول داری…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت زده شده‌اند

13 + 7 =